Tabletki na wywołanie miesiączki - Luteina na wywołanie okresu

2018-10-23 15:35

Luteina to jeden ze sposobów na wywołanie okresu, często polecany przez ginekologów. Tabletki na wywołanie miesiączki są potrzebne coraz większej liczbie kobiet, które teoretycznie z regularnością cykli nie powinny mieć problemu. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, na czym polega kuracja luteiną i czy pomaga zajść w ciążę.

Brak miesiączki, planowanie ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Brak miesiączki może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Spis treści

  1. Czym jest luteina? 
  2. Jak działa luteina?
  3. Czy luteina zwiększa szanse na zajście w ciążę?
  4. Czy luteina wywołuje miesiączkę?
  5. Jak stosować luteinę?
  6. Na czym polega kuracja luteiną?
  7. Co robić, gdy luteina nie pomaga?

Brak miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami: stresem, nadmiernym odchudzaniem, chorobą, zaburzeniami hormonalnymi. Czasem miesiączka może zaniknąć po kuracji antybiotykowej, a czasem po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

W takiej sytuacji ginekolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, zleca szczegółowe badania i najczęściej przepisywana jest luteina na wywołanie miesiączki. Może również zalecić trzymiesięczną kurację luteiną na uregulowanie cykli.

Czytaj: Dni płodne - jak je obliczyć?

Czym jest luteina? 

Luteina to nic innego jak progesteron, najważniejszy żeński hormon, wytwarzany przez ośrodkowy układ nerwowy i korę nadnerczy, a wydzielany przez jajniki. Reguluje cykl, umożliwia zapłodnienie i odpowiada za utrzymanie ciąży.

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Jak działa luteina?

W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest niskie i stopniowo wzrasta przed owulacją. Jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, produkcja progesteronu jest kontynuowana. Jeśli nie, zaczyna spadać i pojawia się miesiączka.

Szkodliwy dla kobiety jest zarówno nadmiar (może zatrzymywać wodę w organizmie i powodować obrzęki), jak i niedobór progesteronu (rozregulowuje cykl).

Czytaj:

Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?

Jakie są przyczyny spóźniania się okresu?

Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu

Czy luteina zwiększa szanse na zajście w ciążę?

Luteina zwiększa szanse na zajście w ciążę, ponieważ ułatwia owulację, przygotowując błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zarodka.

W przypadku implantacji przez pierwsze 3 miesiące podtrzymuje ciążę, do momentu gdy wytworzy się łożysko.

Czy luteina wywołuje miesiączkę?

Brak miesiączki jest związany z niskim stężeniem progesteronu. Niedobór luteiny może powodować nieregularne krwawienia, plamienia międzymiesiączkowe, a w konsekwencji utrudniać zajście w ciążę.

Jeśli kobieta zgłasza się do ginekologa z problemem braku miesiączki, ten przepisuje luteinę na wywołanie okresu. Ginekolog zaleca przyjmowanie luteiny przez kilka dni, zwykle od 5 do 7.

Jak stosować luteinę?

Można ją przyjmować dopochwowo (raz dziennie) lub doustnie (3 razy dziennie). W tym czasie wzrasta w organizmie stężenie progesteronu. Po 7. dniu kobieta odstawia luteinę, poziom hormonu maleje i pojawia się miesiączka.

Czytaj:

Czy możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu?

Test progesteronowy: kiedy zrobić i na czym polega?

Na czym polega kuracja luteiną?

Przyjmowanie luteiny symuluje naturalny porządek w organizmie: wzrastanie stężenia progesteronu i jego stopniowe zmniejszanie w przypadku braku zapłodnienia.

W przypadku nieregularnych cykli ginekolog może zalecić trzymiesięczną kurację luteiną, aby organizm nauczył się regularnych cykli. W tej sytuacji kobieta przyjmuje luteinę przez 5-7 dni na wywołanie miesiączki, później ją odstawia i bierze znów od 16. do 25. dnia cyklu.

Co robić, gdy luteina nie pomaga?

Jeśli brak miesiączki był spowodowany chwilowymi problemami lub zaburzeniami, po trzech miesiącach takiej kuracji organizm może "zaskoczyć" i wrócić na właściwe tory. Jeśli przyjmowanie luteiny nie unormuje cykli, lekarz zleci szczegółowe badania.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]
Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć: