Strój do ćwiczeń w ciąży powinien być przede wszystkim wygodny. I wydaje się, że tu nie ma większej filozofii - trzeba wybierać miękkie i oddychające materiały, które zapewnią swobodę ruchów. Podobnie jest z obuwiem - nie może być sztuczne, bo stopa nie będzie w nim oddychać. Łatwiej się również narazisz na urazy. Jak wybrać strój do ćwiczeń w ciąży?
Czytaj również: Spodnie ciążowe i buty dla kobiet w ciąży: jakie wybrać?
Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować
Sukienki na wesele w ciąży - wybrałyśmy 20 pięknych kreacji ciążowych od 100 zł
Spis treści
- Jaki strój do ćwiczeń kupować?
- Jakiego stroju do ćwiczeń nie kupować?
- Czy warto kupować bieliznę sportową do ćwiczeń?
- Strój do ćwiczeń nie musi kosztować majątku
- Zobacz i kup wygodny strój do ćwiczeń w ciąży
Jaki strój do ćwiczeń kupować?
Wybierając strój do ćwiczeń, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Dobrym rozwiązaniem jest bawełna - miękka i oddychająca. Jedyną jej wadą jest brak wchłanialności wody, co podczas większego wysiłku może spowodować plamy na stroju.
Pamiętaj, aby bluzka oraz spodnie do ćwiczeń były przylegające do ciała. Najlepiej jest wybrać legginsy lub spodnie rozszerzane u dołu. Zwróć uwagę na ich długość. Lepiej mieć za krótkie niż za długie nogawki, których przydeptanie może spowodować upadek. Zrezygnuj ze spodni z niskim stanem, ponieważ mogą się zsuwać np. podczas skłonów. Wybierz takie z wyższym stanem, ale żeby nie uciskały brzucha.
Jakiego stroju do ćwiczeń nie kupować?
Wybierając strój do ćwiczeń, pamiętaj, że najważniejsza jest twoja wygoda i swoboda ruchów. Ubranie takie nie musi być modne ani obcisłe. Źle dobrany strój może po prostu wyrządzić ci krzywdę (np. zbyt obcisłe spodnie). Zdecydowanie zrezygnuj ze skąpego stroju - nie tylko sama nie będziesz się w nim pewnie czuła, ale i inni mogą czuć się speszeni, patrząc na twój ciążowy brzuszek.
Nie popadaj również ze skrajności w skrajność i nie ubieraj się na tzw. "cebulę". Wiele początkujących sportowców wierzy w mit "im więcej warstw, tym szybciej spalisz kalorie". Niestety, jest to mylne wrażenie, a ciepłe ubranie powoduje tylko nadmierną potliwość. Wybierz gustowny, dopasowany, ale nie obcisły strój.
Pamiętaj również, aby przed treningiem zdjąć wszelką biżuterię. Możesz nie tylko przypadkiem zepsuć ulubioną błyskotkę, ale i się skaleczyć.
Czy warto kupować bieliznę sportową do ćwiczeń?
Bielizna sportowa jest najważniejszym elementem stylizacji do ćwiczeń, w końcu to ona najbardziej przylega do naszego ciała. Źle dobrany biustonosz spowoduje otarcia i urazy, czego lepiej unikać.
Idealny stanik sportowy powinien dopasowywać się do ciała, podtrzymywać biust i nie krępować ruchów. Dobrze by było, gdyby był wykonany z oddychającego i przewiewnego materiału.
Strój do ćwiczeń nie musi kosztować majątku
Jeżeli będziesz ćwiczyć tylko w domu, a nie na profesjonalnych treningach w klubie fitness, niepotrzebny ci bardzo drogi strój. W internecie znajdziesz wiele ofert ubrań sportowych dla kobiet w ciąży za niską cenę. Możesz też kupować takie ubrania w outletach albo w marketach, które mają własne linie odzieży do ćwiczeń, które często są dużo tańsze niż w butikach.
Czytaj również: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? 5 najważniejszych powodów, aby zacząć się gimnastykować
UBRANIA CIĄŻOWE, które będziesz mogła nosić po porodzie!
Aqua aerobik w ciąży: dlaczego warto go uprawiać w czasie ciąży?
Zasady bezpiecznego treningu
1. Najważniejszą zasadą jest konsultacja z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. To on zdecydujesz, czy powinnaś i jak powinnaś ćwiczyć w ciąży.
2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym ćwiczysz. W ciąży szybciej się możesz zmęczyć, co może spowodować niedotlenienie i osłabienie organizmu, dlatego pamiętaj, aby zostawiać otwarte okno. Jeżeli zacznie cię boleć głowa, poczujesz się słabo, przerwij ćwiczenia i odpocznij lub przełóż je na inny dzień. Nie warto przesadnie się forsować.
3. Unikaj sportów, które mogą powodować wstrząsy, ponieważ grożą one odklejeniem łożyska. Zrezygnuj z jazdy konnej, szybkiego biegania, łyżew czy rolek.
4. Pamiętaj o diecie. W ciąży powinnaś spożywać o 300-500 kcl więcej niż dotychczas. Dziecko potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Poza tym dużo kalorii będziesz spalała podczas ćwiczeń, więc musisz je uzupełniać na bieżąco.
5. Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami. Pomoże ci ona zapobiec bólom spowodowanym naciągnięciem mięśni. Mogą to być zwykłe skłony czy przysiady, ewentualnie kilkuminutowy spacer.