Bielizna do spania w ciąży: w czym spać w ciąży?

2012-06-08 16:46

Bielizna do spania w ciąży musi być wygodna i elastyczna. Zastanawiasz się w czym spać w ciąży? Wydawałoby się, że to temat wyssany z palca, i że nie ma o czym mówić. Ale nawet temat nocnej bielizny w ciąży może rodzić pytania i kontrowersje. Co jest lepsze: koszula czy piżama? Czysta bawełna czy mieszanka? I czy na noc trzeba zakładać biustonosz?

W czym spać w ciąży? Jaka bielizna nocna w ciąży jest najlepsza do spania?

i

Autor: _photos.com|photos.com W czym spać w ciąży? Jaka bielizna nocna w ciąży jest najlepsza do spania?

Spis treści

  1. Bielizna do spania w ciąży: po pierwsze, bielizna nocna musi być wygodna
  2. Bielizna do spania w ciąży: wybór fasonu
  3. Bielizna do spania w ciąży: ani za ciepło ani za zimno
  4. Co oznacza sen o ciąży WIDEO
  5. Bielizna do spania w ciąży: wybieraj włókna naturalne
  6. Bielizna do spania w ciąży: biustonosz jako remedium
  7. Bielizna do spania w ciąży: dodatkowe majtki
  8. Polecamy wideo: bielizna do zadań specjalnych

Dziś ładna bielizna do spania w ciąży nikogo nie dziwi. Dawniej byłyśmy skazane na rozciągnięte mężowskie T-shirty albo nieestetyczne koszuliska w rozmiarze XXL, bo normalna damska piżama czy koszula nie była w stanie zmieścić wielkiego brzuszka. Teraz nie ma już problemu z kupieniem takiego stroju. Problem może być tylko z wyborem: co kupić, by ładnie wyglądać i dobrze się wyspać.

Bielizna do spania w ciąży: po pierwsze, bielizna nocna musi być wygodna

O ile zaraz po porodzie zdecydowanie wygodniejsza i bardziej polecana jest koszula, to w czasie ciąży nie ma to właściwie większego znaczenia: każda przyszła mama może wybrać to, co bardziej lubi i uważa za wygodniejsze.Kryterium wygody jest teraz najważniejsze. Zarówno koszula, jak i piżama dobrze spełni swoją rolę, pod warunkiem że nie będzie krępować ruchów, uciskać ani uwierać w jakikolwiek inny sposób. Trzeba więc wybierać takie modele i rozmiary, aby strój do spania nie był dopasowany, tylko nieco luźniejszy.Zwykle niezbyt wygodne są też rozmaite ozdoby – zakładki, marszczenia, hafty, drapiące koronki itp. Lepiej więc ich unikać, zwłaszcza że skóra w ciąży staje się bardziej wrażliwa na dotyk i nawet metki czy szwy wykonane zbyt sztywną nicią mogą ją drażnić. Jednak to nie znaczy, że musisz rezygnować z ładnej bielizny – obecnie koronki często są z dodatkiem elastanu czy poliamidu, dzięki czemu są miękkie i przyjazne dla skóry.

Bielizna do spania w ciąży: wybór fasonu

To rzecz indywidualna – jedne kobiety chętniej wybierają te najprostsze, zgodnie z zasadą: im mniej ozdób, tym wygodniej. Inne zaś lubią i chcą wyglądać bardziej kobieco czy nawet seksownie, a koronki czy hafty wcale ich nie „gryzą” – one również bez problemu znajdą w sklepach coś dla siebie.

Bielizna do spania w ciąży: ani za ciepło ani za zimno

Kolejnym ważnym kryterium wyboru bielizny do spania w ciąży jest zapewnienie ciału odpowiedniej temperatury. Strój powinien być dostosowany do pory roku i do warunków panujących w sypialni. Nie powinno być w nim ani za ciepło, ani za zimno. Duże znaczenie ma materiał, z którego jest uszyty, ale także fason. Latem można sobie pozwolić na jak najmniejszą ilość materiału, sprawdzą się koszulki na ramiączkach i piżamy z krótkimi spodenkami. Ale w chłodniejszych miesiącach lepiej mieć na sobie coś cieplejszego, żeby się nie przeziębić.Do łask wracają długie rękawy i nogawki, a duże dekolty bezpieczniej jest zastąpić modelem bardziej zabudowanym. Dopiero tutaj zarysowują się pewne różnice między koszulą a piżamą: dla osób „ciepłolubnych” bardziej polecana jest ta druga.Zdeklarowane miłośniczki piżam nie włożą koszuli, bo ich zdaniem koszule podczas spania podwijają się „niemal pod brodę”, nie zapewniając ciepła i komfortu. Ale nie można również przesadzać w drugą stronę – przegrzanie jest dla organizmu równie niekorzystne jak wychłodzenie. Zwłaszcza w nocy. Wysoka temperatura i pocenie się uniemożliwiają wręcz zdrowy sen.

>> Sprawdź też: Sen w ciąży. Co zrobić, żeby się wyspać w ciąży? >>

Co oznacza sen o ciąży WIDEO

 

Bielizna do spania w ciąży: wybieraj włókna naturalne

Niektóre zwolenniczki nocnych koszul uważają, że koszula ma tę wyższość nad piżamą, że zapewnia lepszy dostęp powietrza do ciała, bo w piżamie wentylacja dolnych jego partii jest utrudniona, co nie jest dobre dla okolic intymnych. To prawda, że gdy brakuje powietrza, cierpi na tym skóra i sprzyja to namnażaniu się w pochwie patologicznych bakterii. Jednak dostęp powietrza do ciała zależy przede wszystkim od rodzaju tkaniny – jeśli będzie je dobrze przepuszczała, to w porządku. Piżama z przewiewnego materiału jest tak samo dobra jak koszula. Z kolei i koszula, i piżama uszyta w całości z włókna syntetycznego nie zapewnia komfortu – ciało się w niej poci, skóra gorzej oddycha, wszystko się elektryzuje... Zdecydowanie lepsze są tkaniny naturalne, przede wszystkim bawełna – to najzdrowszy i najbardziej higieniczny surowiec na nocną bieliznę. Jest przyjemna w dotyku, przewiewna, nie podrażnia skóry, mogą ją nosić nawet osoby z alergią. Właściwości cieplno-izolacyjne bawełny są najlepsze ze wszystkich włókien oprócz wełny (która niezbyt nadaje się na bieliznę, bo drapie). Włókna syntetyczne typu elastan – ze względu na dużą rozciągliwość – sprawdzają się przy produkcji biustonoszy i innej „rosnącej” bielizny, jednak do spania bawełna jest bezkonkurencyjna. Najlepiej, gdy jest bez domieszek innych włókien, ewentualnie z minimalnym, zaledwie kilkuprocentowym dodatkiem elastanu. Godne polecenia są też stroje z jedwabiu. Jest lekki, przewiewny, supermiły w dotyku, charakteryzuje się wysokim stopniem absorpcji wilgoci. Niestety, wyroby z naturalnego jedwabiu są bardzo kosztowne. Unikaj bielizny do spania w ciąży wykonanej wyłącznie z włókien syntetycznych. Nawet bardzo ładne i popularne koszulki, które z wyglądu do złudzenia przypominają satynę jedwabną, są wykonane w 100 proc. z poliestru, który nigdy nie zapewni takiego komfortu jak bawełna. Rozwiązaniem pośrednim między bawełną a syntetykami jest wiskoza. To włókno sztuczne, ale z organicznego surowca, jakim jest celuloza. Ma dużo z cech bawełny, ale większą wytrzymałość i połysk. Dobrze chłodzi i pochłania wilgoć, ma świetne właściwości higieniczne i antyseptyczne, dlatego dobrze sprawdza się latem.

>> Zobacz także: bezsenność w ciąży >>

Bielizna do spania w ciąży: biustonosz jako remedium

W czasie ciąży nie jest złym pomysłem zakładanie na noc biustonosza. Chodzi o to, że piersi zwykle bardzo się wtedy powiększają (czasami nawet o dwa–trzy rozmiary) i są ciężkie. Jeśli są bardzo duże, warto zakładać biustonosz, aby zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się skóry, a być może nawet rozstępom. Poza tym może być to nawet wygodniejsze, ponieważ ciężkie piersi są przytrzymywane bliżej ciała, a nie ciągną każda w swoją stronę. Jednak bielizna do spania w ciąży musi być naprawdę bardzo wygodna – bez żadnych haftek, plastikowych zapinek, klamerek, no i oczywiście bez fiszbin, które mogłyby uciskać wrażliwe piersi. Nawet usztywniane miseczki lepiej zastąpić miękkimi, aby piersi nie były skrępowane, a skóra mogła oddychać.

Bielizna do spania w ciąży: dodatkowe majtki

Istnieje pewna grupa kobiet, która nawet pod spodnie od piżamy wkłada... majtki. Takie rozwiązanie wydaje się jednak uzasadnione tylko w sytuacji, gdy np. trzeba założyć wkładkę z powodu dużej ilości wydzieliny z pochwy. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to zdecydowanie lepiej i zdrowiej spać bez majtek, zwłaszcza latem. Każda dodatkowa warstwa tkaniny na ciele – nawet bawełniana – utrudnia przecież cyrkulację powietrza, sprzyjając poceniu się i przegrzewaniu miejsc intymnych.

Polecamy wideo: bielizna do zadań specjalnych

miesięcznik "M jak mama"