Herbata z lipy ze względu na sposób parzenia często określana bywa również jako napar z lipy. Jednak bez względu na nazwę warto pamiętać, że jest to ten sam napój, który od wielu dziesięcioleci słynie ze swoich właściwości zdrowotnych.
Jakie właściwości lecznicze ma herbata z lipy, kiedy warto ją pić, w jaki sposób parzyć herbatę z lipy i jakie są przeciwwskazania do picia herbaty w lipy?
Spis treści
- Herbata z lipy - znany, domowy lek
- Herbata z lipy - unikalny skład
- Właściwości lecznicze herbaty z lipy
- Herbata z lipy w ciąży i w okresie karmienia
- Herbata z lipy dla niemowląt i dzieci
- Herbata z lipy - jak ją parzyć i pić?
Herbata z lipy - znany, domowy lek
Przez zwolenników naturalnych metod leczenia herbata z lipy wykorzystywana bywa zazwyczaj jako pierwszy środek pozwalający szybko i skutecznie uporać się z sezonową infekcją. Dzięki temu, że jest stosunkowo łagodna w smaku (chociaż niekiedy można w niej wyczuć delikatną nutę goryczki), lubią ją w zasadzie wszyscy - nawet dzieci. I można ją dawać już rocznym maluchom.
Herbata z lipy zawiera wiele witamin i minerałów, a także substancji biologicznie czynnych, dzięki którym ma szereg właściwości leczniczych. Jest bardzo zdrowa - jednak mimo to istnieją przeciwwskazania do jej picia.
Herbata z lipy - unikalny skład
Herbatę z lipy przygotowuje się z suszonych kwiatów lipy, pozyskanych z dwóch gatunków tego drzewa: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos). Zbiera się je z drzew rosnących w czystych okolicach, z dala od dróg i miast.
Wysuszony kwiatostan lipy jest bogaty w cenne składniki. Najważniejsze z nich to flawonoidy, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym i, jak się przypuszcza, przeciwnowotworowym. Kwiaty lipy zawierają również fitosterole, garbniki, olejki eteryczne, śluzy, kwercetynę, tylirozyd, witaminę C oraz witaminę PP, a także sole mineralne oraz kwasy organiczne.
Właściwości lecznicze herbaty z lipy
Herbata z lipy słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie - i z właściwości leczniczych. Na co pomaga herbata z lipy?
Herbata z lipy:
- działa napotnie i obniża gorączkę
- łagodzi męczący kaszel, chrypkę
- zmniejsza silny ból gardła i dolegliwości ze strony dróg oddechowych towarzyszące grypie, anginie, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli
- działa przeciwzapalnie
- ma właściwości moczopędne
- pobudza wydzielanie soków żołądkowych
- zmniejsza napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, łagodząc zaburzenia trawienia
- działa uspokajająco, zwłaszcza w nadpobudliwości i stanach napięcia nerwowego
Herbata z lipy w ciąży i w okresie karmienia
Czy herbatę z lipy można stosować w ciąży lub w czasie karmienia piersią? Zdania lekarzy na ten temat są podzielone, dlatego jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, upewnij się u swojego lekarza, czy powinnaś pić herbatę z lipy.
Skąd ta ostrożność? Mimo, że herbata z lipy jest łagodna, jednak jest to napój ziołowy o określonym działaniu. Przeciwnicy picia jej przez kobiety ciężarne i matki karmiące podkreślają brak badań, które jednoznacznie potwierdzałyby jej bezpieczeństwo w tym okresie.
I przypominają, że herbata z lipy ma działanie napotne, przez co może dojść zarówno do odwodnienia, jak i odpływu krwi z łożyska, co może w efekcie doprowadzić do niedotlenienia płodu.
Zwolennicy podawania jej kobietom w ciąży i matkom karmiącym przestrzegają zaś, by pijąc taką herbatę pamiętać jednocześnie o regularnym uzupełnianiu płynów po to, by nie dopuścić do odwodnienia.
Czytaj również: Domowe sposoby na katar u dziecka - co na katar u dzieci?
Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży
ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży
Herbata z lipy dla niemowląt i dzieci
Herbaty z lipy nie należy również podawać niemowlętom. Może być ona za to bezpiecznie podawana dzieciom rocznym i starszym. Warto do niej dodać łyżeczkę domowego syropu z malin lub miodu - to wzbogaci nie tylko jej walory smakowe, ale również właściwości lecznicze.
Dzieciom - i tym małym, i starszym - warto ją podawać po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w stanach lekkiego przeziębienia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura. Nigdy nie powinna ona natomiast stanowić jedynego sposobu leczenia.
Nie może być również jedynym napojem dziecka i nie należy przesadzać z jej ilością: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, maluch może dziennie wypić nie więcej niż 150 ml herbaty z lipy.
Herbata z lipy - jak ją parzyć i pić?
Herbatę z lipy parzy się tak samo, jak każdy inny ziołowy napar - łyżkę suszonych kwiatów lipy wsyp do kubka, zalej wrzątkiem, odstaw na 20 minut pod przykryciem, a następnie przecedź przez gęste sitko.
Jeśli chcesz dosłodzić ją miodem, dodać do niej sok z cytryny lub sok z malin poczekaj, aż ostygnie - zbyt wysoka temperatura napoju zniweluje ich właściwości lecznicze. Filiżankę herbaty z lipy można pić trzy razy dziennie, najlepiej między posiłkami.
Czytaj również: Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży