Spis treści
Specjalna dieta w ciąży to mit. Prawidłowe zasady żywienia są jednakowe dla wszystkich grup wiekowych i z tego powodu kobiety w ciąży powinny się odżywiać tak samo jak pozostali członkowie rodziny. Czyli jak? Spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie, pieczywo pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż i razowe makarony i przynajmniej 3 razy w tygodniu ryby.
Zbilansuj odpowiednio dietę
Często kobiety w ciąży dają sobie dyspensę i pochłaniają sterty słodyczy i innych niezdrowych rzeczy, tłumacząc się, że skoro mają na nie ochotę, to najwidoczniej dziecko potrzebuje cukru. Nie potrzebuje. Potrzebuje za to składników mineralnych i witamin oraz tłuszczy. To bardzo ważne, aby w diecie w ciąży ich nie nie eliminować.
- Tłuszcze nienasycone (roślinne) są ważne w każdym wieku. Mamy dowody naukowe na to, że tak skomponowana dieta jest zdrowa - prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Centrum Zdrowia Dziecka.
Tłuszcze roślinne, czyli nienasycone, odpowiadają za prawidłowy rozwój komórek mózgowych u dziecka, siatkówki oka, układu nerwowego oraz mają wpływ na iloraz inteligencji. To dlatego każda mama powinna dbać o spożywanie ich we właściwej ilości.
Czytaj: 15 warzyw i owoców, które służą ciąży
Postaw na tłuszcze roślinne
W diecie w ciąży powinno się wyeliminować tłuszcze zwierzęce, ponieważ nie wiadomo, co one dokładnie zawierają. Najlepiej jest postawić na tłuszcze roślinne i nie ograniczać ich spożywania. - Dobrze jest dodawać olej rzepakowy czy inny olej do sałatek. Najlepiej gdyby to były dwie lub trzy łyżki w ciągu dnia - tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Jeśli nie przepadasz za olejem rzepakowym, możesz wybrać inny: kokosowy, z nasion winogron, ryżowy, sezamowy, migdałowy. Olei roślinnych na rynku jest wiele, warto wypróbować je wszystkie i co jakiś czas zmieniać preferencje.
Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść