Cholina w ciąży jest niezbędnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety kobiety oczekującej dziecka oraz karmiącej piersią. A jednak, mimo że ma ona tak duży wpływ na zdrowie przyszłej mamy i przede wszystkim rozwój dziecka, to szacuje się że ok. 90 procent kobiet w ciąży nie przyjmuje zalecanej dawki choliny.
Niewiele kobiet w ciąży zdaje sobie również sprawę, jak ważnym suplementem jest cholina w ciąży - dla ich zdrowia oraz zdrowia ich dziecka.
Spis treści
- Co to jest cholina?
- Cholina i jej wpływ na geny
- Jak działa cholina na ciążę?
- Jakie jest zapotrzebowanie na cholinę w ciąży?
- Gdzie występuje cholina w pożywieniu?
- Preparaty z choliną
Co to jest cholina?
Praktycznie każdy słyszał o znakomitym wpływie lecytyny na procesy myślowe i rozwój człowieka. Składa się ona z fosfolipidów, czyli związków, które budują błony komórkowe i pełnią funkcje przekaźników w układzie nerwowym. Lecytyna polecana jest więc osobom, które mają problemy z pamięcią, a także w sytuacji wytężonego wysiłku umysłowego.
Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że substancją stymulującą nasz mózg do działania i zwiększonego wysiłku jest właśnie cholina, będąca częścią składową lecytyny i niezwykle ważnym składnikiem odżywczym w ustroju. Organizm kobiet w ciąży oraz okresie laktacji wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na cholinę, dlatego przyjmowana w tabletkach jest niezwykle istotnym suplementem w ciąży.
Od odpowiedniej ilości tego składnika w organizmie przyszłej mamy w dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój i zdrowie jej dziecka.
Cholina i jej wpływ na geny
Cholina to jedna z najważniejszych substancji w ustroju wykazujących potencjał epigenetyczny. Jednak co to właściwie oznacza? Mianowicie to, że substancja ta istotnie wpływa na sposób odczytania informacji zawartych w genach, biorąc aktywny udział w procesie metylacji.
To reakcja chemiczna, która polega na przyłączeniu do nici DNA cząsteczek zwanych grupami metylowymi, które wyciszają gen, i sprawiają, że informacja zawarta w DNA zostaje odczytana w sposób korzystny dla zdrowia.
Dlatego tak ważne jest, aby przyjmować cholinę w dodatkowej postaci w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, że ma ona bardzo duży wpływ na przyszłe zdrowie dziecka już od momentu pierwszych podziałów komórek w macicy. Wtedy kształtują się wszystkie organy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój, funkcjonowanie i zdrowie dziecka, również w jego dorosłym życiu.
Jak działa cholina na ciążę?
Odpowiedni poziom choliny w organizmie kobiety ciężarnej zapewnia prawidłowy rozwój płodu, w szczególności jego mózgu i układu nerwowego, wspomaga też procesy pamięciowe i psychologiczne oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wywołanych stresem – cukrzycy i nadciśnienia.
Cholina obniża poziom homocysteiny, która powoduje powstawanie wad rozwojowych płodu. Wpływa także na funkcjonowanie łożyska m.in. wspierając aktywny transport innych substancji, takich jak np. DHA przez łożysko do płodu. Ma również niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wątroby przyszłej mamy, zapobiegając odkładaniu się tłuszczu oraz cholesterolu w jej obrębie.
Jakie jest zapotrzebowanie na cholinę w ciąży?
Dzienne zapotrzebowanie na cholinę zależy od wieku, płci i aktywności fizycznej. U niemowląt i małych dzieci kształtuje się na poziomie 125-200 mg. Mężczyźni potrzebują ok 500 mg witaminy B4 dziennie, a kobiety powinny dostarczać organizmowi ok. 400-425 mg.
Rekomendowane dzienne spożycie choliny dla młodych mam to 450 mg dla kobiet w ciąży oraz 550 mg dla kobiet karmiących piersią.
Nie jest możliwe dostarczenie takiej ilości choliny wraz z codziennym pożywieniem. Co prawda organizm kobiety w ciąży jest w stanie również sam syntetyzować tę substancję w zwiększonej ilości, jednak to również nie są wystarczające dawki. Dlatego coraz więcej specjalistów zaleca przyjmowanie choliny pod postacią preparatów dla kobiet w ciąży i okresie karmienia.
Gdzie występuje cholina w pożywieniu?
Jak dostarczyć odpowiednią ilość choliny organizmowi? Gdzie jej szukać w pożywieniu? Witaminę B4 zawierają głównie produkty odzwierzęce. Najbogatszym źródłem choliny są żółtka jaj i podroby, zwłaszcza wątroba, móżdżek i serce.
Niewiele kobiet jest jednak koneserkami tych przysmaków. Cholina występuje również warzywach strączkowych – soczewicy, soi i grochu, w mięsie ryb morskich – najwięcej choliny ma w sobie tilapia, ale pewną ilość tej substancji znajdziemy także w tuńczyku, zielonych warzywach ‒ szpinaku i kapuście, a także w pszenicy i orzechach.
Jednak aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na cholinę, trzeba zjadać codziennie np. 1,5 kg tuńczyka lub 3 jajka, co nie jest raczej realne. Niestety niewiele tej substancji znajdziemy w warzywach i owocach, które powinny stanowić podstawę zdrowej diety.
Należy także pamiętać, że wysoka temperatura, cukier, alkohol i kawa mają niekorzystny wpływ na cholinę, a na jej lepsze wykorzystanie w organizmie wpływają składniki odżywcze, takie jak: kwas foliowy, inozytol oraz witaminy A i B12. Dlatego, aby zapewnić odpowiednią ilość choliny w organizmie warto uzupełnić składniki odżywcze dostarczane do organizmu, za pomocą dobrze skomponowanego preparatu dla kobiet w ciąży.
Preparaty z choliną
W aptekach dostępnych jest coraz więcej preparatów zawierających cholinę, większość z nich to jednak preparaty złożone, wspomagające pracę wątroby i zawierające niewiele tej substancji. Na rynku pojawiają się jednak także preparaty zwierające tylko cholinę w postaci tabletek przeznaczonych specjalnie dla kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Warto przyjrzeć się ich ofercie i wybrać taki preparat, który najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. Przyjmowanie choliny, podobnie jak innych suplementów w ciąży, warto skonsultować też z lekarzem prowadzącym. Bo chociaż cholina z zasady nie szkodzi, to przyjmowanie jakichkolwiek substancji na własną rękę w okresie ciąży może wiązać się z konsekwencjami.