Jak najwcześniej poznać płeć dziecka? Niektórzy rodzice wolą, aby płeć ich dziecka pozostała niespodzianką aż do porodu, a niektórzy od pierwszych dni ciąży wręcz nie mogą doczekać się tej informacji.
Badanie USG umożliwia rozpoznanie płci, lecz narządy płciowe ukształtowane są dopiero około 16 tygodnia ciąży, a ich uwidocznienie zależne jest od korzystnego położenia płodu.
Co jeśli rodzice nie chcą czekać tak długo? Z pomocą przychodzą badania wykonywane z krwi kobiety ciężarnej. Czy jednak naprawdę są skuteczne i warto je wykonywać?
Spis treści
- Poznanie płci dziecka przez badanie z krwi matki?
- Czy badania z krwi na płeć są skuteczne? Ile kosztują?
- Inne metody określania płci dziecka
Poznanie płci dziecka przez badanie z krwi matki?
Materiał genetyczny płodu przenika do krwi matki i staje się częścią wolnego DNA pozakomórkowego. Badanie tego DNA jest badaniem prenatalnym nieinwazyjnym. Wymaga jedynie pobrania krwi żylnej od matki, zatem jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej.
Analiza wolnego DNA płodu polega na dokładnej ocenie całego genomu. Oznacza to, że umożliwia nie tylko określenie płci dziecka, ale także ryzyko wystąpienia trisomii lub monosomii wszystkich par chromosomów oraz wielu zespołów delecji i duplikacji.
Jeśli test jest dodatni w kierunku którejś z możliwych wad, wskazana jest dalsza diagnostyka inwazyjna.
Czytaj również: Objawy a płeć dziecka - Jakie objawy ciąży mogą wskazywać na chłopca lub dziewczynkę
Jak zaplanować płeć dziecka? Planowanie chłopca i dziewczynki
Czy badania z krwi na płeć są skuteczne? Ile kosztują?
Badanie wolnego DNA płodowego pozwala określić płeć dziecka z naprawdę wysoką skutecznością, sięgającą powyżej 99%. Jego wadą jest jednak wysoka cena. W zależności od wybranego producenta oraz pakietu badanych zaburzeń genetycznych koszty wynoszą od 1900 do 2800 złotych.
Dla wielu osób może być to zbyt wysoka cena, jeśli chodzi tylko o poznanie płci pociechy kilka tygodni przed badaniem USG. Jednak możliwość oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych jest ogromną zaletą, która zachęca do badania coraz więcej rodziców. Istnieją szczególne wskazania do wykonania testu. Należą do nich:
- wiek matki powyżej 35 roku życia
- obecność aberracji chromosomowej u jednego z rodziców
- wystąpienie aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży
- wykonane wcześniej badanie USG lub badania biochemiczne sugerują możliwość wady u płodu
- zapłodnienie in vitro
Niepodważalnym plusem badania wolnego DNA płodowego jest jego pełne bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do inwazyjnych badań prenatalnych, zlecanych w ramach dalszej dokładniejszej diagnostyki, badanie wolnego DNA nawet w najmniejszym stopniu nie grozi utratą ciąży.
Inne metody określania płci dziecka
Najczęściej wykorzystywaną metodą określenia płci dziecka jest oczywiście badanie USG. Podczas badania między 18 a 22 tygodniem ciąży, narządy płciowe są już zazwyczaj dobrze widoczne i lekarz ginekolog bez problemów może ustalić płeć pociechy.
Istnieją również inwazyjne badania prenatalne, które oceniają płeć genetyczną. Jednym z nich jest badanie kariotypu złuszczonych komórek płodu pobranych z płynem owodniowym za pomocą amniopunkcji, czyli nakłucia worka owodniowego przez powłoki brzuszne matki.
Jednak zabieg ten niesie ze sobą ryzyko powikłań, więc do jego wykonania konieczne są określone wskazania. Kolejnym wykonywanym badaniem inwazyjnym jest biopsja trofoblastu. Zabieg ten polega na pobraniu fragmentu kosmówki, czyli zewnętrznej błony płodowej pod kontrolą USG.
Materiał pobrany może być przez powłoki brzuszne lub przez szyjkę macicy. Z tkanek izoluje się materiał genetyczny, który podlega dalszej analizie.
Biopsja kosmówki również może być powikłana stratą ciąży, więc wykonuje się ją w konkretnych przypadkach, sugerujących większe ryzyko wad genetycznych u płodu. O konieczności diagnostyki inwazyjnej decyduje lekarz i jest ona zlecana w ramach funduszu NFZ.
Czytaj również: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania
Seks podczas owulacji a płeć dziecka - wypróbuj kalkulator płci dziecka