Kosmetyki antybakteryjne SZKODZĄ ciężarnym? Amerykańskie koncerny reagują na apele naukowców

2014-08-19 16:28

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że kosmetyki antybakteryjne mogą szkodzić kobietom w ciąży i ich nienarodzonym dzieciom. Wpływają one na rozwój płodu i hamują jego wzrost. Niektóre koncerny już oznajmiły, że rezygnują ze stosowania tych substancji w kosmetykach dla przyszłych mam.  

Kosmetyki antybakteryjne

i

Autor: thinkstockphotos.com Kosmetyki antybakteryjne chronią przed zarazkami, ale lepiej nie używać ich w nadmiarze.

Spis treści

  1. Kosmetyki antybakteryjne szkodzą zdrowiu
  2. Kosmetyki antybakteryjne: skutki działania szkodliwych substancji

Mydła, żele pod prysznic, szampony, kremy, pasty do zębów - wszystkie te kosmetyki zawierają składniki antybakteryjne, które mają nas chronić przed niechcianymi zarazkami. Niestety, substancje te przenikają do krwioobiegui mogą negatywnie wpływać na nasz organizm.

Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Sprawdź, których kosmetyków nie powinnaś używać >>

Kosmetyki antybakteryjne szkodzą zdrowiu

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, substancje antybakteryjne mogą być szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Triklosan i triklokarban, dwie najczęściej stosowane substancje w kosmetykach antybakteryjnych, przenikają do organizmu i mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

- Znaleźliśmy ślady triklosanu we wszystkich próbkach moczu kobiet w ciąży, które badaliśmy. Wykryliśmy go też w połowie próbek krwi pępowinowej, które pobraliśmy, co oznacza, że jest on przekazywany płodom. Triklokarban też był w wielu próbkach - mówi doktorant z Arizona State University Benny Pycke.

Dlaczego w ciąży powinnaś nawilżać i odżywiać skórę? >>

Kosmetyki antybakteryjne: skutki działania szkodliwych substancji

Według naukowców, triklosan i triklokarban mogą wpływać na rozwój płodu. Substancje te hamują wzrost dziecka oraz uodporniają organizm na działanie antybiotyków. Amerykańskie koncerny kosmetyczne, np. Johnson&Johnson czy Procter&Gamble szybko zareagowały na doniesienia badaczy i poinformowały, że zrezygnują ze stosowania triklosanu w niektórych produktach.