Palenie papierosów w ciąży jest jednym z najbardziej „popularnych” nałogów. O tym, jak trudno rzucić palenie, świadczy fakt wydawania ogromnych pieniędzy na tzw. „fajki” nawet wtedy, gdy brakuje nam do pierwszego.
Palącemu niestraszne jest ryzyko nowotworu płuc, groźba śmierci, nie przeszkadza nieprzyjemny zapach czy żółte paznokcie ani nawet świadomość, że jesteśmy w ciąży. Wszystkiemu winne jest fizyczne i psychiczne uzależnienie – to przez nie także ciężarne narażają swoje dzieci na różne niebezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak rzucić palenie w ciąży.
Spis treści
- Czy ograniczenie palenia w ciąży nie wystarczy?
- Jak podjąć decyzję o rzuceniu palenia?
- Co sprzyja rzuceniu palenia w ciąży?
- Jak się przygotować do rzucenia palenia w ciąży?
- Jak szybko rzucić palenie? Wybierz metodę dla siebie
Czy ograniczenie palenia w ciąży nie wystarczy?
Niektóre ciężarne podkreślają, że zalecenia ograniczania palenia w ciąży, a nie jego rzucenia, otrzymały od lekarza. Miałoby to być uzasadnione obawą o reakcję organizmu na nagłe rzucenie palenia w ciąży.
Według tej teorii, odstawienie substancji uzależniającej wpływa na dziecko gorzej, niż substancje smoliste i nikotyna. Oczywiście niemożliwym jest udowodnienie, że lekarz ginekolog rzeczywiście podał takie wskazania (chyba, że ciężarna udaje się do niego wraz z partnerem).
Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na większą szkodliwość stresu związanego z odstawieniem papierosów, niż szkodliwość wpływu substancji smolistych na płód. Takie podejście jest zatem niczym nie popartym udzieleniem sobie „zielonego światła” na palenie w ciąży – co oczywiście nie zmienia jego szkodliwości.
Co ważne, psychologowie poddają też w wątpliwość ograniczanie palenia w ciąży. Jak twierdzą specjaliści, do rzeczywistego ograniczania dochodzi rzadko: najczęściej ciężarna pali dokładnie tyle, ile paliła wcześniej.
Jak podjąć decyzję o rzuceniu palenia?
Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chcemy rzucić palenie w ciąży. Podstawą jest zasięgnięcie wszelkich informacji na temat rozwoju płodu i wpływie palenia papierosów na jego zdrowie.
Warto posłużyć się drobiazgami, które ułatwią wytrwanie – np. wydrukować sobie zdjęcie dziecka w brzuchu matki i powiesić na drzwiach balkonowych – przed każdym wyjściem na papierosa będziemy musiały na nie spojrzeć.
Przy początkach rzucania palenia w ciąży ważne jest unikanie osób palących. Oczywiście będzie to trudne, gdy pali małżonek – jednak w takiej sytuacji warto z nim porozmawiać i wymagać wychodzenia na dwór, gdy chce zapalić.
Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że kiedy rzucą palenie, bardzo dużo przybiorą na wadze. Cóż, w takiej sytuacji trzeba określić, co jest dla nas ważniejsze – kilka dodatkowych kilogramów, czy zdrowie upragnionego dziecka. Pamiętajmy jednak, że nadwagę zawsze możemy zgubić – gdy urodzi się dziecko z zaburzeniami oddychania, nie będziemy w stanie tego „odwrócić”.
Są ciężarne, którym pomaga metoda polegająca na obiecywaniu sobie palenia – „jak tylko urodzę i skończę karmić, zapalę tyle, ile będę chciała”. Można także udać się do specjalisty od spraw uzależnień – choć dla niektórych wydaje się to „przesadą”, taki terapeuta udzieli wielu wskazówek, jak rzucić palenie i wytrwać w swoim postanowieniu przynajmniej do czasu porodu.
Co sprzyja rzuceniu palenia w ciąży?
Dlaczego niektóre kobiety wspominają, że do rzucenia palenia wystarczył im widok dwóch kresek na teście ciążowym, a dla niektórych jest to wyjątkowo trudne? Ciężko to wyjaśnić, z pewnością znaczące są tutaj przesłanki takie jak:
- świadomość negatywnego wpływu palenia papierosów w ciąży na rozwijający się płód
- obserwacja zachowań otoczenia i płynących z tego wniosków: „moje dwie koleżanki paliły i urodziły zdrowe dzieci”
- czas starań o dziecko: panie mające problem z zajściem w ciążę często bardziej się o nią boją;
- reakcje otoczenia: inaczej jest, gdy ciężarna słyszy: „zapal sobie jednego, no już nie przesadzaj”, niż kiedy ma świadomość potępiania takich zachowań w swojej rodzinie
- okres palenia - trudniejsze jest rzucenie palenia papierosów w ciąży, kiedy nałóg trwa np. od piętnastu lat
- częstotliwość palenia – palenie okazjonalne łatwiej rzucić
- stopień silnej woli.
Przeczytaj również: 7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe
Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy]
Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?
Jak się przygotować do rzucenia palenia w ciąży?
Do tej ważnej życiowej zmiany warto się dobrze przygotować. Niezwykle istotne są trzy rzeczy: twoje nastawienie psychiczne, wsparcie kogoś bliskiego i staranne zaplanowanie pierwszego dnia bez papierosa. Do rzucania palenia powinnaś być pozytywnie nastawiona.
Staraj się unikać negatywnych myśli, nie zakładaj z góry, że będzie to jakieś strasznie trudne, wręcz traumatyczne doświadczenie. Jeśli uwierzysz w to, że musisz cierpieć, rzucając używki, to rzeczywiście będziesz cierpieć.
A chodzi o to, żeby widzieć to pozytywnie: cieszyć się z tego, że wreszcie się uwolnisz od okropnego, szkodliwego nałogu, będziesz zdrowsza, przestaniesz „pachnieć” tytoniem, poczujesz ulgę, radość, dumę z siebie. Będziesz mogła w pełni cieszyć się swoim obecnym stanem, bez wyrzutów sumienia.
Warto poprosić o wsparcie rodzinę i znajomych. A może jest ktoś bliski, kto mógłby razem z tobą rzucić palenie? Byłoby idealnie, gdyby był to twój mąż czy partner – wtedy będziecie się wzajemnie podtrzymywać na duchu i wspólnie spędzać czas na innych zajęciach.
Gdy już będziesz gotowa mentalnie, ustal konkretną datę rzucenia palenia, ale niezbyt odległą – w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Niech ta data stanie się „święta”, staraj się jej nie zmieniać pod żadnym pozorem. W tym czasie zacznij regularne ćwiczenia fizyczne, trenuj ćwiczenia oddechowe, pij więcej płynów.
Bardzo dokładnie zaplanuj swój „dzień zero”, abyś przez cały czas była czymś zajęta (praca, wizyta u lekarza, przygotowywanie posiłków, basen, kino etc.). A gdy ten dzień nadejdzie, rób wszystko według planu. Nie wybiegaj w przyszłość, tylko staraj się wytrzymać bez papierosa do końca dnia. A nazajutrz – tak samo.
Naucz się sprawiać sobie przyjemność w inny sposób niż palenie, nagradzaj się kosmetykami, książkami (ale nie słodyczami). Przez pierwsze dni możesz też dużo spać, wtedy czas szybciej płynie. Mów wszystkim o swoim sukcesie, ciesz się nim. Każdy kolejny dzień bez papierosa przybliża cię do celu.
Praktyczne rady, jak dobrze znieść pierwsze dni rzucania palenia w ciąży
- zrób szczegółowy harmonogram „dnia zero”, zaplanuj też najważniejsze czynności na kilka następnych dni
- unikaj kontaktu z osobami palącymi
- staraj się spędzać wolny czas w miejscach, gdzie palenie jest zabronione (np. kina, muzea, centra handlowe, kościół)
- usuń z pola widzenia wszystkie przedmioty związane z paleniem: papierosy, popielniczki, zapałki itd.
- przez cały dzień pij dużo niegazowanej wody mineralnej
- usuń zapach papierosów ze swojego otoczenia: zorganizuj pranie dywanów i tapicerki samochodowej, oddaj do pralni rzeczy przesiąknięte zapachem tytoniu (zasłony, firanki, koce), kup nowe perfumy, mydła, świece zapachowe, dobre pasty do zębów.
Czytaj również: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?
Przygotowanie do ciąży: zrób to koniecznie PRZED CIĄŻĄ
Jak szybko rzucić palenie? Wybierz metodę dla siebie
Metody rzucania nałogu można podzielić na: radykalne – kiedy konsekwentnie przestaje się palić od pewnego momentu, oraz stopniowe – polegające na zmniejszaniu liczby wypalanych papierosów. Warto pamiętać, że każdy dzień bez papierosa jest lepszy niż wypalenie choćby dwóch czy trzech!
Dlatego najlepiej rzucić palenie w ciąży radykalnie, z dnia na dzień, i być w tym postanowieniu konsekwentną. A ciąża jest do tego doskonałą okazją, bo po pierwsze, musisz być odpowiedzialna za zdrowie dziecka, po drugie, to jest w ogóle dobry czas na zmianę stylu życia (koniec z alkoholem, mądrzejsza dieta, więcej odpoczynku), a po trzecie, pojawienie się dziecka wiąże się z dużymi wydatkami, więc nie warto marnować pieniędzy na papierosy, lepiej kupić coś za to maluchowi.
- Metoda Allena Carra
Spośród licznych sposobów rzucania palenia polecamy ci metodę Allena Carra, która jest bezpieczna, skuteczna i – według tych, którzy z niej skorzystali – nie wymaga nawet silnej woli.
Jest to rodzaj krótkiej psychoterapii, podczas której palacz wyzwala się z psychicznego uzależnienia od nikotyny. Zwykle wystarcza jedna sześciogodzinna sesja, która ma formę seminarium prowadzonego w małych, kilkuosobowych grupach.
Sesję prowadzi licencjonowany terapeuta metody Allena Carra. Tylko w nielicznych wypadkach potrzebne są dodatkowe seminaria. Terapia kosztuje ok. 1000 zł, ale jeśli jest nieskuteczna, pieniądze są zwracane. A gdy terapia jest niedostępna w twojej okolicy, sięgnij po książkę Allena Carra „Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie”.
- Nikotynowa terapia zastępcza
Pod tą nazwą kryje się stosowanie dostępnych bez recepty środków z czystą nikotyną (gumy do żucia, plastry, spraye). Taka kuracja łagodzi przykre objawy abstynencji, które występują u niektórych osób (zawroty i bóle głowy, dreszcze).
Dawka nikotyny w tych środkach jest co najmniej 10 razy mniejsza niż w papierosach, poza tym nie wydzielają one dymu, a więc są bezpieczniejsze niż papierosy. Jednak kobiety w ciąży nie powinny ich stosować na własną rękę, a wyłącznie pod nadzorem lekarza i tylko wtedy, gdy rzeczywiście bardzo źle znoszą rezygnację z palenia.