Cóż, nie ma się co oszukiwać - ciąża to prawdziwa rewolucja dla naszego organizmu. Nic dziwnego, że zmiany jakie zachodzą w tym czasie w naszym ciele, odciskają piętno także na zewnątrz. Oto zewnętrzne skutki zmian jakie zachodzą w naszym ciele. Niestety to, co dzieje się w środku nie pozostaje obojętne na naszą urodę.
Spis treści
- Cera w ciąży
- Zobacz, ile możesz przytyć w ciąży
- Brzuch w ciąży
- Nogi i stopy w ciąży
- Piersi w ciąży
- Pośladki w ciąży
- Włosy w ciąży
Cera w ciąży
Może się zdarzyć, że cera tłusta przestanie sprawiać problemy, a sucha... będzie jeszcze bardziej sucha. Mogą pojawić się wypryski na twarzy i dekolcie – jak u nastolatki. Z winy hormonów pigment w skórze jest nierówno rozłożony i skóra nie opala się równomiernie. Dlatego często u przyszłych mam pod oczami, na nosie, na czole czy policzkach pojawiają się przebarwienia od słońca.
Sprawdź: Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?
Zobacz, ile możesz przytyć w ciąży
Brzuch w ciąży
Niestety, prawda jest taka, że na dziewięć miesięcy musisz pożegnać się z wcięciem w pasie. Teraz brzuch zamienia się w przenośne mieszkanie dla twojego dziecka. Zmieni się jego położenie i kształt. Będzie rósł wraz z rozciąganiem się macicy. Zwykle brzuszek zaczyna zaokrąglać się od piątego miesiąca ciąży.
W przypadku kobiet o bardziej okrągłych kształtach – może być przez większą część ciąży mało widoczny, a w przypadku mam o drobnej sylwetce – szybko uwypukli się, przybierając kształt piłki. Brzuch rośnie do góry. Dopiero pod koniec ciąży – od 37. tygodnia – stopniowo zaczyna obniżać się, bo macica przemieszcza się w dół i dziecko przygotowuje się do przejścia przez kanał rodny.
Zobacz: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?
Ponieważ skóra brzucha szybko rozciąga się, mogą pojawić się na niej rozstępy, czyli czerwone pręgi (potem zbledną). Warto ujędrnić skórę brzucha, wcierając w nią krem przeciw rozstępom.
Nogi i stopy w ciąży
Zmiany dotyczą także i ich. Nic dziwnego, czeka je niełatwe zadanie – przez dziewięć miesięcy muszą dźwigać słodki, ale coraz większy ciężar. Nie dziw się, że im ciąża będzie bardziej zaawansowana, tym mocniej nogi mogą dawać ci do zrozumienia, że im ciężko. Co dokładnie się dzieje? Układ krwionośny wykonuje mozolną pracę: krąży w nim o dwa litry więcej krwi niż jeszcze niedawno.
Jednocześnie za sprawą hormonów ścianki żył rozciągają się i napięcie w żyłach spada, tym samym tracą one swą elastyczność. To z kolei sprawia, że krew krąży wolniej. Układ krwionośny nie odbiera z tkanek nadmiaru wody i organizm ją zatrzymuje. Ty z kolei czujesz, że nogi ci puchną i zwykle nie jest to tylko złudne wrażenie.
Dowiedz się: Dlaczego w ciąży puchną stopy? Czy można tego uniknąć?
Do tego jeszcze masz uczucie, jakby były z ołowiu. Te zmiany fizjologiczne mogą też spowodować pojawienie się na nogach pajączków i żylaków. Dlatego od samego początku warto dbać o nogi.
Piersi w ciąży
Dla kobiet, które zazdrośnie zerkały w stronę koleżanek z pokaźnym biustem, będzie to miła odmiana. Ich piersi stopniowo zaczną nabierać obfitych kształtów. Czasem kobiety nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży, a piersi już dają o tym znać: są lekko obrzmiałe, twarde, mogą boleć (podobnie jak w okresie dojrzewania, gdy rosły), wrażliwe mogą być też brodawki sutkowe.
Czytaj: Piersi w ciąży: jak zmieniają się piersi w trakcie oczekiwania na dziecko i jak o nie dbać
Ponieważ skóra bardziej się naciąga, a naczynia krwionośne rozszerzają się (to efekt sporej dawki estrogenu), na piersiach i dekolcie są widoczne żyłki, a nawet całe ich sploty. Nie ma się co dziwić, bo piersi są mocno ukrwione, a teraz jeszcze krew krąży intensywniej i budzą się już do pracy gruczoły mleczne – dzięki hormonom (progesteron, estrogen i prolaktyna) przygotowują się do laktacji. Już po pierwszym trymestrze zaczyna się produkcja tzw. wczesnego mleka, czyli siary.
Uwaga, jeszcze przed porodem, około 20.–23. tygodnia ciąży, może ona wydobywać się z piersi. To oznaka, że twoje piersi są już gotowe do rozpoczęcia karmienia. Czego jeszcze możesz się spodziewać? Zmiany koloru sutków i ich otoczek. Niech cię to nie przerazi, szczególnie jeśli masz ciemną karnację, bo obwódka brodawek (zwykle też bardziej sterczących) staje się większa i nabiera intensywnie brązowego koloru. Gruczoły potowe na jej powierzchni są bardziej widoczne – wyglądają jak małe grudki.
Pośladki w ciąży
Powiększą się pośladki i pupa ładnie się zaokrągli – to za sprawą przyrostu tkanki tłuszczowej, ale i gromadzenia przez twój organizm zapasów wody. Niektóre panie mogą zacząć przypominać nawet Jennifer Lopez czy Beyoncé. W czasie ciąży, szczególnie tuż przed porodem, możesz też mieć wrażenie, że twoje biodra poszerzyły się. Dzieje się tak, ponieważ miednica, która składa się z wielu mniejszych kości, lekko się rozszerza, by dziecko mogło przejść przez kanał rodny.
Przeczytaj: Trening pośladków w ciąży – ćwiczenia na pośladki dla kobiet w ciąży
Włosy w ciąży
Już po pierwszych trzech miesiącach ciąży powinnaś zobaczyć wyraźną poprawę jakości włosów: staną się mocniejsze, grubsze i zgęstnieją. Nie powinnaś mieć z nimi żadnych problemów, chyba że do tej pory borykałaś się z mocno przetłuszczającymi się włosami. Wtedy, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, problem może się nasilić.
Sprawdź: Pielęgnacja włosów w ciąży: jak dbać o włosy i jakich używać kosmetyków
Dzieje się to za sprawą estrogenu, który pobudza wydzielanie sebum (warto ograniczyć używanie suszarki, której ciepłe powietrze pobudza produkcję łoju!). Jednak jeśli miałaś włosy suche, łamliwe, zniszczone i bez połysku – to teraz ich kondycja powinna się znacznie poprawić.
miesięcznik "M jak mama"