Kiedy powinno się iść na pierwsze USG w ciąży i co pokaże to badanie?

Zgodnie z zaleceniami pierwsze USG w ciąży robi się ok. 11. tygodnia. Można je jednak wykonać wcześniej, aby jak najszybciej potwierdzić, że kobieta spodziewa się dziecka. Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży i co musisz o nim wiedzieć?

Kiedy powinno się iść i co pokaże pierwsze USG w ciąży?

i

Autor: Getty images Kiedy powinno się iść i co pokaże pierwsze USG w ciąży?

Według standardów opieki okołoporodowej wydanych przez Ministerstwo Zdrowia kobieta w okresie ciąży powinna mieć przeprowadzone przynajmniej trzy badania ultrasonograficzne (wykonuje się je bezpłatnie w ramach NFZ).

Pierwsze USG – między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie – między 18. a 22. i trzecie – po 30. tygodniu ciąży. W wielu gabinetach lekarskich można jednak zrobić je wcześniej, jeszcze przed 10. tygodniem, jednak na własny koszt, dlatego nie wszystkie przyszłe mamy się na to decydują.

Co może pokazać pierwsze USG w ciąży?

Spis treści

  1. Kiedy możesz zrobić pierwsze USG?
  2. Pierwsze USG według standardów opieki
  3. Jak się przygotować do pierwszego badania USG?
  4. Po co wykonuje się pierwsze USG?
  5. Kto wykonuje pierwsze USG?
Badania w 2. miesiącu ciąży

Kiedy możesz zrobić pierwsze USG?

Gdy kobieta przychodzi do ginekologa z powodu braku miesiączki, mija zazwyczaj 3.–4. tydzień od zapłodnienia. Chociaż test ciążowy, opierający się na wykryciu hormonu beta hCG, może dać już pozytywny wynik (dwie kreski mogą się pokazać najwcześniej po 8–10 dniach od poczęcia), to jednak zarodek nie jest wówczas jeszcze widoczny w obrazie USG.

Najwcześniejszy moment, kiedy jest to możliwe, to6. tydzień ciąży, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – takie pierwsze USG w ciąży wykonuje się przez pochwę.

Czytaj również: Kalendarz badań w ciąży [PDF do wydruku]

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik testu ciążowego jest miarodajny?

Pierwsze USG według standardów opieki

Ustalone przez Ministerstwo Zdrowia pierwsze USG przypada, jak wspominaliśmy, na 11.–14. tydzień ciąży i jest wykonywane przez powłoki brzuszne. Jeśli przyszła mama nie miała robionego wcześniejszego badania, to właśnie teraz otrzyma potwierdzenie informacji o ciąży – pojedynczej lub mnogiej.

Dowie się też, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy, pozna jego dokładny wiek (w tym czasie można go ocenić z dokładnością do 7–10 dni) i zobaczy pulsujące (bijące) serce dziecka.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

Jak się przygotować do pierwszego badania USG?

Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Badanie przeprowadzone między 6. a 10. tygodniem może potwierdzić ciążę i jej prawidłową lokalizację w macicy, a więc wykazać, czy nie jest to ciąża pozamaciczna. Pozwala także policzyć liczbę zarodków, czyli sprawdzić, czy mama oczekuje jednego dziecka, czy może bliźniąt lub trojaczków.

Umożliwia też ustalenie przybliżonego terminu rozwiązania. Ocena długości płodu pozwala bowiem na określenie wieku dziecka i dokładne wyliczenie daty porodu.

Po co wykonuje się pierwsze USG?

Być może chciałabyś wiedzieć już teraz, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę - na to jednak za wcześnie. Pierwsze USG ma jednak na celu przede wszystkim zbadanie płodu pod kątem istnienia wad genetycznych (np. zaburzeń chromosomalnych, czyli zespołu Downa lub Turnera), dlatego nazywane jest USG genetycznym. Podstawowym pomiarem w tym przypadku jest ocena przezierności karku (NT), czyli obszaru pomiędzy skórą a tkanką podskórną okolicy karku (norma to 1–2,5 mm).

W wyspecjalizowanych gabinetach możliwa jest też ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Oblicza się je, mierząc długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL), czyli długość od czubka głowy do pośladków dziecka, biorąc pod uwagę wynik NT oraz wiek ciężarnej.

Dodatkowo specjalista ogląda kosmówkę, czyli błonę, z której tworzy się łożysko, i bada anatomię płodu (m.in. czaszkę, kończyny), narządy wewnętrzne maluszka (serce, mózg, żołądek, pęcherz moczowy) oraz jego kręgosłup. Do tego badania również nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Kto wykonuje pierwsze USG?

Ważne, by USG przeprowadzał i interpretował ginekolog specjalizujący się w ultrasonografii. Istotne też, by dysponował dobrej jakości sprzętem. Dlatego zanim wybierzesz się na badanie, sprawdź, czy lekarz ma certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Przeczytaj także: USG w ciąży wyniki badania: interpretacja

Badanie USG w ciąży: wyjaśniamy co to jest USG 3D i 4D

Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

Czy grozi ci nadwaga w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, jesz więcej, ponieważ teraz jest was dwoje...