Rozstępy na piersiach - jak się pozbyć rozstępów na piersiach po ciąży?

2021-02-18 11:32

Rozstępy na piersiach mogą – ale nie muszą – pojawić się podczas ciąży. Jak dbać o skórę, by nie dopuścić do pojawienia się rozstępów na piersiach? Jak się ich pozbyć? Poznaj sposoby na usuwanie rozstępów po ciąży!

planowanie

i

Autor: thinkstockphotos.com Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już na początku ciąży, choć zwykle ma to miejsce wówczas, kiedy biust staje się wyraźnie większy.

Rozstępy na piersiach to na szczęście problem tylko niektórych przyszłych mam. Duży wpływ na ich powstanie mają bowiem geny (skłonność do rozstępów się dziedziczy) i stan skóry przed ciążą. Ale ta część ciała jest na nie bardzo narażona, bo skóra na piersiach jest delikatniejsza niż na udach czy brzuchu.

Tymczasem pod wpływem hormonów piersi powiększają się nieraz o dwa, trzy rozmiary, przez co delikatna skóra nadmiernie się rozciąga, a włókna kolagenu nie wytrzymują napięcia i pękają. Pojawiają się rozstępy na piersiach. Cały proces rozpoczyna się już na początku ciąży i kończy dopiero po zakończeniu laktacji. Przez cały ten czas o biust trzeba dbać ze szczególną pieczołowitością.

Spis treści

  1. Jak wyglądają rozstępy na piersiach? 
  2. Jak się pozbyć rozstępów na piersiach?
  3. Skuteczne zabiegi na rozstępy na piersiach

Jak wyglądają rozstępy na piersiach? 

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już na początku ciąży, choć zwykle ma to miejsce wówczas, kiedy biust staje się wyraźnie większy (czyli na początku drugiego trymestru).

Przez pierwsze miesiące mają postać czerwonych lub czerwonobrunatnych kresek o różnej grubości. Zazwyczaj lokują się z boku piersi i na skórze nad biustem, bo to ona najbardziej się rozciąga. Po pewnym czasie (nawet po dwóch latach) rozstępy bledną, przybierając postać białej, cienkiej kreski.

Dlaczego piersi są powiększone i tkliwe w ciąży? Zobacz film

Z czego wynika tkliwość piersi?

Jak się pozbyć rozstępów na piersiach?

Rozstępom na piersiach należy przede wszystkim próbować zapobiec. Jest na to kilka sposobów, choć nie ma gwarancji, że dzięki ich stosowaniu rozstępy faktycznie się nie pojawią. Nie ma jednej skutecznej metody: należy łączyć różne metody profilaktyki, bo wtedy jest większa szansa powodzenia.

Już od początku ciąży warto ujędrniać piersi specjalnym kremem do biustu dla kobiet w ciąży, dozwolonym od pierwszego trymestru. Nakładamy go, delikatnie masując skórę kremem okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Zaczynamy od pachy w kierunku mostka, potem przesuwamy dłoń w kierunku szyi i dalej do obojczyka, omijając brodawki sutkowe.

Podczas porannego i wieczornego prysznica warto natryskiwać piersi strumieniem na przemian chłodnej i ciepłej wody (taki masaż powinien trwać około pięciu minut). Uzupełnieniem pielęgnacji powinny być maseczki ujędrniające skórę biustu, domowe, jak i w gabinetach kosmetycznych – w tym przypadku dozwolone są zabiegi dla przyszłych mam, a jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, kosmetyczce trzeba o niej powiedzieć.

Czytaj również: Rozstępów w ciąży można uniknąć - 6 sprawdzonych patentów czytelniczek na rozstępy

Kremy na rozstępy w ciąży - 13 skutecznych kremów na rozstępy

Operacja plastyczne piersi po ciąży i laktacji

Skuteczne zabiegi na rozstępy na piersiach

Rozstępów w gabinecie można się pozbyć dopiero po porodzie i zakończeniu okresu karmienia piersią. Zabiegi przynoszą najlepsze efekty wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze młode (czerwone). Najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów jest obecnie frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

W trakcie zabiegu skóra w miejscu rozstępu jest nakłuwana na głębokość 1-2 milimetrów, a następnie mocno rozgrzewana – to silnie pobudza komórki do regeneracji i wytwarzania nowych włókien kolagenu, które wypełniają rozstęp, dzięki czemu ten stopniowo się spłyca.

Jeśli rozstępy są świeże, wystarczą dwa zabiegi, jeśli białe – leczenie jest dłuższe, a czas i ilość zabiegów zależy od wielkości oraz głębokości pręgi. Zabieg jest bolesny, dlatego lekarze wcześniej znieczulają skórę kremem Emla.

Polecamy wideo: Usuwanie rozstępów

Rozstępów nie można wyleczyć. Można natomiast poprawić stan skóry i zmniejszyć widoczność rozstępów. Terapia laserowa jest jednym ze sposobów, które to umożliwiają. Najlepiej jest jednak połączyć różne terapie, żeby uzyskać maksymalny efekt: lasery, karboksyterapię, mikronakłówanie, podanie osocza bogatopłytkowego. Ciekawa alternatywą jest również zabieg polegający na wstrzykiwaniu kolagenu w blizny. Więcej temat usuwania rozstępów w gabinecie kosmetycznym dowiesz się oglądając film!

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?