Przestańcie komentować nasze brzuchy i wygląd w ciąży

2022-02-01 15:30

"Jesteś w ciąży? Nie widać.", "Jeju jakaś ty wielka." - to tylko małe szpile wbijane w i tak rozchwiane hormonami samopoczucie ciężarnych. Częsty jest też typowy ciążowy body shaming. Nie tylko w internecie, jak było ze słynną pierwszą ciążą Kim Kardashian, nazywaną "pupiczną". Przyszłe mamy narzekają na dyskryminację nawet w gabinetach lekarskich.

ciąża plus size

i

Autor: Getty Images Stop z ciążowym body shamingiem

Ruch body positive wiele zmodyfikował w podejściu społeczeństwa do ciała. Samoakceptacja jest w modzie, a ocenianie i komentowanie innych zyskało nawet swoje anglojęzyczne miano, powtarzane na całym świecie - body shaming.

Wciąż jednak niewystarczająco wiele zmieniło się w tej kwestii jeśli chodzi o ciężarne. Tu, jakby nowoczesne reguły nie obowiązują. A kobieta, która nosi w sobie dziecko jest często narażana na wysłuchiwanie opinii otoczenia, jakby stała sie nagle dobrem wspólnym.

Bardzo szczupła mama bywa oskarżana, że głodzi siebie i dziecko. Ciężarne w większych rozmiarach narzekają, że są szykanowane w gabinetach ginekologicznych. Oprócz typowych obelg, są też takie, które wbijają szpile i dokładają cegiełkę do i tak rozchwianego hormonami samopoczucia. Kobieta z bardzo dużym brzuchem słyszy "jeju ale jesteś wielka", a taka z malutkim "ty w ogóle jesteś w ciaży, czy cię wzdęło?"

Spis treści

  1. Figura, a ciąża - nikogo nie powinno to obchodzić!
  2. Sposób dbania o siebie też podlega ocenie - niestety
  3. Ciężarne poniżane z powodu wagi na wizytach lekarskich?
  4. Ciąża z otyłością z punktu widzenia medycznego
  5. Normalizujmy ciała ciężarnych - zobacz galerię z Instagrama
Chirurgiczne leczenie otyłości

Figura, a ciąża - nikogo nie powinno to obchodzić!

8 lat temu, media na całym świecie śmiały się z ciąży określanej jako "pupiczna" u Kim Kardashian. Celebrytka, która słynie z okazałych pośladków miała w II trymestrze ciąży brzuch widoczny, ale mimo to mniejszy od pupy - stąd to określenie.

Musiało to mocno odbić się na niej samej, bo w kolejnej ciąży, zapewne za poradą stylisty, nosiła długie płaszcze, kimona, peleryny i marynarki, które zasłaniały jej pośladki. Pod spodem zaś zakładała obcisłe sukienki, które mocno podkreślały ciążowy brzuch.

Przeczytaj też: Nadwaga w ciąży szkodzi tobie i dziecku

Komentowanie ciażowych brzuchów na tym się nie kończy. Kobiety u których ciąża ułożyła się tak, że brzuszek jest niewielki spotykają się niekiedy z innego rodzaju komentarzami - "czy ona w ogóle jest w ciąży?", słyszą. Tak było w przypadku polskiej aktorki Moniki Mrozowskiej, której udało się ukryć trzecią ciążę do 6. miesiąca, bo jak sama komentowała złośliwości - dziecko "przykleiło się" do kręgosłupa

Sposób dbania o siebie też podlega ocenie - niestety

Oprócz komentowania figury i kształtu brzucha, na które nie mamy większego wpływu, powszechnie oceniany bywa także sposób dbania o siebie. Przyszłe mamy, które mają starannie ułożone fryzury, codziennie się malują słyszą - "Korzystaj, korzystaj - urodzi się dziecko, to nie będzie czasu".

Z kolei mamy, które stawiają w tych miesiącach na odpoczynek, włosy wiążą w kucyk i wskakują w dresy zwykły słyszeć groźby "Zadbaj o siebie kochana, ciąża to nie wymówka - facet też ma swoje potrzeby".

Nie da się tego określić inaczej niż mianem pasywnej agresji. Najgorzej jednak, gdy ciężarne oceniane są przez osoby, od których oczekiwałyby wsparcia i profesjonalizmu. A takich przypadków też nie brakuje. 

Ciężarne poniżane z powodu wagi na wizytach lekarskich?

Według badań, aż 18% kobiet w ciąży czuje się dyskryminowanych podczas wizyt u ginekologa z powodu wagi. Faktem jest, że ciąża u kobiety otyłej to ciąża podwyższonego ryzyka. Idealną sytuacją jest, gdy kobieta plus size przed zajściem w ciążę osiągnie BMI poniżej 30. W rzeczywistości jednak, spora część ciężarnych ma nadwagę lub otyłość, bo jak pokazują badania, dopiero BMI powyżej 35 obniża płodność. 

Czytaj: Przyszła mama czy kobieta z większym brzuchem: jak się zachować w niezręcznej sytuacji?

Co jednak, gdy problemy z wagą są spowodawane chorobami, takimi jak PCOS, Hashimoto, czy insulinooporność? Albo, gdy kobieta z nadwagą nie jest w stanie jej zrzucić i w którymś momencie życia zachodzi w ciążę?

Ciąża z otyłością z punktu widzenia medycznego

Zdecydowanie ciężarnej z otyłością lub nadwagą, należy się specjalny rodzaj opieki, taki który w maksymalny sposób zabezpieczy mamę i nienarodzone dziecko przed powikłaniami ciąży z nadwagą. Oprócz szeregu badań, które należy jej zapewnić, takich jak wykonanie testu obciążenia glukozą już na pierwszej wizycie, lekarze zobowiązani są także do traktowania kobiet z należytym szacunkiem.

Faktem jest, że nadwaga może utrudniać przeprowadzenie ciążowego USG i KTG. Gnębienie psychiczne jednak tych procedur nie ułatwi. Zamiast niego, kobiecie należy udzielić wsparcia i porady - zarówno dietetycznej jak i w kwestii dozwolonych ćwiczeń.

Dowiedz się: Jak nie przybierać nadmiernie na wadze w ciąży?

Warto zaznaczyć, że lekarze zalecają, by ciężarna z otyłością w ciąży nie przytyła, a nawet schudła - najlepiej 7-8 kg. Każdy kilogram mniej ułatwia bowiem zarówno prowadzenie ciąży jak i sam poród. Dzienna dawka kaloryczna dla takich ciężarnych to ok. 2000 kcal

Normalizujmy ciała ciężarnych - zobacz galerię z Instagrama

Ciężarne w rozmiarach mid-size (40-44), plus size, z szerokimi biodrami, albo z szerszą talią, która ukrywa ciążowy brzuch - warto pokazywać przyszłe mamy różnych typów figury. Umalowane mocno, lub wcale. W sukienkach, lub w dresach. Każda ma prawo czuć się komfortowo w ciąży i każda kocha swojego nienarodzonego maluszka. Nie wolno dokładać im zmartwień. Oto body positive w wersji ciążowej.