Spis treści
- Wypadanie włosów a olejowanie: o co tutaj chodzi?
- Wypadanie włosów a olejowanie: a może to nieodpowiedni olej?
- Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
- Wypadanie włosów a olejowanie: jak powinno się olejować włosy?
Pielęgnacja ma olbrzymi wpływ na wygląd włosów. Te zadbane widać na pierwszy rzut oka - są mocne, lśniące i wyglądają zdrowo. Te zaniedbane z kolei są matowe, suche, nie układają się i... aż się proszą o poświęcenie im większej uwagi.
Wiele kobiet, którym włosy nagle zaczęły wypadać albo odmawiać posłuszeństwa, postanawia całkowicie zmienić pielęgnację. Kupują nowe kosmetyki, zaczynają olejować włosy i denerwują się, kiedy nie widzą w lustrze efektu. Dlaczego włosy wypadają w takiej sytuacji? Czy olejowanie ma na to jakiś wpływ?
>> Wypadanie włosów po ciąży: dlaczego włosy wypadają? >>
Wypadanie włosów a olejowanie: o co tutaj chodzi?
Oleje (np. kokosowy, migdałowy, z winogron, ryżowy itp.) znakomicie działają na strukturę włosów - odżywiają je i zamykają łuski, nadając im blasku. Nie oznacza to jednak, że równie korzystnie działają na skórę głowy. Wbrew pozorom wiele kobiet skarży się na nadmierne wypadanie włosów tuż po olejowaniu. Z czego ono wynika? Często z niedotlenienia skóry głowy.
Olej pokrywa skórę głowy ciężką warstwą, utrudniając dopływ tlenu do mieszków włosowych. To może nie tylko zwiększyć wypadanie, ale również spowodować nadmierne namnażanie się bakterii i doprowadzić do podrażnienia skóry głowy. Dlatego bezpieczniej jest zostawiać olej na włosach na godzinę lub dwie, niż na całą noc.
>> Wypadanie włosów po ciąży: sprawdzamy szampony i lotiony hamujące wypadanie [PORADNIK] >>
Wypadanie włosów a olejowanie: a może to nieodpowiedni olej?
Na wypadanie włosów przy olejowaniu może mieć również wpływ nieodpowiedni dobór kosmetyków. Być może któryś ze składników oleju (szczególnie jest to prawdopodobne w przypadku specjalnych olejków do włosów, składających się z kilku olejów oraz kilkunastu różnych substancji) nas uczula, co powoduje wypadanie. Warto ostrożnie testować preparaty i zostawiać je na początku na skórze głowy na kilkanaście minut, żeby wiedzieć, które oleje nam służą.
>> Wypadanie włosów po ciąży: sprawdzamy ampułki i olejki hamujące wypadanie [PORADNIK] >>
Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
Wypadanie włosów a olejowanie: jak powinno się olejować włosy?
Metod olejowania włosów jest wiele. Można to robić na sucho i na mokro, z maską lub bez maski albo z własnoręcznie przygotowanymi mieszankami olejków i odżywek. Olejowanie włosów na mokro ma ten plus, że łatwiej jest później je domyć i pozbyć się wszystkich substancji z włosów.
Olejowanie włosów na sucho z kolei jest wygodniejsze. Na takie naolejowane włosy (od połowy) dobrze jest nałożyć odżywkę, odczekać chwilę i zmyć wszystko z głowy. Po umyciu włosów już nie trzeba stosować żadnych maseczek - włosy są nawilżone i miękkie.
Warto przetestować kilka metod olejowania i wybrać dla siebie najdogodniejszą. W końcu ma ono sens tylko wtedy gdy jest przeprowadzane regularnie. Powinno więc nie być przykrym obowiązkiem, ale zabiegiem, który wykonujemy szybko i sprawnie.