Uroda w ciąży: 10 przesądów o urodzie ciężarnych

2013-07-22 12:50

O urodzie w ciąży krążą liczne półprawdy, mity, niesprawdzone informacje – z ich powodu niejedna przyszła mama w dzień z niepokojem patrzy w lustro, a w nocy nie może zmrużyć oka. Czas z tym skończyć! Zobacz jak to jest z tą urodą w ciąży. Obalamy najczęstsze mity i nieścisłości związane z pielęgnacją skóry podczas ciąży.

Uroda w ciazy

i

Autor: _photos.com|photos.com Uroda w ciąży: 10 przesądów o urodzie ciężarnych

Spis treści

  1. Uroda w ciąży - mit 1: podczas ciąży trzeba zmienić kosmetyki
  2. Uroda w ciąży - mit 2: podkład i inne kosmetyki do makijażu są zakazane
  3. Uroda w ciąży - mit 3: już jedna kostka czekolady dziennie może powodować pryszcze
  4. Uroda w ciąży - mit 4: w ciąży opalenizna wygląda ładnie, dlatego warto się opalać
  5. Uroda w ciąży - mit 5: lepiej omijać gabinety kosmetyczne
  6. Uroda w ciąży - mit 6: peelingi są zakazane
  7. Uroda w ciąży - mit 7: by młoda mama miała dużo mleka, nie może smarować piersi żadnym kremem
  8. Uroda w ciąży - mit 8: częste mycie włosów może powodować ich wypadanie
  9. Uroda w ciąży - mit 9: by włosy były piękne po porodzie, w ciąży trzeba łykać tabletki
  10. Uroda w ciąży - mit 10: łysienie poporodowe dotyka tylko niektóre kobiety
  11. Czy będę mieć rozstępy?

Choć dostęp do informacji na temat pielęgnacji urody w ciąży jest coraz lepszy i przybywa fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie, to i tak przesądów na temat ciążowej pielęgnacji nie brakuje. Pół biedy, jeśli jest to mit w rodzaju „Córka zabiera mamie urodę, syn jej dodaje”, bo wtedy można tylko wzruszyć ramionami i pogodzić się z losem. Gorzej, jeśli z powodu jakiejś niesprawdzonej informacji tracimy szansę na to, by skutecznie zapobiec problemom, które przytrafiają się w okresie oczekiwania na dziecko, bądź wręcz do nich doprowadzamy. Dlatego zanim uwierzysz w to, co usłyszysz od babci czy koleżanek albo przeczytasz w internecie na temat urody w ciąży, przypomnij sobie z dzieciństwa zabawę w głuchy telefon i lepiej potwierdź informację w sprawdzonym źródle. I nie wierz w mity, które opisujemy poniżej.

Uroda w ciąży - mit 1: podczas ciąży trzeba zmienić kosmetyki

Kosmetyki w ciąży trzeba zmienić wyłącznie wtedy, kiedy skóra przestała tolerować te dotychczas stosowane. W pozostałych przypadkach eksperymenty kosmetyczne nie są zalecane, gdyż skóra może źle zareagować na nowości. Jeśli właśnie skończył ci się krem, kup ten sam, co poprzednio.

>> Jak nawilżyć skórę twarzy w ciąży? 10 sprawdzonych kremów

Uroda w ciąży - mit 2: podkład i inne kosmetyki do makijażu są zakazane

A niby dlaczego nie? Kosmetyki do makijażu są podczas ciąży bezpieczne. Można je stosować, jeśli tylko skóra dobrze je toleruje, bo czasem mogą one wywoływać podrażnienia. Trzeba uważać zwłaszcza na podkłady i tusze wzbogacone w wyciągi roślinne. Te bogate w witaminy i mikroelementy substancje działają zbawiennie na cerę, w okresie ciąży mogą jednak silnie uczulać. Lepiej nie stosować kosmetyków ze składnikami zapachowymi, np. perfumowanych podkładów. Przed zakupem warto sprawdzić, czy kosmetyk ma napis „hipoalergiczny”. Taki napis nie oznacza, że na pewno nie uczuli, ale świadczy o tym, że w składzie preparatu nie ma – albo jest bardzo mało – substancji zwiększających ryzyko podrażnień i uczuleń.

>> Wywiad: Bezpieczny makijaż w ciąży

Uroda w ciąży - mit 3: już jedna kostka czekolady dziennie może powodować pryszcze

Jeśli spożywasz czekoladę w ilościach umiarkowanych, tzn. nie jesz więcej niż kilka kostek dziennie, nie powinna ona zaszkodzić twojej cerze ani obwodowi bioder.

Uroda w ciąży - mit 4: w ciąży opalenizna wygląda ładnie, dlatego warto się opalać

Opalanie się w ogóle szkodzi urodzie, a w ciąży jest stanowczo zakazane. Nie rób tego, jeśli stan twojej skóry leży ci na sercu. Nadmiar promieniowania UV może wywoływać przebarwienia i reakcje fotoalergiczne skóry, a ciepło promieni słonecznych (a także to emitowane przez lampy opalające w solarium) rozluźnia tkankę łączną, co sprzyja powstawaniu rozstępów. Ciepło źle wpływa również na ogólny stan organizmu. Zbyt długie przebywanie na słońcu lub w solarium może skończyć się nawet pobytem w szpitalu.

>> Solarium w ciąży, samoopalacz, opalanie natryskowe. Co można w ciąży?

Uroda w ciąży - mit 5: lepiej omijać gabinety kosmetyczne

Przeciwnie, warto je odwiedzać, bo wiele salonów oferuje zabiegi przeznaczone właśnie dla ciężarnych. A i w tych, które takich zabiegów nie mają, można zadbać o skórę, korzystając z części propozycji ze standardowej oferty. Jest tylko jeden warunek – jeśli ciąży jeszcze nie widać, trzeba o niej powiedzieć kosmetyczce, bo niektóre zabiegi są teraz niewskazane, a inne zabronione. Do tych ostatnich należą silne peelingi wykonywane za pomocą kwasów, zabiegi odchudzające, drenujące, mocno rozgrzewające.

Uroda w ciąży - mit 6: peelingi są zakazane

Zakaz dotyczy wyłącznie silnych peelingów, wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Delikatny peeling można robić dwa razy w tygodniu, bo dzięki temu skóra lepiej chłonie składniki kosmetyków. Warto stosować peelingi enzymatyczne lub takie o łagodnie ścierających drobinkach, które nie podrażniają skóry ani nie zwiększają skłonności do przebarwień.

Uroda w ciąży - mit 7: by młoda mama miała dużo mleka, nie może smarować piersi żadnym kremem

Tego przesądu nie potwierdziły żadne badania – wiadomo za to, że zaniechanie pielęgnacji biustu może sprawić, że po ciąży będzie on wyglądał dużo gorzej niż przed nią. W skórę na piersiach warto dwa razy dziennie delikatnie wmasowywać krem ujędrniający i zapobiegający rozstępom.

>> Pielęgnacja piersi w ciąży. Sposoby na piękny biust

Uroda w ciąży - mit 8: częste mycie włosów może powodować ich wypadanie

To twierdzenie również nie ma żadnych podstaw. Włosy w okresie ciąży wymagają pielęgnacji tak samo, jak kiedy indziej. Z jedną różnicą – aktywność gruczołów łojowych na skórze głowy jest obecnie słabsza (to wpływ hormonów), dlatego włosy wolniej się teraz przetłuszczają, a co za tym idzie, rzadziej trzeba je myć. Gdy brzuszek jest już duży i trudno pochylać się nad wanną, o pomoc w myciu głowy warto poprosić kogoś z rodziny.

Uroda w ciąży - mit 9: by włosy były piękne po porodzie, w ciąży trzeba łykać tabletki

Bez porozumienia z lekarzem nie wolno łykać żadnych suplementów poprawiających stan włosów. Zawarte w nich mikroelementy i witaminy mogłyby zdublować się z tymi, jakie znajdują się w zalecanych przez ginekologów suplementach dla przyszłych mam, a ich przedawkowanie mogłoby być groźne dla dziecka.

>> Wypadanie włosów po ciąży, czyli łysienie poporodowe. Przyczyny

Uroda w ciąży - mit 10: łysienie poporodowe dotyka tylko niektóre kobiety

Na poporodowe wypadanie włosów w mniejszym lub większym stopniu narzeka każda młoda mama, gdyż jest to problem związany ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży i po porodzie. Wypadają te włosy, które powinny były wypaść podczas ciąży, ale ten proces został czasowo zahamowany przez hormony. W większości przypadków nie ma się czym martwić, a problem sam ustępuje około 9. miesiąca po porodzie.

Zdaniem eksperta
Paulina Hutek, specjalista marki, Elasti-q

Czy będę mieć rozstępy?

Na pojawienie się rozstępów mają wpływ czynniki zależne od nas i te, na które nie mamy wpływu. Do tych pierwszych należą m.in.: zdrowe odżywianie, nawilżanie skóry balsamami, ruch i racjonalne przybieranie na wadze. Natomiast czynnik, na który nie mamy wpływu, to uwarunkowania genetyczne. Jeśli twoja mama lub siostra miały rozstępy, bardzo możliwe, że pojawią się też u ciebie. Jednak nie należy się ich obawiać – stres też może być przyczyną powstawania rozstępów. Stosując odpowiednio wcześnie „kosmetyki do zadań specjalnych” oraz przestrzegając norm przybierania na wadze, zalecanych dla kobiet w ciąży, nie musisz obawiać się niechcianych rozstępów. Nie należy zatem przyjmować, iż nieodłącznym elementem ciąży są nieestetyczne blizny. Warto za to systematycznie dbać o skórę, aby po ciąży była ona przygotowana na powrót do ukochanego bikini.

miesięcznik "M jak mama"