Krem z filtrem chroni przed negatywnymi konsekwencjami ekspozycji skóry na słońce: jej przedwczesnym starzeniem, oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, a nawet rakiem skóry.
Warto mieć w domu kilka takich produktów: jeden krem z filtrem do twarzy, jeden do ciała i jeden dla dzieci. A jakie będą odpowiednie kremy z filtrem w ciąży?
Spis treści
- Kremy z filtrem w ciąży - jakich składników unikać?
- Kremy z filtrem w ciązy - jaki do twarzy, a jaki na ciało?
- Kremy z filtrem w ciąży - jaką wysokość filtra wybrać?
- Jak odpowiednio nakładać krem z filtrem w ciąży?
- Jakie kremy z filtrem warto kupić? Zobacz nasz przegląd:
Kremy z filtrem w ciąży - jakich składników unikać?
Kremy z filterm dzielą się na dwa rodzaje:
- filtry mineralne - odbijają promienie UVA i UVB od skóry, nie wnikają do niej. Działają tuż po nałożeniu.
- fitry chemiczne - pochłaniają promienie UV. Należy je nakłądać na co najmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce.
Obydwu można używać w ciąży, jednak spośród filtrów chemicznych, należy starać się unikać kilku skłądników. Są to:
- Benzophenone-3 – 4
- Octyl Dimethyl PABA
- Methylbenzylidene Camphor
- Homosalate
- Etylhexyl Methoxycinnamate
- Octyl Methoxycinnamat
Te składniki mogą powodować uczulenia, na wrażliwej skórze ciężarnych, a także doprowadzać do pojawiania się przebarwień.
Kremy z filtrem w ciązy - jaki do twarzy, a jaki na ciało?
Kremy na słońce do twarzy mają zwykle lżejszą formułę, niż te do ciała, dlatego nie "zapychają" cery. Ich pojemność jest też zazwyczaj mniejsza, a opakowanie może mieć np. wygodny dozownik - to dlatego, że siłą rzeczy takiego specyfiku zużywamy mniej.
Kremy z SPF do ciała są natomiast dostępne w większych opakowaniach, często mają formułę balsamu i mogą zawierać składniki, dzięki którym opalenizna szybciej nabierze ładnego złotego odcieniu.
Czytaj także: Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci: jakie wybierać? [WYWIAD]
Kremy z filtrem w ciąży - jaką wysokość filtra wybrać?
Jednak zasadniczą cechą, którą powinniśmy brać pod uwagę wybierając krem z filtrem, jest wysokość ochrony przeciwsłonecznej. W sklepach dostępne są produktu z SPF 15, 20, 30, 50, a nawet 50+.
Krem z filtrem powinniśmy dobierać przede wszystkim do typu karnacji. Osoby o najjaśniejszej karnacji oraz dzieci powinny smarować się kremami z SPF 50, te o jasnej karnacji - przynajmniej z SPF 30, a szczęśliwi posiadacze ciemnej karnacji mogą zadowolić się kremem z SPF 15.
U ciężarnych, skóra jest bardzo podatna na powstawanie przebarwień. Specjaliści zalecają więc stosowanie wysokich filtrów - SPF 30 lub SPF 50.
Sprawdź: Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?
Jak odpowiednio nakładać krem z filtrem w ciąży?
To ważne, by nałożyć krem na skórę nie dopiero podczas opalania, ale już 20-30 minut przed wyjściem z domu, a po 2-3 godzinach nałożyć kolejną jego warstwę, ponieważ produkt wchłania się, ściera oraz zmywa podczas codziennych letnich czynności, np. pod wpływem potu czy morskiej wody.
Pod koniec dnia, po kąpieli, warto posmarować skórę kremem po opalaniu, by dodatkowo nawilżyć skórę, utrwalić opaleniznę i ukoić ją po ewentualnych oparzeniach słonecznych.
Czytaj także: Kosmetyki antysmogowe - warto używać ich cały rok [PRZEGLĄD kosmetyków anti-pollution]