Spis treści
- Arnika na naczynka: ciążowa dolegliwość
- Arnika na naczynka: dobierz kosmetyki
- Arnika na naczynka: dbaj o ciało
- Arnika na naczynka: inne zalety arniki
Arnika na pękające naczynka stosowana jest od dawna. Charakterystyczne "pajączki" na nogach i czerwone plamki na twarzy to cecha skóry cienkiej i delikatnej. Powodem pękania naczynek krwionośnych może być ich umarkowana genetycznie kruchość, ale również warunki zewnętrzne: duży wysiłek, gwałtowne zmiany temperatury, stres, opalanie się czy spożywanie ostrych dań i mocnych alkoholi. Problemy z naczynkami są też czasem spowodowane schorzeniami (nadciśnieniem, zaburzeniami krążenia lub trawienia) albo wynikają ze zwiększonej ilości estrogenów w organizmie. Taka sytuacja może wystąpić podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, ale jest również charakterystyczna dla okresu ciąży.
Arnika na naczynka: ciążowa dolegliwość
Wyższy poziom estrogenów w czasie ciąży osłabia ścianki naczyń i to właśnie dlatego przyszłe mamy, bardziej niż inne kobiety, narażone są na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i ich pękanie. Podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko zwiększa się też ilość krwi w organizmie, co dodatkowo sprzyja ujawnianiu się pajączków - żyły rozszerzają się i są przez to bardziej widoczne przez skórę. Oczywiście jak z każdym problemem, także i z tym można sobie poradzić. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja skóry zarówno twarzy, jak i całego ciała oraz stostowanie środków, które są bezpieczne w okresie ciąży.
>> Czytaj także: Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK] >>
Arnika na naczynka: dobierz kosmetyki
W drogeriach warto poszukać linni preparatów do cery naczynkowej - kremów, mleczek, żeli. Nie zawierają alkoholu, inwazyjnych dla skóry kwasów AHA złuszczających naskórek ani retinolu, który jest niewskazany podczas ciąży (to pochodna witaminy A, której nadmiar może być szkodliwy). Doskonały wpływ na rozszerzone naczynka krwionośne ma arnika, częsty składnik kosmetyków do cery wrażliwej (np. żel arnikowy Floslek, krem nawilżający Norel Arnika do cery wrażliwej i naczynkowej). Arnika to niewielki zółty kwiat występujący głownie na terenach górskich. Substancje lecznicze zawarte w tej roślinie przedostają się głęboko do skóry i wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i powstawaniu na ciele nieładnych wybroczyn. Dzięki nim rumieńce i nieefektowne żyłki na policzkach stają się mniej widoczne. Arnika jest również skuteczna w usuwaniu obrzęków i sińców pod oczami.
Czytaj także: KOSMETYKI W CIĄŻY. Wybierając zabiegi kosmetyczne w ciąży, postaw na nawilżanie >>
Arnika na naczynka: dbaj o ciało
Nieestetyczne pajączki często pojawiają się też na nogach. Aby zmniejszyć ich ilość, lepiej unikać wysiłku i gorących kąpieli. To akurat dwie rzeczy, których i tak nie powinnaś robić w ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Nogi smaruj maściami z wyciągiem z kasztanowca lub miłorzębu japońskiego, które wzmacniają naczynia krwionośne. Skuteczna jest też wspomniana już arnika, która ma działanie przewzapalne i przyspiesza wchłanianie wybroczyn z pękniętych żyłek. W aptekach dostępne są bez recepety maści i żele z tą rośliną (np. Argnigel Boiron, maśc z arniki Elissa, maść z arniką górską Herbamedicus), które nie tylko zapobiegają tworzeniu się "pajączków" na łydkach czy udach, lecz także likwidują uczucie ciężkich nóg, częste podczas ciąży. Warto też stosować dostępne w aptece bez recepty homeopatyczne granulki doustne Arnica Montana 9 CH Boiron, które zapobiegają uszkodzeniom naczyń krwionośnych i powstawaniu wybroczyn. Zawarta w nich arnika przyspiesza również gojenie się ran oraz regenerację uszkodzonych tkanek po porodzie, dlatego dobrze jest przyjmować je kilkanaście dni przed oraz kilka dni po porodzie (trzy razy dziennie po kilka granulek). Co ważne, leki homeopatyczne nie są przeciwwskazane ani w ciąży, ani w czasie karmienia piersią.
Czytaj także: Zabiegi kosmetyczne i SPA w ciąży: co wolno a czego nie? >>
Arnika na naczynka: inne zalety arniki
- Łagodzi ból po urazach i poprawia krążenie krwi, co jest wykorzystywane w leczeniu oparzeń i odmrożeń.
- Regeneruje tkanki, rozpraszając nagromadzone w nich płyny (krew oraz osocze) i przyspiesza wchłanianie wybroczyn, dlatego skutecznie likwiduje wszelkie zasinienia oraz zaczerwieniania widoczne na skórze.
- Ma właściwości przeciwzapalne, a także obkurczające i przeciwobrzękowe, dlatego spotyka się ją w kremach pod oczy.