Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu? Zapobieganie basenowym infekcjom intymnym

2021-06-09 14:09

Wiele kobiet w ciąży boi się chodzić na basen ze względu na infekcje. Waha się, czy wybrać się na basen. Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu, aby uniknąć zakażeń? Przeczytaj, jak korzystać z pływalni, aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnych oraz inne zagrożenia.

plywanie w ciazy czy w ciazy korzystac z kapieli w basenie

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Czy pływanie w basenie w ciąży jest bezpieczne?
  2. Jakie basen wybrać w ciąży?
  3. Bezpieczne korzystanie z basenu - na basenie

Aby bezpiecznie korzystać z basenu w ciąży, musisz zachować pewne środki ostrożności, mp. przestrzegać zasad higieny. Wówczas unikniesz ryzyka infekcji intymnych częstych po wizycie na pływalni. Warto o to zadbać, ponieważ pływanie to doskonałe ćwiczenie dla przyszłej mamy: wzmacnia mięśnie całego ciała, nie obciążając kręgosłupa i stawów kończyn, dlatego jest tak korzystne.

Jeśli więc lekarz nie widzi przeciwwskazań, staraj się regularnie bywać na basenie. Jeśli jednak cierpisz na nawracające zakażenia pochwy, zapytaj ginekologa o korzystanie z basenu. Oto poradnik, jak korzystać z basenu w sposób bezpieczny.

Czytaj również: BASEN W CIĄŻY: pływanie w ciąży dobrze ci zrobi

Czego nie wolno robić w ciąży?

Aqua aerobik w ciąży: dlaczego warto go uprawiać w czasie ciąży?

Czy pływanie w basenie w ciąży jest bezpieczne?

Kobiety mają obawy, czy pływanie jest bezpieczne, bo przecież z basenu korzystają setki osób, a nie wszyscy niestety dbają o higienę.

Jednak każda pływalnia ma też system oczyszczania wody, który zasadniczo radzi sobie z większością zanieczyszczeń. Baseny w Polsce są też regularnie badane przez Sanepid i jak przekonują jego władze, bardzo mało jest placówek, które nie spełniają norm czystości.

Zamykanie dużych obiektów zdarza się bardzo rzadko. Sanepid sprawdza nie tylko stan wody i jej temperaturę, ale też warunki zaplecza, czyli szatnie, prysznice... Najczęściej przyszłe mamy rezygnują z pływania z powodu infekcji intymnych.

Jeśli masz obawy co do tego, czy chodzić na basen w ciąży zrób rozpoznanie w terenie, popytaj mam, które korzystają z okolicznych basenów, zorientuj się, czy są tam organizowane zajęcia dla niemowlaków – jeśli tak, to znak, że pływalnia spełnia wysokie wymogi sanitarne.

Na pewno nie warto z góry się uprzedzać do korzystania z basenu, bo korzyści, zwłaszcza dla bolącego kręgosłupa są zdecydowanie większe niż ryzyko złapania infekcji.

Jakie basen wybrać w ciąży?

  • Dobra pływalnia

Oczywiście, jeśli w ogóle masz wybór. Popytaj, który basen w okolicy cieszy się dobrą opinią albo wybierz ten, który został później wybudowany. W tych nowych nie tylko jest ładniej i mniej ślisko (nawierzchnie są antypoślizgowe), ale też nie instaluje się w nich już instalacji do dezynfekcji wody chlorem gazowym, zastępując je pochodnymi związkami chloru (mniej szkodliwymi dla zdrowia).

Od kilku lat obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia (z 9.11.2015 r.), które dokładnie określa wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne co do jakości wody na pływalniach oraz sposób i częstotliwość pobierania próbek do badań, a inspektoraty sanitarne regularnie przeprowadzają kontrole, więc można liczyć na to, że jakość wody jest lepsza niż jeszcze kilka lat temu.

Na każdym basenie są też urządzenia do stałego pomiaru zanieczyszczeń i jeśli wyniki są niepokojące, zarządca basenu musi na nie szybko reagować. Aktualne informacje o jakości wody na pływalni umieszczane są też w komunikatach zamieszczanych w obiekcie lub na stronie internetowej pływalni.

  • Basen kryty czy odkryty?

Zimą i jesienią – wiadomo. Teraz jednak możesz pójść zarówno na pływalnię krytą, jak i tę pod chmurką. Jedne i drugie podlegają przepisom o kontroli czystości wody. Warto wziąć pod uwagę pogodę: gdy jest gorąco, na basenach odkrytych są tłumy, a wtedy dla ciebie – paradoksalnie – lepsza może być pływalnia kryta, gdzie będzie mało ludzi i więcej miejsca do pływania.

  • Spakuj wszystko, co trzeba

Zestaw obowiązkowy to: kostium kąpielowy, czepek (jeśli jest wymagany), klapki, żel pod prysznic i ręcznik kąpielowy do wytarcia się. Poza tym akcesoria typu okulary (maska), zatyczki do uszu. Warto też wziąć krem do twarzy i balsam do ciała, by od razu nawilżyć skórę, i ewentualnie sól fizjologiczną do przemycia oczu.

My polecamy wziąć dodatkowo mały ręcznik (zaraz wyjaśnimy po co). Dobrze jest też mieć wodę i małą przekąskę, bo po dawce ruchu możesz być głodna.

Sprawdź również: Kalendarz ciąży - jak rozwija się maleństwo?

Sprawdź modne i wygodne stroje kąpielowe dla ciężarnych

Dobrze wiedzieć

W ciąży przebiegającej prawidłowo nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z basenu. Ten rodzaj aktywności jest wręcz bardzo polecany ciężarnym. Jeśli pojawi się infekcja, którą lekarz wiąże z uczęszczaniem na basen, to oczywiście należy tego zaprzestać.

U większości ciężarnych jednak takie komplikacje nie występują. Jako profilaktykę infekcji intymnych można stosować probiotyki dopochwowe po wyjściu z basenu.

Bezpieczne korzystanie z basenu - na basenie

  • Przestrzegaj zasad higieny

Pamiętaj, że nie tylko woda w basenie jest źródłem chorobotwórczych bakterii, lecz także toalety i szatnie. Dlatego nigdy nie siadaj bezpośrednio na sedesie w toalecie, na ławce w przebieralni ani nawet na brzegu basenu – nie wiadomo, kto tam siedział przed tobą, a to też sposób na złapanie infekcji.

W toalecie używaj specjalnych jednorazowych nakładek na deskę sedesową albo wykładaj ją papierem toaletowym, a siadając na ławce w przebieralni, połóż na niej własny ręczniczek (tylko potem się nim nie wycieraj). Przed włożeniem kostiumu kąpielowego weź prysznic (w klapkach), myjąc całe ciało.

Następnie włóż kostium – nie rób tego na stojąco, bo stojąc na jednej nodze łatwo o upadek, tylko usiądź na ławce, na swoim ręczniku. Przed wejściem do basenu przejdź obiema stopami przez nieckę dezynfekcyjną – to płytkie zagłębienie wypełnione wodą ze środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

  • Bądź ostrożna i zabezpiecz, co się da

Oczy chroń przed chlorem okularami. Lepsze od klasycznych, małych okularków pływackich – które mocno uciskają w oczodołach – są maski, które mają większą powierzchnię. Jeśli miewasz problemy z uszami albo nie lubisz, gdy wlewa się do nich woda, możesz zastosować specjalne zatyczki kąpielowe albo spray na bazie olejów, który przeciwdziała zaleganiu wody w uchu.

Nie wkładaj natomiast do pochwy tamponu w charakterze środka chroniącego przed infekcją. Tampon przed nią nie chroni, bo nie jest nasączony środkiem grzybo- czy bakteriobójczym. Powinno się go używać tylko podczas miesiączki, bo jego usuwanie z pochwy, gdy jest słabo nasiąknięty, może skończyć się otarciem śluzówki, a w konsekwencji – nawet infekcją.

Po terenie pływalni chodź we własnych klapkach – nigdy boso. Chronią one stopy przed grzybicą (także pod prysznic wchodź zawsze w klapkach!) i zmniejszają ryzyko upadku. Podłoga pływalni jest śliska, a tobie trudniej teraz utrzymać równowagę, więc chodzenie boso grozi upadkiem. Zanim włożysz klapki, wytrzyj stopy, bo mokre nawet w klapkach mogą się ślizgać.

  • W wodzie bądź aktywna

Staraj się nie przemęczać, ale jednak dobrze wykorzystać czas spędzony na basenie. Pływaj – spokojnie, w odpowiadającym ci tempie – przez 30–40 minut. Co do stylu pływania – kobietom w ciąży specjaliści polecają przede wszystkim style grzbietowy i klasyczny, czyli żabkę. Ale tylko krytą: pływanie z głową cały czas uniesioną nad wodą powoduje napięcie mięśni szyi i karku, co kończy się bólem.

W zaawansowanej ciąży dobrze jest też pływać na plecach, zwłaszcza gdy dokuczają bóle kręgosłupa. Co jakiś czas warto robić przerwę na ćwiczenia. Wiele pływalni organizuje zajęcia dla ciężarnych – warto z nich korzystać, bo są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy opracowują zestaw odpowiednich ćwiczeń.

Jeśli na basenie są tzw. wodospady wypuszczające szeroki i silny strumień wody – możesz z nich skorzystać do rozmasowania mięśni grzbietu i ramion, ale nie wystawiaj na ich działanie brzucha. Nie wchodź też do jacuzzi – woda ma tam temperaturę nawet do 38–39ºC, jest więc dla ciebie za ciepła (maksymalna bezpieczna to 36ºC).

Czytaj: Ćwiczenia w ciąży - treningowy program minimum

11 sposobów na ból pleców w ciąży

  • Po wyjściu z wody

Włóż klapki i przejdź obiema stopami przez nieckę dezynfekcyjną. Dokładnie umyj się cała pod prysznicem, wytrzyj ciało, wetrzyj w skórę balsam nawilżający. Jeśli chlorowana woda wywołuje u ciebie podrażnienia oczu, przemyj je roztworem soli fizjologicznej.

A jeśli boisz się infekcji ucha, możesz zastosować specjalny spray, który osusza przewód słuchowy z wody, przywraca fizjologiczne pH w uchu i zapobiega infekcjom wywołanym przez pałeczkę ropy błękitnej, która może występować w wodzie. Przed wyjściem wysusz też włosy – zrób to tym staranniej, im chłodniej jest na dworze.

Warto też stosować probiotyki. Sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażeń pochwy nie jest wkładanie do niej tamponu, a stosowanie probiotyków ginekologicznych, czyli preparatów wspomagających odbudowę prawidłowego ekosystemu pochwy.

Są one dostępne w aptece bez recepty, w formie doustnej lub dopochwowej. Jeśli zamierzasz regularnie chodzić na basen, stosuj je profilaktycznie. A gdy obawiasz się infekcji pęcherza, warto zażywać zapobiegawczo preparaty z żurawiną.