Spis treści
- Farby do włosów dla kobiet w ciąży: bezpieczne farbowanie
- Roślinne farby do włosów w ciąży: henna
- Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
- Ziołowe, naturalne farby do włosów w ciąży
- Trwałe farby ziołowe do farbowania włosów bez henny
Czy można farbować włosy w ciąży? Podczas ciąży wolno farbować włosy, lecz zabieg ten ciągle budzi kontrowersje. Jednak wątpliwości te dotyczą farbowania włosów w ciąży tradycyjnymi farbami z amoniakiem. Tymczasem od lat w sprzedaży dostępne są łagodniejsze farby roślinne, które działają na innej zasadzie. Jeśli planujesz ten zabieg kosmetyczny w ciąży, wybierz farby naturalne, bezpieczne, bez amoniaku.
Farby do włosów dla kobiet w ciąży: bezpieczne farbowanie
Podczas tradycyjnego farbowania włosów substancje chemiczne otwierają łuski włosa, wprowadzając między nie sztuczny pigment. Po wielu farbowaniach włosy stają się słabsze, gdyż ich łuski nie domykają się prawidłowo, a naturalny kolor włosów zostaje całkowicie zmieniony. Substancje chemiczne obecne w farbach koloryzujących mogą też podrażniać skórę głowy i być przyczyną wypadania włosów.
W przypadku farb do włosów roślinnych nie ma takiego ryzyka, gdyż zawarte w nich pigmenty albo wnikają tylko w zewnętrzną warstwę włosa, albo – w przypadku farb z henną – wnikają do wnętrza włosa i wiążą się z keratyną, odżywiając jego trzon. Kolor na włosach utrzymuje się przez podobny czas, a więc nawet do kilkudziesięciu myć. Farbowanie można często powtarzać, a farby naturalne nie osłabiają włosów, lecz wzmacniają je, dlatego dobre są również dla kobiet mających problem z nadmiernym wypadaniem. Przed zakupem farby roślinnej warto dokładnie wczytać się w informacje producenta. Choć farby naturalne do włosów te teoretycznie nie powinny uczulać, test i tak warto zrobić, bo podczas ciąży skóra staje się dużo wrażliwsza. To szczególnie ważne w przypadku farb do włosów ziołowych, w których składzie jest niewielki dodatek substancji chemicznych. Niektóre odcienie farb roślinnych mogą nie pokrywać siwych włosów.
>> Jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać w ciąży? >>
Roślinne farby do włosów w ciąży: henna
Czysta henna do włosów to naturalna farba. Henna to barwnik uzyskiwany z liści i pędów rośliny lawsonia. Nie tylko barwi włosy, ale też głęboko je odżywia, zapobiega ich wypadaniu, likwiduje łupież, zmniejsza przetłuszczanie się. Utarte liście bez żadnych dodatków dają kolor brązowy, jednak po dodaniu do nich liści herbaty uzyskuje się odcień pomarańczowy, zaś po dodaniu indygo – niemal czarny. W sprzedaży henna do farbowania włosów występuje w postaci proszku, który w domu trzeba przygotować według wskazówek producenta. Henna nadaje się do farbowania włosów ciemnoblond, brązowych i czarnych, pokrywa również siwe włosy. Można ją stosować po farbowaniu produktami chemicznymi, jednak konieczna jest miesięczna przerwa pomiędzy ostatnim farbowaniem a nałożeniem henny. Właściwy kolor po farbowaniu włosów henną pojawia się po 3 dniach – wcześniej może być miedziany, bardzo intensywny. Zanim nałożysz hennę na całe włosy, warto wcześniej wypróbować ją na pasemku.
Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
Ziołowe, naturalne farby do włosów w ciąży
W sprzedaży dostępne są też naturalne farby roślinne z dodatkiem henny. W ich składzie oprócz henny są sproszkowane zioła, a także składniki pielęgnacyjne, np. proteiny pszenicy czy oleje, jak olej jojoba. Takie ziołowe farby do włosów mają silne działanie pielęgnacyjne, poprawiają stan struktury włosów, dobrze wpływają też na skórę głowy. Warto wiedzieć, że to, jaki będzie ostateczny kolor, zależy od stanu włosów przed farbowaniem. Jeśli były zniszczone albo są delikatne, przyjmą kolor dużo szybciej niż włosy normalne, grube. Przed farbowaniem warto więc zrobić próbę na kosmyku. Farby ziołowe do włosów w sprzedaży występują w postaci kremu, który można nakładać na włosy wprost z tuby, albo w postaci proszku do przygotowania zgodnie z instrukcją producenta.
Trwałe farby ziołowe do farbowania włosów bez henny
Takie farby do włosów bywają określane jako farby półnaturalne, bo choć nie zawierają amoniaku ani substancji rozmiękczających, np. rezorcyny, to mogą mieć jednak w składzie śladowe ilości składników chemicznych, np. wody utlenionej lub substancji umożliwiających wniknięcie barwnika do łodygi włosa (są one jednak w ilościach dużo niższych niż w tradycyjnych farbach chemicznych). Dzięki temu są bardzo łagodne dla włosów i skóry głowy. Czas farbowania jest z góry ustalony przez producenta i nie zależy od pierwotnego koloru włosów ani od ich stanu. Trwałe farby ziołowe do włosów występują w postaci płynów, które miesza się ze sobą tuż przed farbowaniem.
miesięcznik "M jak mama"