Uroda dojrzałej przyszłej mamy wymaga więcej troski i pielęgnacji. Skóra w ciąży po 35 roku życia może sprawiać więcej problemów niż w wieku 20 czy 30 lat.
Urodowe problemy, jakie mogą się teraz pojawić, są związane nie tylko z ciążą, ale również z wyższymi wymaganiami, jakie ma cera kobiet po 35 roku życia. Podpowiadamy, jak dbać o skórę w ciąży po 35 roku życia.
Spis treści
- Nawilżaj i natłuszczaj dojrzałą skórę
- Reaguj na podrażnienia skóry w ciąży po 35 roku życia
- Dbaj o naczynka w ciąży po 35 roku życia
- Zapobiegaj zmarszczkom dojrzałej skóry
- Uważaj na przebarwienia w czasie ciąży
Nawilżaj i natłuszczaj dojrzałą skórę
Po 35. roku życia skóra może zacząć się przesuszać, zwłaszcza jeśli w biurze masz klimatyzację. W ciąży problem ten może się jeszcze nasilić, bo podwyższony poziom estrogenów spowalnia pracę gruczołów łojowych, a to z kolei sprawia, że skóra szybciej się przesusza.
Objawy są różne: na twarzy może się ściągać pod wpływem wody, piec i swędzieć, na ciele zaś – być chropowata i szorstka (zwłaszcza na przedramionach, łokciach i udach).
Dlatego rano warto nakładać na twarz krem, który nawilża skórę i odbudowuje barierę naskórkową (która zapobiega nadmiernej utracie wody), na noc zaś – krem półtłusty, dodatkowo odżywiający cerę. Jeśli zaś problem dotyczy ciała, warto wcierać w skórę balsam nawilżający (przynajmniej dwa razy dziennie).
Mocno przesuszoną skórę uratują emolienty, czyli kosmetyki natłuszczające, które odbudowują zniszczoną barierę hydrolipidową naskórka.
Czytaj: Późna ciąża, czyli co powinnaś wiedzieć o ciąży po 35 roku życia
Plamy na skórze w ciąży. Skąd się biorą plamy na skórze i jak się ich pozbyć?
Reaguj na podrażnienia skóry w ciąży po 35 roku życia
Może być też tak, że twoja skóra będzie w ciąży nadmiernie reagować na różne bodźce i źle tolerować składniki kremów, wodę z kranu czy nawet pobyt w klimatyzowanym pomieszczeniu. Taka wrażliwość wywołana jest zmianami hormonalnymi i wymaga zmiany pielęgnacji.
Zwykły krem przeciwzmarszczkowy będziesz musiała odstawić – każde podrażnienie powoduje bowiem stan zapalny i uszkadza barierę ochronną naskórka. Składniki aktywne kosmetyku mogą wtedy wnikać głębiej, co nie jest w ciąży wskazane.
Potrzebne ci będą natomiast kosmetyki do dojrzałej cery wrażliwej, które oprócz składników kojących mają w składzie substancje działające przeciwzmarszczkowo, np. kompleksy enzymatyczne czy wapniowe.
Dbaj o naczynka w ciąży po 35 roku życia
W ciąży często ujawnia się skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych, za co – podobnie jak za inne urodowe problemy – odpowiedzialne są estrogeny. Skóra dojrzała jest cieńsza i bardziej delikatna, ten problem może się więc również pojawić, zwłaszcza jeśli twoja skóra już wcześniej była cienka, płytko unaczyniona.
Jeśli sądzisz, że możesz mieć taki problem, warto zawczasu zmienić kosmetyki na takie do dojrzałej cery naczynkowej. Oprócz składników przeciwzmarszczkowych zawierają one również substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych (np. arnikę, miłorząb japoński czy rutynę), a także wyciąg z kasztanowca, który likwiduje rumień.
Unikaj za to kosmetyków mających w składzie substancje niewskazane dla cery wrażliwej – np. kwasy AHA, witaminę A czy alkohol. Warto też pamiętać o tym, by nie myć twarzy chlorowaną wodą – chlor źle wpływa na naczynka; wodę bezpieczniej będzie przegotować albo umyć buzię wodą termalną.
Nie należy także stosować peelingów mechanicznie ścierających skórę, do cery naczynkowej przeznaczone są bardzo delikatne peelingi enzymatyczne.
Czytaj: Kwasy na twarz: jak działają i jak dobrać rodzaj kwasu do cery?
Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK]
Zapobiegaj zmarszczkom dojrzałej skóry
Tuż po trzydziestce powoli zaczyna spadać poziom kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność skóry. Po czterdziestce zaś obniża się poziom estrogenów, przez co zmarszczki zaczynają się pogłębiać, a rysy twarzy wiotczeją. Dlatego jeden z pierwszych dylematów dotyczących pielęgnacji cery w późnej ciąży związany jest z kremami przeciwzmarszczkowymi.
Czy można je stosować? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszystkie będą teraz odpowiednie. Składniki zwykłych kremów nie zaszkodzą dziecku (nawet jeśli jest wśród nich retinol), bo ich stężenie jest tak dobrane, by działały wyłącznie w obrębie skóry.
Dlatego jeśli skóra dobrze toleruje stosowany dotąd krem, nie musisz z niego rezygnować. Kontroluj jednak stan cery, bo retinol czy witamina C mogą być przyczyną przebarwień. Trzeba też zrezygnować z silnych kuracji w ampułkach, gdyż stężenie składników aktywnych jest w nich dużo wyższe.
Dobra wiadomość: może się okazać, że krem przeciwzmarszczkowy nie będzie ci potrzebny, bo w ciąży pod wpływem zwiększonego stężenia estrogenów cera często się wygładza.
Uważaj na przebarwienia w czasie ciąży
Problemem kobiet po czterdziestce często są też przebarwienia – pamiątka po kąpielach słonecznych. W ciąży, na skutek działania hormonów, mogą stać się one bardziej widoczne, mogą też pojawić się nowe. Dlatego krem na dzień powinien zawierać filtry UV o faktorze minimum SPF 15 (dobrze, by filtr znajdował się również w podkładzie).
Warto wiedzieć, że filtry w kosmetykach utleniają się dwie, trzy godziny po nałożeniu preparatu, dlatego jego aplikację warto powtarzać w ciągu dnia.
Czytaj: Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?
miesięcznik "M jak mama"