WYNIKI BADAŃ w ciąży (morfologia): jak je interpretować?

2013-12-18 15:28

To prawda, interpretowanie wyników badań w ciąży (w tym morfologii) jest zadaniem lekarza. Jednak zanim pójdziesz na wizytę, może niepokoić cię otrzymany wynik badań. Wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badań w ciąży i o czym mówi morfologia krwi.

Badania w ciąży

i

Autor: _photos.com

To sytuacja dobrze znana każdej przyszłej mamie, tobie zapewne też: odebrałaś wyniki badań, ale do umówionej wizyty u ginekologa musisz czekać jeszcze np. tydzień. Tymczasem wczytujesz się w tajemnicze literki i cyferki i zaczynasz się niepokoić. Na wydruku obok twoich wyników są bowiem podane normy i twoje parametry nie zawsze się mieszczą w przedziale prawidłowych wyników. Coś jest nie tak – myślisz i denerwujesz się coraz bardziej. Chcemy cię więc uspokoić: na standardowych druczkach z wynikami badań podane są normy dla kobiet, które nie są w ciąży, podczas gdy w ciąży pewne parametry się zmieniają. Na przykład zwiększa się liczba leukocytów, czyli białych ciałek krwi – i jest to uznawane za zjawisko fizjologiczne. Powszechna jest też „niedokrwistość ciężarnych” (dotyczy około połowy kobiet) wynikająca z niedoboru żelaza, który jest spowodowany większym zapotrzebowaniem oraz większą objętością osocza krwi podczas ciąży. A to rzutuje na poziom żelaza i hemoglobiny we krwi. Wyniki są więc niższe, niż przewiduje norma, ale nie jest to powód do zamartwiania się, tylko rozpoczęcia suplementacji. Poza tym pojedyncze wyniki poniżej normy nie powinny cię martwić – lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania.

Morfologia krwi w ciąży: co to za badanie?

W składzie krwi wyróżniamy krwinki czerwone i białe, płytki krwi oraz płynne osocze. Najwięcej jest erytrocytów (krwinki czerwone, czerwone ciałka krwi), które mają barwę uzależnioną od zawartej w nich hemoglobiny – substancji, która potrafi wiązać i oddawać tlen w odpowiednim momencie. Drugim ważnym elementem krwi są leukocyty (krwinki białe, białe ciałka krwi), które bronią przed bakteriami, wirusami, pierwotniakami itp. Trzecią ważną grupą są płytki krwi (trombocyty) – komórki, które potrafią we właściwym momencie łączyć się ze sobą i tworzyć skrzep uniemożliwiający wypływ krwi z uszkodzonego naczynia.

WYNIKI MORFOLOGII: sprawdź w Encyklopedii ciąży, co oznaczają poszczególne wartości:

E, RBC, Hb, HGB, L, WBC, PLT, HCT

miesięcznik "M jak mama"