Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna

2018-08-03 16:22

Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. To macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się i rozwija zarodek, a później płód. Macica jest pierwszym domem dziecka, w którym spędza ono najważniejsze 9 miesięcy swego życia. Ważne by była zdrowa. W przeciwnym razie mogą pojawić się komplikację. 

Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna

i

Autor: _photos.com|photos.com Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna

Spis treści

  1. Jak zbudowana jest macica?
  2. Macica dwurożna
  3. Macica z przegrodą (macica przegrodzona)
  4. Macica łukowata
  5. Macica jednorożna
  6. Macica podwójna

Wady macicy budzą duży niepokój, szczególnie w przyszłych mamach, które boją się, czy nieprawidłowo zbudowana macica nie przeszkodzi im w zajściu w ciążę.

Jak zbudowana jest macica?

Macica kształtem przypomina gruszkę. Zbudowana jest z tkanki mięśniowej, a jamę, w której zagnieżdża się zapłodnione jajeczko, ma wyścieloną błoną śluzową (endometrium). Zamyka ją szyjka macicy. Macica mierzy około 8 cm długości i składa się z dwóch części. Szersza część to trzon macicy, a węższa i otwarta w stronę pochwy to szyjka macicy. Obie części łączy cieśń. Macica ma dwa rogi, z którymi łączą się jajowody zakończone jajnikami.Umiejscowiona jest wewnątrz miednicy mniejszej. Najczęściej przechylona jest do przodu i wtedy mówimy o przodozgięciu macicy. Zdecydowani rzadziej przechylona jest do tyłu i wtedy mówimy o tyłozgięciu macicy. Gdy macica ma nieprawidłową budowę, może to być przyczyną problemów z płodnością, stwarzać zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Dobrze wiedzieć

Dobre rokowania dla ciąży z:

  • przegrodą macicy wynoszą ok. 15 proc.
  • macicą jednorożną wynoszą ok. 40 proc.
  • macicą dwurożną wynoszą ok. 60 proc.
  • macicą podwójną wynoszą ok. 65 proc.

Macica dwurożna

Macica dwurożna to wrodzona wada macicy. Występuje rzadko, bo dotyka około 0,5 procent kobiet. Nieprawidłowo zbudowana jest zarówno wewnętrzna jama macicy, jak i zewnętrzny trzon macicy. W budowie zewnętrznej macicy wyodrębnia się dwa oddzielne wydatne rogi, co objawia się wgłębieniem na powierzchni zewnętrznej macicy powyżej centymetra. Jama macicy przypomina macicę z przegrodą – jest podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15 mm.ZAGROŻENIE: Macica dwurożna może powodować poronienia oraz przedwczesny poród.DIAGNOZA: Choć doświadczony ginekolog może rozpoznać macice dwurożną w badaniu USG, to najdokładniej diagnozuje się ją w badaniu przy pomocy laparoskopii z histeroskopią.LECZENIE macica dwurożna: zaleca się operację.

Macica z przegrodą (macica przegrodzona)

Macica z przegrodą (macica przegrodzona) to wada wrodzona macicy. Jama macicy jest podzielona na mniejszym lub większym odcinku na dwie części. Podział ma co najmniej 15 mm długości. Może być przegroda częściowa (bywa mylona z macica dwurożną lub łukowatą) lub całkowita. Budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa.ZAGROŻENIE: Przegroda macicy może zaburzać płodność i powodować nawykowe poronienia lub porody przedwczesne.DIAGNOZA: W celu wykrycia macicy z przegrodą często stosuje się jednoczesną histeroskopia z laparoskopią, USG 3D albo sonohisterografię (USG z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy). Można te metody łączyć, aby otrzymać dokładniejszy wynik, wykluczający inne wady macicy.LECZENIE macicy z przegrodą: Zaleca się operacyjne usunięcie przegrody, zwłaszcza u kobiet, które maja problemy z zajściem w ciąże i donoszeniem ciąży. Macica z przegrodą daje gorsze rokowania dla rozwijającej się ciąży niż macica dwurożna.

Zobacz: 

Endometrioza - objawy i leczenie endometriozy

Macica łukowata

Macica łukowata to wada wrodzona budowy macicy. Tylko pośrodku w górnej części macicy zaznacza się niewielkie uwypuklenie (łuk), zaś budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa. W zasadzie rzadko macica łukowata daje jakiekolwiek objawy oraz zagraża zdrowiu kobiety.ZAGROŻENIE W niewielkim stopniu macica łukowata może być przyczyną poronień.LECZENIE Bardzo rzadko konieczne jest leczenie operacyjne, gdyż rokowania dla ciąży są w większości przypadków dobre.

Macica jednorożna

Macica jednorożna to wada rozwojowa macicy polegająca na tym, że wykształcony został tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem. O tym, czy wada jest bardzo poważna świadczy m.in. wielkość jamy macicy – od tego zależy płodność kobiety.ZAGROŻENIE: Macica jednorożna może zagrażać utrzymaniu ciąży. Bardziej ryzykowne są jednak powikłania ciąży wynikające z nieprawidłowego ułożenia płodu oraz jego wolniejszego wzrastania i rozwoju. Poza tym macica jednorożna niesie ze sobą niebezpieczeństwo niewydolności szyjki macicy, powodujące m.in. samoistne rozwieranie się szyjki macicy oraz brak skurczy.DIAGNOZA: Macicę jednorożna można zaobserwować podczas badania USG. Co ciekawe, wiele kobiet dowiaduje się o tym, że mam macicę jednorożną dopiero w czasie trwania ciąży.LECZENIE: Jeśli macica jednorożna utrudnia zajście w ciąże i nie pozwala na jej utrzymanie lub powoduje utratę płodu, zaleca się operację.

Macica podwójna

Macica podwójna to wada wrodzona macicy, występująca dość rzadko. Anomalia pojawia się w życiu płodowym dziewczynki, kiedy nie zrastają się dolne części dwóch przewodów kołośródnerczowych Mullera, z których powstaja jajowody i macica. Może skutkować rozwojem dwóch szyjek macicy, dwóch pochw lub przedzieloną jedną pochwą. ZAGROŻENIE: Ważny jest rozmiar macicy, bo zbyt mały może powodować powikłania ciążowe. Macica podwójna może być przyczyną niepłodności, problemów z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowego ułożenia płodu oraz przedwczesnego porodu.DIAGNOZA: Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma macicę podwójną aż do czas np. ciąży, a i to niekoniecznie musi nastąpić. Czasem zauważa ją lekarz podczas rutynowego badania ginekologicznego, a dla potwierdzenia diagnozy może zlecić wykonanie USG, rezonansu magnetycznego lub histerosalpingografii.LECZENIE: Jeśli kobieta otrzyma diagnozę macicy podwójnej w czasie ciąży, lekarz zaleca metody na utrzymanie ciąży. Gdy podwójna macica utrudnia zajście w ciążę lub powoduje komplikacje w czasie ciąży, konieczna jest operacja scalania macicy, ale to dość rzadka sytuacja.