Porodówka: jak wygląda przyjęcie do porodu? Aktualizacja na czas pandemii

2021-02-11 9:51

Zbliża się termin porodu i zastanawiasz się, jak wygląda przyjęcie do porodu? Nie wiesz, jakie dokumenty trzeba zabrać i o co zapyta lekarz? Koniecznie zapoznaj się z poradami i wskazówkami dotyczącymi przyjęcia na porodówkę do porodu. Sprawdź, jak wygląda przyjęcie do porodu krok po kroku w czasach pandemii.

Porodówka: jak wygląda przyjęcie do porodu?

i

Autor: Getty images Porodówka: jak wygląda przyjęcie do porodu w czasach COVID-19?

Jeśli rodzisz po raz pierwszy, zastanawiasz się na pewno, jak wygląda przyjecie do porodu. To ważne szczególnie teraz, w czasie pandemii, gdy sytuacja jest dynamiczna, a obostrzenia zmieniają się z dnia na dzień. Podpowiadamy, jak wygląda zazwyczaj przyjecie do porodu, a także wyjaśniamy, z jakimi zmianami możesz się spotkać przy przyjęciu do porodu w czasie pandemii.

Spis treści

  1. Zanim pojedziesz na porodówkę
  2. Przyjęcie do porodu - krok po kroku
  3. Przyjęcie do porodu w czasie pandemii
  4. Co zabrać ze sobą do porodu?

Zanim pojedziesz na porodówkę

Do porodu nie musisz mieć skierowania. Możesz rodzić w każdym wybranym przez siebie szpitalu – musi cię przyjąć, o ile będą wolne miejsca. Przygotuj się wcześniej do porodu: spakuj torbę na 3 tygodnie przed terminem porodu, zmyj lakier z paznokci (większość szpitali tego wymaga), zrób depilację okolic intymnych.

Do szpitala pojedź dopiero wtedy, gdy skurcze będą powtarzać się co 5 minut i będą trwać przez 60 sekund. Gdy jednak źle się poczujesz, zaczniesz krwawić lub odejdzie płyn owodniowy, jedź do szpitala mimo braku regularnych skurczów.

Przyjęcie do porodu - krok po kroku

Po przyjeździe do szpitala skieruj się do izby przyjęć. Tam położna poprosi cię o przebranie się i zmianę obuwia. W czasie badania lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy. Położna zbada ciśnienie i temperaturę. Zostanie wykonane badanie KTG i zapadnie decyzja o przyjęciu na oddział położniczy lub o odesłaniu do domu, gdy lekarz stwierdzi, że jest jeszcze zbyt wcześnie.

Jeśli zostaniesz przyjęta na oddział, przedtem czeka cię kilka formalności – podpiszesz zgodę na pobyt w szpitalu, a położna założy ci kartę, do której wpisze twoje dane, informacje o przebytych chorobach, operacjach, przyjmowanych lekach. Dołączy wyniki badań. Potrzebna będzie także twoja zgoda na niezbędne zabiegi i operacje (później może zabraknąć na to czasu).

Teraz powinnaś zadeklarować, czy chcesz znieczulenia zewnątrzoponowego i czy będziesz korzystać z jednoosobowej sali. Następnie położna poprosi cię o przebranie się i zmianę obuwia, a także zostaną wykonane zabiegi, na które wyraziłaś zgodę, np. depilacja, lewatywa, założenie wenflonu. Nie wszędzie jednak są one wymagane. Następnie rodząca przewożona jest do sali porodowej – jeśli to poród rodzinny, towarzyszy jej partner.

Przeczytaj również: Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?

Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

Torba do szpitala – jaką kupić? Szukamy tych praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami

Przyjęcie do porodu w czasie pandemii

Pandemia wymusiła wiele zmian, jednak każdy szpital podchodzi nieco inaczej do obostrzeń i zasad mających na celu ograniczenie transmisji koronawirusa. Wiele placówek zawiesiło porody rodzinne, chociaż nie jest to zgodne z prawem.

Musisz się też liczyć z tym, że twój partner nie zostanie wpuszczony nawet do izby przyjęć - będziecie musieli pożegnać się przed drzwiami, a za nimi będziesz zdana na pomoc położnych i lekarzy.

Cześć szpitali wpuszcza jednak mężczyzn na porodówkę, jednak wymaga od niech negatywnego wyniku testu, innym wystarcza tylko wypełniona ankieta deklarująca dobry stan zdrowia oraz wykonany na miejscu pomiar temperatury.

Różnie też wygląda sprawa testu na COVID robionego rodzącej. Niektóre szpitale w czasie przyjęcia do szpitala wykonują pacjentce szybki test lub dają do wypełnienia ankietę, a następnie kierują ją na bardziej dokładny wymaz - niekiedy do czasu otrzymania wyniku, kobieta przebywa w izolatce lub na oddzielnej sali. Inne szpitale w ogóle rezygnują z wykonywania testów na rzecz samej ankiety i mierzenia temperatury ciała.

Dlatego, w czasie wyboru szpitala do porodu, zadzwoń do kilku placówek i spytaj, jak wygląda tam sytuacja związana z COVID-19. Dowiesz się nie tylko tego, czy będziesz zmieć robiony test, ale i tego, czy twój maż będzie mógł być obecny przy porodzie. pamiętaj też, że szpital nie ma prawa odmówić ci przebywania z dzieckiem po porodzie, nawet jeśli twój test na COVID okazał się pozytywny.

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Co zabrać ze sobą do porodu?

Oprócz torby z rzeczami dla siebie i dziecka weź niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty
  • kartę przebiegu ciąży
  • wyniki badań: morfologii i analizy moczu z ostatniego miesiąca, grupy krwi, HBS Ag (ważne 3 miesiące), WR (ważne 2 tygodnie), wszystkie wyniki USG; gdy masz grupę krwi Rh-, wyniki badań na obecność przeciwciał
  • inne ważne wyniki badań i konsultacji, np. okulistycznej, kardiologicznej, ortopedycznej.

Przeczytaj również: Dokumenty do porodu: badania i dokumenty potrzebne w szpitalu

Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

www.dlarodzinki.pl