Kosmetyki w ciąży: w które inwestujemy a z których rezygnujemy?

2011-10-14 12:18

Ty już wiesz: jesteś w ciąży. Czas na wiele zmian w dotychczasowym trybie życia. Kosmetyki w ciąży również wymieniamy, nie wszystkie praparaty są bezpieczne dla rosnącego w tobie dziecka, a część z nich poprostu staje się zbędna. Kosmetyki, zwłaszcza kremy, które teraz kupujesz, powinny być najwyższej jakości. Które kosmetyki w ciąży będą ci potrzebne, a bez których możesz się spokojnie obejść? W które kosmetyki w ciąży warto zainwestować, a które są niepotrzebnym wydatkiem?

Kosmetyki  w ciąży: w które inwestujemy a z których rezygnujemy?

i

Autor: Marcin Czechowicz Kosmetyki  w ciąży

Spis treści

  1. Kosmetyki w ciąży: w co warto inwestować?
  2. Kosmetyki w ciąży: na czym możesz zaoszczędzić?

Kosmetyki w ciąży najlepiej wybierać z linii przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży, bo są przebadane pod kątem potrzeb i wymagań skóry ciężarnej. Ale nie zawsze jest to możliwe, bo linie te są, niestety, dość ubogie i czasem trudno dobrać kosmetyki do swoich upodobań. Warto wtedy kupować bezpieczne kosmetyki z linii do skóry wrażliwej, bo dają niemal stuprocentową gwarancję, że nie podrażnią cery. Poza tym kremy dla alergików nie są perfumowane, więc nie będą drażniły powonienia.

Kosmetyki w ciąży: w co warto inwestować?

  • Kremy do biustu w ciąży

U większości kobiet w ciąży powiększają się piersi. Po pierwsze dlatego, że gruczoły mleczne przygotowują się do pracy, po drugie – bo składają się głównie z tkanki tłuszczowej, której w ciąży przybywa. Skóra podtrzymująca biust wytrzymuje rosnący ciężar do pewnego momentu. Potem kapituluje: piersi spłaszczają się, a na skórze pojawiają się rozstępy. By do tego nie dopuścić, warto dwa razy dziennie wcierać krem do biustu, który uelastycznia i wzmacnia skórę. W III trymestrze wybieraj kremy, które zawierają dodatkowo składniki łagodzące (np. wyciąg z nagietka lekarskiego) i zmniejszają ból nabrzmiałych piersi. Nakładając krem, omijaj brodawki sutkowe. Ich stymulacja powoduje bowiem wydzielanie się oksytocyny, hormonu przyspieszającego poród.

  • Kremy przeciw rozstępom w ciąży

Powiększający się brzuszek i – co to ukrywać – większy niż zwykle apetyt to czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia rozstępów. Można próbować nie dopuścić do ich powstania, nakładając dwa razy dziennie krem zapobiegający rozstępom. Kosmetyk wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, przez co uelastycznia skórę i zwiększa jej zdolność do obrony przed rozciąganiem. Dobrze, jeśli w jego składzie są mikroelementy i krzem, które pobudzają regenerację naskórka. Dzięki temu, nawet jeśli rozstępy już się pojawiły, nie będą się powiększać.

  • Kremy antycellulitowe w ciąży

Cellulit pojawia się w ciąży na skutek nadmiaru estrogenów. Sprawiają one, że ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne – ich zawartość częściowo przenika do przestrzeni międzykomórkowych w tkance podskórnej. Tam powstają obrzęki, powodujące ucisk sąsiednich tkanek. Zaburza on mikrokrążenie, przez co krew dostarcza do komórek tłuszczowych za mało tlenu, a odprowadza z nich za mało produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe gromadzą więc coraz więcej tłuszczu. Cellulitowi można próbować zapobiec, stosując kosmetyki, które poprawiają metabolizm w komórkach skóry. Kremy na cellulit zawierają też składniki przyspieszające spalanie tłuszczu (np. kofeinę i karnitynę) i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych (np. wąkrotkę azjatycką). Nie ma przeszkód, by w ciąży stosować jednocześnie krem antycellulitowy i zapobiegający rozstępom – trzeba tylko pamiętać, by po nałożeniu pierwszego kosmetyku odczekać kwadrans, aż się wchłonie.

  • Chłodzący żel do stóp i łydek w ciąży

Przydaje się zwłaszcza w II i III trymestrze, kiedy na łydkach zaczynają pojawiać się obrzęki, a stopy po całym dniu dźwigania ciężkiego brzucha puchną i bolą. Wybieraj kosmetyki z mentolem, który chłodzi skórę, zmniejszając w ten sposób zmęczenie. Można go wcierać kilka razy dziennie, za każdym razem, kiedy poczujesz, że nogi są opuchnięte. Kosmetyk można nakładać przez cienkie rajstopy.

  • Kremy z filtrem w ciąży

W ciąży pod wpływem hormonów zwiększa się skłonność do przebarwień. Mogą one przybrać różną formę: od niewielkich plamek po rozległe plamy, rozłożone symetrycznie po obu częściach twarzy. Można im zapobiec, stosując krem do twarzy z wysokim filtrem – minimum to SPF 30.

Kosmetyki w ciąży: na czym możesz zaoszczędzić?

  • na perfumach

Większość zapachów może cię teraz drażnić, a nawet wywoływać mdłości. Dlatego nie ma sensu kupować nowych perfum ani wód toaletowych, bo nawet jeśli nadal dobrze reagujesz na zapachy, za tydzień, dwa, może się to zmienić. I nie ma wcale gwarancji, że po porodzie wszystko wróci do normy – owszem, perfumy nie będą cię już denerwować, ale zapach, który w ciąży wywoływał mdłości, będzie ci się po urodzeniu dziecka źle kojarzył.

  • na silnym kremie przeciwzmarszczkowym

W składzie takiego kremu są substancje niewskazane w ciąży – jak retinol, witamina C czy silne kompleksy spłycające zmarszczki. Złuszczają one również skórę, a więc zwiększają ryzyko przebarwień, mogą również podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne.

  • na domowym zestawie do mikrodermabrazji

Zwykle jest w nim silny peeling, płyn normalizu jący oraz krem na dzień. Takie zestawy odmładzają skórę, rozjaśniają ją, usuwają zaskórniki. W ciąży mogą jednak powodować podrażnienia i zwiększają ryzyko pojawienia się przebarwień.

  • na balsamie wyszczuplającym

Taki kosmetyk raczej w ciąży nie zadziała. Organizm pracuje teraz w innym tempie, gromadząc rezerwy tkanki tłuszczowej na czas po porodzie – zostaną one wykorzystane, kiedy gruczoły mleczne zaczną produkować mleko. By zbytnio nie przytyć, warto unikać słodyczy i słonych przekąsek, jeść dużo owoców i warzyw, codziennie ćwiczyć (na ćwiczenia musi jednak wyrazić zgodę twój lekarz prowadzący).

  • na kuracji do włosów

Stan włosów w ciąży zazwyczaj się poprawia. Na skutek działania hormonów zahamowana zostaje faza ich wypadania. Włosy stają się mocne, gęste i lśniące, toteż nie wymagają szczególnej dodatkowej pielęgnacji. Zdarza się jednak i tak, że stan włosów podczas ciąży pogarsza się i zaczynają wypadać. Wówczas powinnaś skontaktować się z dermatologiem, by wyjaśnić przyczynę, a w skórę głowy wcierać odżywkę w ampułkach, która wzmocni cebulki.

miesięcznik "M jak mama"