Na inwazyjne badania prenatalne kierowane są kobiety, u których nieinwazyjne badania prenatalne wykazały nieprawidłowości. W ich trakcie lekarz nakłuwa igłą brzuch, żeby pobrać komórki do badania. Nakłucie jest minimalne, więc nie może spowodować krwotoku.
W przeciwieństwie do nieinwazyjnych, badania prenatalne inwazyjne niosą jednak ze sobą niewielkie ryzyko powikłań (1-2 proc.), np. poronienie. Dlatego badania prenatalne inwazyjne przeprowadzane są pod kontrolą USG - specjalista widzi więc płód na ekranie i tak manewruje igłą, aby nie dotknąć dziecka.
Od dziecka nie pobiera się też żadnych komórek do analizy. Po badaniu prenatalnym kobieta zostaje przez kilka godzin pod opieką lekarską.
Spis treści:
- Badania prenatalne inwazyjne: amniopunkcja
- Badania prenatalne inwazyjne: biopsja kosmówki (trofoblastu)
- Badania prenatalne inwazyjne: kordocenteza
Badania prenatalne inwazyjne: amniopunkcja
Kiedy się wykonuje amniopunkcję?
Amniopunkcja jest wykonywana po 14 tygodniu ciąży.
Na czym polega amniopunkcja?
Badanie amniopunkcji: po miejscowym znieczuleniu lekarz nakłuwa igłą powłoki brzuszne i pęcherz płodowy. Pobiera strzykawką ok. 15 ml płynu owodniowego, czyli wód płodowych. Znajdują się tam komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego.
Pobranie płynu owodniowego trwa zaledwie kilka minut. Amniopunkcja wiąże się z 0,5-1-proc. ryzykiem poronienia.
Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się w laboratorium ich hodowlę, a po namnożeniu komórek - wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa się jego tzw. kariotyp. Na wynik badania trzeba zwykle poczekać miesiąc.
Co można wykryć podczas badania amniopunkcji?
Amniopunkcja wykrywa niemal 200 schorzeń dziedzicznych, m.in. zespół Downa, Edwardsa, hemofilię.
Badania prenatalne inwazyjne: biopsja kosmówki (trofoblastu)
Kiedy się wykonuje biopsję kosmówki?
Biopsję kosmówki można przeprowadzić we wczesnej ciąży - między 9 a 11 tygodniem.
Na czym polega biopsja kosmówki?
Biopsja kosmówki przebieg badania: za pomocą specjalnej igły przez powłoki brzuszne (w miejscowym znieczuleniu) albo cewnikiem przez kanał szyjki macicy pobiera się wycinek kosmówki, czyli zewnętrznej błony otaczającej zarodek.
Jest ona zbudowana z tych samych tkanek co płód. Na wyniki czeka się krótko (1-3 dni). Samo badanie trwa kilkanaście minut. Biopsja trofoblastu wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań niż amniopunkcja.
Zarezerwowana jest przede wszystkim dla pacjentek, które już np. urodziły dziecko z wadą genetyczną. Lekarzowi zależy więc na tym, żeby płód zbadać wcześnie i szybko mieć wynik analizy.
Co można wykryć na podstawie biopsji kosmówki?
Na podstawie laboratoryjnych badań komórek kosmówki można wykryć niektóre choroby genetyczne, np. zanik mięśni (tzw. dystrofię Duchenne’a), niedokrwistość sierpowatą.
Czytaj: Rozwój ciąży -sprawdź, jak rośnie maluszek w brzuchu mamy
Badania prenatalne inwazyjne: kordocenteza
Kiedy się wykonuje kordocentezę?
Kordocentezę można przeprowadzić w 19-20 tygodniu ciąży.
Na czym polega kordocenteza?
Kordocenteza badanie: to analiza krwi pępowinowej. W znieczuleniu miejscowym długą, cienką igłą lekarz wkłuwa się przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew.
Badanie trwa kilkanaście minut, ale potem powinnaś przez kilka godzin zostać pod opieką lekarską. Na wyniki trzeba czekać ok. 7 dni. Kordocenteza wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań (np. poronieniem) niż amniopunkcja.
Co można wykryć podczas kordocentezy?
W przypadku konfliktu serologicznego robi się badanie kordocentezy, by wiedzieć, czy płód nie ma anemii i jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi niszczących czerwone ciałka dziecka (jeśli jest wysokie, to jeszcze w łonie matki można dziecku przetaczać krew). Badając leukocyty (białe krwinki), sprawdza się, czy wystąpią choroby dziedziczne.
miesięcznik "M jak mama"