Gojenie rany po cesarce. Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

2020-07-28 15:11

Nacięcie (rana) po cesarce ma długość około 15-centymetrów. Czas kompletnego wygojenia się rany i dokładnego zabliźnienia trwa około kilku tygodni, choć bywa i tak, że dolegliwości i dyskomfort po cesarce dokuczają nawet przez kilka miesięcy od porodu. Poznaj sposoby ułatwiające gojenie się blizny po cesarskim cięciu.

Rana po cc

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rana po cesarce - zwróć uwagę na opatrunek
  2. Jak dbać o świeżą ranę po cesarskim cięciu?
  3. Krwawienie rany po cesarce
  4. Co pomoże szybciej wygoić ranę po cesarce?

Właściwe dbanie o ranę po cesarskim cięciu ma wpływ na szybkość gojenia się, dlatego tym bardziej nie pozostawiajmy tego losowi. Nawet najlepiej wykonane cesarskie cięcie, pozostawia bliznę.

To, jaka będzie blizna zależy od kondycji mamy i właściwego postępowania z gojącą się raną. Oczywiście duża w tym zasługa lekarzy, którzy robią wszystko, by cesarskie cięcie pozostawiało po sobie subtelny ślad. Choć to pamiątka na całe życie, dziś już nie jest tak widoczna i rozległa jak kiedyś.

Rana po cesarce - zwróć uwagę na opatrunek

Jeśli lekarz do zszycia rany używa szwów nierozpuszczalnych, muszą być one wyjęte – zwykle po 8 dniach od porodu.  Do tego momentu młoda mama ma na ranę założony jałowy opatrunek, który jest regularnie wymieniany. Powinien być on ciągle suchy i czysty, dlatego kobieta powinna regularnie sprawdzać, w jakim jest stanie i szybko reagować, gdy na przykład go zmoczy.

Czytaj: Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne i pochwowe

Jak dbać o świeżą ranę po cesarskim cięciu?

Podstawą jest oczywiście higiena. Rana, za każdym razem przy zmianie opatrunku powinna być przemyta. Do momentu zdjęcia szwów ranę przemywa się spirytusem i jałowymi gazikami. Gdy rana zacznie się zrastać, wystarczy przemycie wodą z żelem do higieny intymnej lub szarym mydłem.

W pierwszych dniach po porodzie istotna jest również bielizna. Powinna być wykonana z przewiewnych i naturalnych materiałów i nie obciskać rany. Nie można zapominać o higienie rąk i miejsc intymnych, które po porodzie są źródłem wielu groźnych bakterii. Przeniesienie ich na ranę może skończyć się poważnym zakażeniem.

Czytaj: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Krwawienie rany po cesarce

Gdy zostaną zdjęte szwy, rana może gdzieniegdzie znów zacząć krwawić. Dopóki dziurki po szwach nie zagoją się, ranę wciąż należy przemywać spirytusem 70% lub sprayem antyseptycznym przyspieszającym gojenie. Maści i żele na blizny można użyć dopiero gdy rana będzie już zabliźniona.

Kremy, maści i żele na blizny mogą sprawić, że blizna będzie mniej widoczna – zblednie i spłaszczy się. Dodatkowym wsparciem i zabezpieczeniem przed pojawieniem się tzw. bliznowca może być również masowanie blizny podczas aplikacji kremów (ruchy okrężne wokół blizny i poprzeczne wzdłuż cięcia).

Powikłania po cesarskim cięciu

Co pomoże szybciej wygoić ranę po cesarce?

Najważniejsze są pierwsze godziny i dni po operacji. To od nich w dużej mierze zależy stan przyszłej blizny oraz szybkość gojenia. Uważa się, że korzystna dla rany jest szybka pionizacja kobiety po operacji. Już po 8 godzinach od przeprowadzenia operacji, młoda mama powinna podjąć próbę wstania i chodzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy lub zrostów. Wsparciem dla pielęgnacji blizny mogą okazać się zabiegi laserowe. Światło laserowe powoduje szybszą regenerację tkanek skórnych i przyspieszenie gojenia się blizny. To także dobra metoda na ból po CC, który wielu kobietom dokucza długo po porodzie.

Czytaj: Ile można mieć cięć cesarskich?