Spis treści
- Makijaż w ciąży: krok 1 – korektor
- Makijaż w ciąży: krok 2 – podkład
- Makijaż w ciąży: krok 3 – róż albo bronzer
- Makijaż w ciąży: oczy starannie umalowane
- Makijaż w ciąży: kolor ust ma znaczenie
Twarz przyszłej mamy podczas ciąży zwykle przechodzi metamorfozę. Poprawia się stan cery, w oczach pojawia się blask. To również czas, kiedy wielu kobietom przybywa kilogramów, a co za tym idzie, zaokrąglają się policzki. Zmienia to owal twarzy, co czasem dodaje urody – a czasem nie. Podczas ciąży nie wolno się odchudzać, jednak twarz można wyszczuplić, modyfikując sposób malowania się. Oto sposób na wyszczuplający makijaż w ciąży.
>> 3 sposoby, dzięki którym pozbędziesz się przebarwień >>
Makijaż w ciąży: krok 1 – korektor
Jest niezbędny, jeśli na skórze pojawiły się niedoskonałości typowe dla ciąży. Dobieramy go do problemu – zielonym zamaskujemy rozszerzone naczynka, beżowym ukryjemy przebarwienia, zaś cielistym albo różowym rozjaśnimy cienie pod oczami. Korektor pod oczy powinien mieć lekką, płynną konsystencję, bo skóra pod oczami jest delikatna – gęsta konsystencja może za bardzo ją obciążyć. Nakładamy go na początku wykonywania makijażu, delikatnie wklepując.
Makijaż w ciąży: krok 2 – podkład
Ważne, by był dopasowany nie tylko do odcienia cery, ale też do jej stanu – to pozwoli uniknąć nadmiernego przesuszenia lub świecenia się skóry. Lepiej nie używać podkładów rozświetlających, z drobinkami, które zamiast wyszczuplić, optycznie poszerzają. Jeśli twarz jest pucołowata, warto użyć dwóch podkładów: jeden lekko jaśniejszy od cery, drugi nieco ciemniejszy. Najpierw nakładamy jaśniejszy podkład. Potem te fragmenty, które chcemy optycznie wyszczuplić, pokrywamy odrobiną ciemniejszego podkładu – trzeba go starannie rozetrzeć, by kolory wzajemnie się przenikały.
Zanim przystąpisz do kolejnego etapu, poczekaj, aż podkład wyschnie – unikniesz plam wynikających z nierównomiernego nagromadzenia się kosmetyku w bardziej wilgotnych punktach twarzy. Puder jest konieczny wtedy, jeśli bardziej się pocisz albo skóra zaczęła się przetłuszczać. W takim wypadku po nałożeniu podkładu zmatuj twarz odrobiną transparentnego pudru. Jeśli cera jest sucha, nie ma potrzeby obciążania jej dodatkowymi kosmetykami.
>> Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów w ciąży? >>
Makijaż w ciąży: krok 3 – róż albo bronzer
To, który wybierzemy, zależy od naszych upodobań i tego, co chcemy osiągnąć. Róż do policzków stosuje się w celu ożywienia i rozjaśnienia cery, nadania naturalności i trójwymiarowości oraz do lekkiej korekty kształtu. Sposób użycia jest prosty: uśmiechając się, nakładamy go na najbardziej wystające części policzków w stronę środkowej części ucha i w kierunku skroni, lub robiąc tzw. „rybkę”, w tym przypadku nakładamy róż pod kością policzka również w stronę środkowej części ucha i skroni.
Bronzer nadaje cerze zdrowy, promienny wygląd, podkreśla naturalną opaleniznę oraz koryguje kształt twarzy, również nadając jej trójwymiarowość. Niewielką ilość bronzera nakładamy za pomocą dużego pędzla na skronie, boki czoła, nos i granicę żuchwy. Trzeba pamiętać o zatarciu granicy pomiędzy kosmetykiem a skórą.
Makijaż w ciąży: oczy starannie umalowane
Brwi powinny być wyraźne. Warto je wyregulować i podkreślić cieniem lub kredką. Malując powieki, można zastosować kilka trików, które optycznie wydłużą i powiększą oczy, co również nada twarzy szczuplejszy kształt.
- Partie pod łukiem brwiowym oraz kąciki wewnętrzne rozjaśniamy, a zewnętrzny kącik górnej powieki – przyciemniamy na kształt „kociego oka”, wyciągając cień na zewnątrz do góry.
- Obrysowując oko kredką, nie rób tego dokładnie po konturze – wystarczy górna kreska w zewnętrznym kąciku oka lekko skierowana ku górze.
- Rzęsy tuszujemy w kierunku od nosa na zewnątrz.
Makijaż w ciąży: kolor ust ma znaczenie
- Wąskie usta. Zacznij od obrysowania ust po ich zewnętrznym konturze: przykładając kredkę najpierw do kącików ust, kieruj się ku ich środkowi. Potem nałóż pomadkę – wybieraj jasne kolory, ponieważ ciemne mogą optycznie pomniejszyć usta. Środek ust rozświetl pomadką w jaśniejszym odcieniu lub błyszczykiem. Korzystne będą kolory jasne (róż, czerwień) i perłowe, ponieważ eksponują usta.
- Szerokie usta. Obrysuj usta kredką po wewnętrznym konturze, zaczynając od ich środka, a na kącikach kończąc. Od jasnych kredek i szminek lepsze będą kolory intensywne, konkretne. Pomadki w perłowych odcieniach i z rozświetlającymi drobinkami mogą poszerzać twarz.