Spis treści
- Masaż PeLoHa: jakie są jego początki?
- Masaż PeLoHa: na czym polega?
- Masaż PeLoHa: co ma na celu?
- Masaż PeLoHa w ciąży
Masaż PeLoHa bardzo różni się od masażu tradycyjnego - jest znacznie delikatniejszy, dlatego poleca się jego wykonywanie dzieciom, osobom niepełnosprawnym oraz kobietom w ciąży. Należy jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do masażu PeLoHa jest ciąża patologiczna, a chęć udania się na tego rodzaju masaż zawsze należy skonsultować z ginekologiem.
>>Przeczytaj również: Masaż prenatalny - na czym polega masaż w ciąży?>>
Masaż PeLoHa: jakie są jego początki?
Masaż PeLoHa to formuła stworzona przez Alana i Mary Earle - małżeństwo z Australii. Formę masażu opracowali już ponad 30 lat temu, cały czas dokonując w niej zmian. Alan przez lata podróżował po świecie, poznając różne techniki masażu. Doszedł do wniosku, że żadna z nich nie jest komplementarna, dlatego warto stworzyć taką, która łączyłaby to, co najlepsze w kilku z nich. Tak właśnie powstał masaż PeLoHa, którego nazwa pochodzi od trzech wyrazów w języku angielskim: Peace, Love, Harmony (Pokój, Miłość, Harmonia). Earle wychodzi z założenia, że ciało człowieka, na co dzień zestresowane, jest świątynią, która powinna żyć w równowadze z duszą i umysłem. Tę równowagę pozwala przywrócić i utrzymać, jego zdaniem, masaż PeLoHa.
>>Przeczytaj również: Masaż Shantala niemowlaka - jak go wykonać krok po kroku?>>
Masaż PeLoHa: na czym polega?
Przede wszystkim, masaż PeLoHa jest delikatniejszy od tych, które znamy. Większość masaży polega na ugniataniu ciała, masaż PeLoHa przypomina głaskanie i nie wymaga, by osoba, która się mu poddaje, zupełnie się rozebrała. Śmiało więc mogą z niego korzystać również kobiety w czasie miesiączki. Masażysta, oprócz delikatnego łaskotania-głaskania, wypowiada afirmacje, towarzyszące jego ruchom i mające zapewnić ciału pełną harmonię, prowadzi z drugą osobą swego rodzaju rozmowę. Masaż PeLoHa nie boli i jest odczuwany jako bardzo przyjemny. Towarzyszy mu specjalnie dobrana, uspokajająca muzyka. Najpierw konieczne jest wykonywanie około 3 masaży w ciągu dwóch tygodni, później wystarczy jeden masaż na dwa tygodnie.
>>Przeczytaj również: Jaki masaż dla ciężarnej? Dbaj o ciało w ciąży>>
Masaż PeLoHa: co ma na celu?
Masaż PeLoHa jest masażem oczyszczającym ze złej energii, dodającej organizmowi tej dobrej. Wszystko dzięki otwarciu odpowiednich kanałów energetycznych, by przywrócić organizmowi równowagę. To w nich bowiem gromadzą się nasze, dobre i złe, emocje. Osoba, która się mu poddaje, czuje się bardzo zrelaksowana i rozluźniona. Oprócz poprawy samopoczucia, masaż PeLoHa ma również na celu poprawę zdrowia danej osoby - dzięki niemu organizm łatwiej radzi sobie z dolegliwościami - bólami kręgosłupa, migrenami, chorobami skóry - stosuje się go również w przypadku obniżonego samopoczucia. Dzięki masażowi PeLoHa osoba mu poddawana ma zyskać większe poczucie pewności siebie i pozbyć się złych wspomnień i emocji.
>>Przeczytaj również: Masaż krocza w ciąży - jak masować krocze>>
Masaż PeLoHa w ciąży
Masaż PeLoHa u kobiet, które nie są w ciąży zagrożonej, może być wykonywany od pierwszego do trzeciego trymestru. Masaż wykonywany u kobiet w ciąży jest bardzo podobny do tego, który wykonuje się u innych osób. Inne są tylko pozycje - kobieta w ciąży może ułożyć się na boku i na plecach, a nie na brzuchu. Wykonujący masaż u kobiety w ciąży bardziej skupia się również na zapewnieniu jej jak największego poczucia bezpieczeństwa. W przypadku przyszłych mam osoba przeprowadzająca masaż PeLoHa skupia się na miejscach, które przysparzają ciężarnym najwięcej dolegliwości: kręgosłupowi, nogom, okolicom piersi. Masaż PeLoHa ma również pomóc kobiecie w przygotowaniu się do porodu: rozluźnia stawy i mięśnie oraz redukuje strach przed porodem.