Spis treści
- Ogórki kiszone - właściwości
- Ogórki kiszone witaminy
- Przepis na ogórki kiszone
- Polecamy wideo: Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Na pytania odpowiada dietetyk.
Masz ciążowe zachcianki? Wykorzystaj to, że sezon ogórkowy w pełni, a w warzywniakach możesz teraz kupić nie tylko ogórki kiszone, ale także pyszne ogórki małosolne, młodą kiszoną kapustę, paprykę, czosnek... Warto codziennie dodawać je do surówek, kanapek, chłodników. Kiszone warzywa są bowiem wyjątkowo zdrowymi produktami.
Czytaj: Zachcianki ciążowe - dlaczego mam ochotę na kwaśne lub słodkie potrawy?
Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej
Ogórki kiszone - właściwości
Podczas kiszenia warzyw powstaje kwas mlekowy – w jego składzie znajdują się bakterie ze szczepu Lactobacillus. Te pożyteczne drobnoustroje (które znajdziesz także w fermentowanych napojach mlecznych) poprawiają skład mikroflory jelitowej, zapobiegając namnażaniu się szkodliwych bakterii.
Kwas mlekowy pobudza trawienie, podnosząc produkcję enzymów trawiennych. Ponadto poprawia równowagę kwasowo-zasadową w przewodzie pokarmowym, łagodząc objawy zgagi. Podczas procesu fermentacji warzyw powstaje również acetylocholina – składnik usprawniający perystaltykę jelit.
Kiszone warzywa, w tym oczywiście ogórki kiszone, zawierają także sporo błonnika. Duża zawartość błonnika plus działanie kwasu mlekowego mogą zlikwidować problem zaparć i wzdęć, tak częsty w ciąży. Warto też wiedzieć, że kiszone warzywa, zwłaszcza ogórki, są łatwiej strawne niż surowe.
Przeczytaj również: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia, zaparcia. SKUTECZNE SPOSOBY
Ogórki kiszone witaminy
Kiszone warzywa mają to do siebie, że są mniej kaloryczne niż świeże produkty. To dlatego, że węglowodany zawarte w świeżych warzywach zostają zużyte w procesie fermentacji. Jednak kiszenie nie pozbawia warzyw cennych witamin i składników mineralnych. Przeciwnie – po ukiszeniu zawierają nawet więcej witaminy C niż świeże.
Co więcej, zawarta w surowych ogórkach askorbinaza – enzym rozkładający witaminę C – ulega zniszczeniu podczas kiszenia, dlatego kiszony ogórek można bez obaw łączyć z produktami bogatymi w tę witaminę. Kiszone ogórki i kapusta zawierają ponadto witaminy E i K oraz z grupy B, a także wapń, magnez, cynk i fosfor.
Są bogate w potas, który reguluje gospodarkę wodną, a to pomaga zapobiegać obrzękom. Jadane regularnie kiszonki, wspomagając trawienie i przyczyniając się do poprawienia mikroflory jelitowej, pośrednio wpływają na ogólną poprawę twojego samopoczucia. Dzięki nim staniesz się też odporniejsza na infekcje.
Przeczytaj również: Probiotyki w ciąży: kiedy je przyjmować?
Przepis na ogórki kiszone
Jeśli masz dostęp do dobrych, ekologicznych ogórków lub kapusty, warto zakisić je samodzielnie. Wystarczy do tego spory słój lub kamienny czy gliniany, glazurowany garnek, woda, sól i przyprawy. Naczynie do kiszenia warto wyparzyć. Do przyprawienia zalewy lepiej używać soli kamiennej niż jodowanej – warzywa będą lepsze w smaku.
Ogórki trzeba zalać słoną zalewą i dodać przyprawy: czosnek, korzeń chrzanu, liść laurowy, koper, ziele angielskie, ewentualnie liście dębu, czarnej porzeczki i wiśni. Przyprawy nie tylko nadają ogórkom wyrazisty smak, lecz także, dzięki zawartości olejków eterycznych i garbników, konserwują, zapobiegając rozwojowi pleśni i drożdży.
Kapustę wystarczy drobno poszatkować i ubijając ciasno warstwami w garnku, przesypywać solą (ok. 20 g soli na 1 kg kapusty). Pod wpływem soli kapusta puści sok, który ją przykryje. Trzeba zadbać o to, by warzywo było zawsze przykryte płynem – np. ubitą kapustę przykryć talerzem i obciążyć go ciężarkiem lub wyparzonym kamieniem (to ważne, gdyż fermentacja przebiega prawidłowo wtedy, gdy do warzyw nie dociera powietrze).
Polecamy wideo: Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Na pytania odpowiada dietetyk.
miesięcznik "M jak mama"