Spis treści
- Siłownia w ciąży: które ćwiczenia są bezpieczne?
- Siłownia w ciąży: czego unikać?
- Polecamy wideo: ćwiczenia mięśni Kegla
Zdrowy styl życia stał się w ostatnich latach w Polsce bardzo popularny. Coraz więcej kobiet zapisuje się na siłownię, gdzie bierze udział w różnego rodzaju zajęciach fitness, trenuje na bieżni, ćwiczy mięśnie, pokonuje wiele kilometrów, jeżdżąc na stacjonarnych rowerkach. Czy na wieść o tym, że spodziewa się dziecka, kobieta dotychczas sportowo bardzo aktywna, musi zrezygnować z siłowni w ciąży? Odpowiedź nie jest jednoznaczna: niektóre z ćwiczeń są bezpieczne nawet dla przyszłych mam, z innych powinny one zrezygnować.
>>Przeczytaj także, czy taniec brzucha jest bezpieczny w ciąży>>
Siłownia w ciąży: które ćwiczenia są bezpieczne?
Przyszła mama, która nadal chce korzystać z siłowni w ciąży,nie musi rezygnować ze wszystkich aktywności, które do tej pory tak lubiła. Oto ćwiczenia bezpieczne dla ciężarnych:
1. Siłownia w ciąży: rower stacjonarny
Rower stacjonarny to idealna propozycja dla kobiet w ciąży. Jest stabilny, jazda na nim nie grozi upadkiem, więc kobieta może czuć się na nim bardzo bezpiecznie. Co ważne, rower stacjonarny odciąża stawy kolanowe, które w czasie ciąży mają więcej pracy niż wcześniej. Pamiętajmy również, że kobieta ćwicząca na tego rodzaju urządzeniu nie obciąża organizmu całą swoją masą. Oprócz tego rower stacjonarny ma te same zalety, co zwykły rower: rozciąga mięśnie, likwiduje skurcze łydek i zmniejsza obrzęki stóp, co dla przyszłych mam jest nie bez znaczenia.
2. Siłownia w ciąży: joga
Zajęcia z jogi bardzo często poleca się kobietom w ciąży, więc jeśli do tej pory na nie uczęszczałaś, zdecydowanie nie powinnaś z nich rezygnować. Wykonywane ćwiczenia - asany - należą do spokojnych, relaksujących i rozciągających mięśnie. Dzięki jodze bardziej dotleniasz i siebie, i dziecko. Trafia do niego również więcej substancji odżywczych. Ponadto, ze sprawą jogi pobudza się trawienie i krążenie, a podczas ćwiczeń wytwarzają sie endorfiny, czyli słynne hormony szczęścia. Tak więc jeśli mowa o siłowni w ciąży, joga to jedno z głównych rozwiązań.
3. Siłownia w ciąży: basen
Dobrym rozwiązaniem dla kobiety w ciąży jest także basen. Pływając, ćwiczymy wszystkie partie mięśni, wzmacniamy również mięśnie kręgosłupa, a one mają przecież bardzo dużo pracy podczas ciąży i to właśnie na bóle kręgosłupa przyszłe mamy często się skarżą. Co ważne, podczas pływania w ciąży nie są obciążone stawy i kości, zwiększa się wydolność całego organizmu: usprawniony zostaje układ krwionośny i oddechowy. Bezpieczniej wybrać basen z wodą ozonowaną niż chlorowaną, ponieważ nie wiadomo, jaka ilość chloru dostaje się do organizmu podczas pływania. Dobrym rozwiązaniem jest również zapisanie się na aqua aerobic.
4. Siłownia w ciąży: body ball
Body ball to ćwiczenia wprost stworzone do wykonywania w ciąży. Zajęcia polegają na treningu z wielkimi piłkami, które są dopasowane do wzrostu kobiety. Osoba trenująca przyjmuje wobec piłki różne pozycje: opiera się o nią bokiem, siada, leży. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięsni posturalnych - próbując znaleźć na piłce wygodną pozycję, dostosować się do niej, wykonujemy właśnie taki trening. Dzięki body ball zmniejszamy ból w stawach krzyżowo-biodrowych i w kręgosłupie - w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Siłownia w ciąży w postaci body ball daje więc przyszłej mamie wiele zdrowotnych korzyści.
>>Przeczytaj również, czy będąc w ciąży można jeździć na rowerze>>
5. Siłownia w ciąży: pilates
Tego rodzaju ćwiczenia zostały wymyślone już na początku XX wieku przez Niemca - Josefa Pilatesa. Mają na celu uelastycznienie i rozciągnięcie wszystkich partii ciała. Może je wykonywać niemal każdy - również kobiety spodziewające się dziecka, dla których prowadzone są często w klubach fitness specjalne zajęcia. Towarzyszy im spokojna i relaksująca muzyka, a każda osoba może wykonywać ćwiczenia w swoim tempie. Dzięki pilatesowi wzmacniają się głębokie mięśnie brzucha i grzbietu, stawy kręgosłupa i obręczy biodrowej, dzięki czemu kobieta odczuwa mniejsze bóle kręgosłupa.
Siłownia w ciąży: czego unikać?
Prawie wszystkie formy aktywności na siłowni w ciąży są bezpieczne dla przyszłych mam. Oczywiście trzeba pamiętać o dostosowaniu tempa do swoich możliwości i porzucenia chęci bicia rekordów akurat w tym czasie. Trzeba więc zrezygnować z tak intensywnych ćwiczeń jak spinning czy fat burning. Wstrzymaj się też od podnoszenia ciężarów i ćwiczeń, podczas których brzuch jest uciskany. W ciąży nie są też wskazane sporty drużynowe oraz te wiążące się z możliwością urazów, jak jazda konna, jazda na nartach, gra w tenisa.
>>Dołącz również do dyskusji o gimnastyce dla przyszłych mam na forum Mjakmama24.pl>>