Spis treści
- Prawidłowe wyniki badania moczu w ciaży
- Zabarwienie moczu
- Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
- Odczyn (pH) moczu
- Przejrzystość moczu
- Ciężar właściwy moczu
- Bakterie w moczu
- Białko w moczu
- Glukoza w moczu
- Bilirubina w moczu
- Erytrocyty w moczu
- Leukocyty w moczu
- Polecamy wideo: zakażenie układu moczowego w ciąży
Ogólną analizę będziesz wykonywała nie rzadziej niż raz na miesiąc. Badanie ma wykazać, czy w moczu nie pojawiły się: cukier, białko i ciała ketonowe.
- Obecność cukru w moczu może wskazywać na cukrzycę ciążową.
- Białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza lub nerek (bywa też objawem tzw. zatrucia ciążowego groźnego dla ciebie i twojego dziecka).
- Ciała ketonowe w moczu często wskazują na zaburzenia metaboliczne w twoim organizmie.
Prawidłowe wyniki badania moczu w ciaży
- barwa słomkowa lub żółta
- klarowność – zupełna
- odczyn – kwaśny
- ciężar właściwy – 1,002–1,030 g/cm3
- nie powinno być białka, cukru, bilirubiny i urobilinogenu.
Zabarwienie moczu
Norma: kolor słomkowy, jasnożółty lub żółtyKolor czerwony lub krwisty świadczy o przenikaniu krwinek czerwonych do układu moczowego, np. przy ciężkich uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Kolor brunatny wskazuje na zawartość w moczu bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce. Inne niepożądane kolory: mętny, żółtobrązowy, czerwonobrązowy, zielony, niebieski, czarny, fioletowy, pomarańczowy.
Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
Odczyn (pH) moczu
Norma: kwaśny, czyli od 4,5 do 7,8 pHStale utrzymujący się odczyn zasadowy może świadczyć o upośledzeniu zdolności nerki do zakwaszania moczu, zakażeniu układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak albo o niektórych postaciach kamicy nerek.
Przejrzystość moczu
Norma: przejrzysty, klarownyŚwieżo oddany mocz jest przejrzysty, potem mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i kamicy nerkowej.
Ciężar właściwy moczu
Norma: 1,023–1,035 g/cm3Ciężar właściwy nie powinien zbliżać się do ciężaru wody (1 g/cm3), gdyż świadczyć to może o utracie ważnej funkcji nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek.
Bakterie w moczu
Norma: brakObecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu któregoś z odcinków układu moczowego: cewki moczowej, pęcherza, miedniczki nerkowej lub nerek.
Białko w moczu
Norma: nieobecneW moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka (do 100 mg na dobę). Białkomocz to wydalanie z moczem ponad 150 mg białka na dobę, ale w ciąży może być to nawet do 200 mg na dobę. Białko w moczu może się pojawić w czasie wysokiej gorączki, pod wpływem dużego wysiłku fizycznego lub przemarznięcia, ale najczęściej jest następstwem chorób dróg moczowych. Uwaga: wykrycie białka w moczu ciężarnej może oznaczać gestozę (zatrucie ciążowe).
Glukoza w moczu
Norma: nieobecna, w ciąży: śladowe ilościWystępowanie cukru w kilku kolejnych analizach moczu świadczy o cukrzycy.
Bilirubina w moczu
Norma: bilirubina całkowita – poniżej 1,1 mg/dl; bilirubina związana – poniżej 0,3 mg/dlWzrost stężenia bilirubiny całkowitej występuje przy żółtaczce, w ciąży i u noworodków. Uwaga: wzrost stężenia bilirubiny związanej sygnalizuje problemy z wątrobą, a w ciąży może oznaczać cholestazę.
Erytrocyty w moczu
Norma: do 3 krwinek w polu widzenia pod mikroskopemObecność erytrocytów (czerwone ciałka krwi) w moczu nazywamy krwinkomoczem (gdy jest ich niewiele) lub krwiomoczem. Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest bardzo częstym objawem chorób układu moczowego. Źródłem krwinkomoczu (niewidoczna dla oka utrata krwinek czerwonych) lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może sugerować też gruźlicę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia, marskość wątroby.
Leukocyty w moczu
Norma: do 5 krwinek w polu widzenia pod mikroskopem.Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów oznacza zwiększone ich wydalanie, czyli przenikanie ich do moczu w jakimś odcinku układu moczowego. Najczęstszą przyczyną są bakteryjne zakażenia dróg moczowych lub nerek.