Test progesteronowy – kiedy zrobić i na czym polega?

2015-08-27 17:29

Test progesteronowy wykonywany jest w przypadku zaburzeń związanych z brakiem miesiączki. To próba czynnościowa w diagnostyce endokrynologicznej, która ma dać odpowiedź na pytanie o przyczynę braku miesiączki i ułatwić dalsze leczenie tej przypadłości.

Nieregularna miesiączka, planowanie ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Test progesteronowy wykonywany jest, gdy kobieta przestaje miesiączkować.

Spis treści

  1. Na czym polega test progesteronowy?
  2. O czym mówi wynik testu progesteronowego?
  3. Kiedy się przeprowadza test progesteronowy?

Brak miesiączki lub jej zatrzymanie może mieć wiele przyczyn. By wdrożyć właściwe leczenie, konieczne jest zdiagnozowanie tego problemu. W tym celu wykonuje się u kobiet testy czynnościowe, które pozwalają zawęzić obszar poszukiwania przyczyny zaburzeń. Jednym z podstawowych testów diagnostycznych w tym przypadku jest właśnie test progesteronowy.

Czytaj także: >> Nie mam okresu: co to może oznaczać i jakie zrobić badania?

Na czym polega test progesteronowy?

Istotą testu progesteronowego jest wywołanie krwawienia na skutek zwiększenia w organizmie kobiecym stężenia progesteronu. To właśnie ten hormon podaje się kobiecie w ramach testów przez kilka dni (od 5 do 10 dni – w zależności od dawki hormonu). Hormon przyjmuje się w postaci dopochwowej lub doustnej. Po kilku dniach przyjmowania progesteronu, odstawia się go i oczekuje krwawienia (tzw. krwawienie z odstawienia), które powinno nastąpić w ciągu 3-7 dni od odstawienia. Jeśli krwawienie wystąpi – mówimy, że test progesteronowy dał wynik pozytywny. Jeśli krwawienia nie będzie (do 14 dni od odstawienia) – wynik testu jest negatywny.

>> Castagnus: co to za lek? Reguluje cykl i ułatwia zajście w ciążę?

O czym mówi wynik testu progesteronowego?

Dodatni wynik testu (wystąpienie krwawienia) to cenna informacja dla lekarza.  Oznacza on, że czynności jajników i macicy są prawidłowe, a przyczyna braku miesiączki leży gdzie indziej. Pacjentki z dodatnim wynikiem testu są zaliczane do grupy II klasyfikacji WHO, w której za zaburzenia miesiączkowania odpowiedzialne jest prawdopodobnie zaburzenie osi podwzgórzowo-przysadkowych.

Jeśli wynik testu progesteronowego jest ujemny (nie wystąpiło krwawienie z odstawienia), jest to znak, że prawdopodobnie jajniki kobiety nie produkują estrogenów lub ujście krwi z macicy zostało w jakiś sposób zablokowane (zrośnięcie narządów rodnych). Ujemny test progesteronowy również wyjdzie u kobiet, które: są w ciąży, mają rozwiniętą wadę narządu rodnego lub przechodzą menopauzę.

>> Czy PCOS utrudnia zajście w ciążę? Sprawdź, co piszą na ten temat mamy na forum Mjakmama24.pl i weź udział w dyskusji!

Kiedy się przeprowadza test progesteronowy?

Test progesteronowy zleca się w przypadku zaburzeń miesiączki (jej pierwotnego lub wtórnego braku). W pierwszej kolejności jednak kobieta musi zbadać stężenie prolaktyny we krwi. Jeśli wynik badania mieści się w normie, lekarz zaleca przeprowadzenie testu progesteronowego.

Zadaniem testu progesteronowego jest określenie przyczyny niepłodności u kobiet, które nie miesiączkują i zastosowanie właściwego leczenia. Test progesteronowy nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zaburzeń miesiączki. Zwykle jest tylko „drogowskazem” dla dalszej diagnostyki.