Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

2021-12-15 15:45

Aktywność fizyczna w ciąży to bardzo ważny element zdrowego stylu życia przyszłej mamy. Ćwiczenia w ciąży przygotowują ciao do porodu, wzmacniają kondycję potrzebną do urodzenia dziecka, a także zapobiegają wielu powikłaniom, np. cukrzycy ciążowej. Oto pomysły na aktywność w ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

i

Autor: Getty images Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

Aktywność fizyczna w ciąży to podstawa. Od kiedy i jak długo możesz ćwiczyć w ciąży? To zależy, czy gimnastykowałaś się już wcześniej, czy też dopiero teraz pomyślałaś o treningu. Według najnowszych zaleceń, kobiety, które regularnie ćwiczyły przed zajściem w ciążę, mogą kontynuować dotychczasowe treningi. Powinny jednak mniej się forsować i rozszerzyć program o ćwiczenia przygotowujące do porodu.

Tym paniom, które przed ciążą były mało aktywne, proponujemy zacząć w czwartym miesiącu ciąży od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich stopień trudności. A do kiedy ćwiczyć? To zależy od samopoczucia. Jeśli masz taką potrzebę i czujesz się dobrze – zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i po nich – możesz ćwiczyć aż do terminu porodu.

Spis treści

  1. Aktywność fizyczna w czasie ciąży
  2. O czym należy pamiętać przed podjęciem aktywności?
  3. Co jeszcze warto wiedzieć na temat aktywności w ciąży?
  4. Ćwiczenia w ciąży - galeria
Trening w 2. trymestrze ciąży
Trening w 3. trymestrze ciąży

Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży to nie tylko świetne przygotowanie do całej ciąży, porodu i macierzyństwa, lecz także sposób na utrzymanie dobrej sylwetki, poprawienie kondycji, szybszy powrót do formy i figury sprzed ciąży, zwiększenie pewności siebie, czy poznanie nowych osób. Stanowi również dodatkowe bodźce dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Aktywność fizyczna powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym, który – znając historię pacjentki (ewentualne schorzenia, dolegliwości) – orzeka, czy i jak można ćwiczyć. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń mogą być np.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy, anemia, zagrożenie ciąży, wcześniejsze poronienia.

Jeżeli nie występują przeciwwskazania można ćwiczyć przez całą ciążę. Należy natomiast zawsze obserwować reakcje organizmu i dobierać odpowiedni rodzaj wysiłku i jego intensywność.

O czym należy pamiętać przed podjęciem aktywności?

  • Uzyskaj zgodę lekarza prowadzącego na planowaną aktywność.
  • Przygotuj sobie odpowiedni, luźny strój, umożliwiający swobodne poruszanie się.
  • Ćwicz w dobrze natlenionym pomieszczeniu, a na zewnątrz tylko gdy sprzyja temu pogoda.
  • Zjedz drobny posiłek około 1 godzinę przed aktywnością fizyczną.
  • Jeżeli poczujesz np. skurcze macicy, ból lub zawroty głowy, ból w dole brzucha lub klatce piersiowej, nagłą zmianę ruchów płodu lub poczujesz się słabo – przerwij ćwiczenia!
  • Najlepiej ćwiczyć pod kontrolą instruktora.
  • Jeżeli przed ciążą regularnie ćwiczyłaś, możesz wybrać: trucht, dłuższe spacery, jazdę na nartach biegowych, łagodne ćwiczenia na siłowni.

Najlepsze formy aktywności w ciąży to:

spacery, pływanie, joga, jazda na rowerze stacjonarnym, zajęcia dla kobiet w ciąży (np. z piłkami).

Zabronione formy aktywności w ciąży to:

bieganie, nurkowanie, jazda na nartach, zajęcia „na stepie”, jazda konna, jazda na rowerze (od 3 trymestru), skoki, aktywność narażająca na wstrząsy i urazy.

Czytaj również: JOGA W CIĄŻY: zdrowy kręgosłup i nauka oddychania. 7 powodów, dla których warto ĆWICZYĆ JOGĘ

Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy w 3 trymestrze ciąży. Propozycje ćwiczeń

Co jeszcze warto wiedzieć na temat aktywności w ciąży?

Bardzo ważne (nie tylko w okresie ciąży) są ćwiczenia mięśni Kegla. Napinanie mięśni krocza można wykonywać praktycznie w każdej pozycji. Odpowiadają one za podtrzymywanie macicy i kontrolowanie pęcherza. Ważne, aby nie ćwiczyć mięśni Kegla w łazience, podczas oddawania moczu. Warto również zadbać o równowagę psychiczną. Po każdej aktywności fizycznej znajdź czas na relaks. Ulubiona muzyka, chwila wyciszenia, głębokie oddechy w swobodnej pozycji – to wszystko pozwala przywrócić wewnętrzną harmonię i spokój.

Oprócz wymienionych wyżej dozwolonych form aktywności warto poświęcić trochę czasu także na ćwiczenia oddechowe. Umiejętne oddychanie ułatwia poród i podczas niego umożliwia dotlenienie dziecka.

Ćwiczenia w ciąży - galeria

miesięcznik "M jak mama"