Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 2 trymestrze ciąży?

2021-03-22 15:34

Zawartość witamin i minerałów w 2 trymestrze ciąży ma kluczowe znaczenie dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Dowiedz się, jakie witaminy i minerały są potrzebne w 2 trymestrze ciąży i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przyszłej mamy.

Jakie witaminy są potrzebne przed ciążą i w kolejnych trymestrach ciąży

i

Autor: _photos.com|photos.com Jakie witaminy są potrzebne przed ciążą i w kolejnych trymestrach ciąży

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały w drugim trymestrze wzrasta. Dotyczy to szczególnie witaminy C, witamin z grupy B oraz witamin A i D. Dlatego od początku tego trymestru aż do końca ciąży staraj się zjadać codziennie ok. 500 g warzyw i 400 g owoców.

Pamiętaj o tym, aby nie były to wciąż te same gatunki – urozmaicaj posiłki, by maksymalnie wzbogacić podaż witamin i składników mineralnych. Nadal powinnaś przyjmować kwas foliowy, w takiej samej dawce jak dotychczas – suplementację należy prowadzić do końca drugiego trymestru, choć nie ma to już wpływu na wady wrodzone dziecka. Kwas foliowy poprawia jednak wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko nadciśnienia indukowanego ciążą.

Witaminy i minerały w II trymestrze ciąży

  • Kwas DHA

Cały czas bardzo ważny jest też kwas DHA, którego gromadzenie w ośrodkowym układzie nerwowym dziecka jest najwyższe po 20. tygodniu ciąży. Dlatego pamiętaj o jedzeniu ryb dwa razy w tygodniu.

Czytaj również: Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 3 trymestrze ciąży?

Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 1 trymestrze ciąży?

  • Witamina D3

Od początku drugiego trymestru rozpocznij też suplementację witaminy D3. Udowodniono jej bardzo dobry wpływ na rozwój ciąży, a wyniki niektórych badań wskazują, że niedobór witaminy D3 występuje u 100 proc. kobiet i noworodków w Polsce!

Jest ona niezbędna przede wszystkim do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka, ale wpływa także na proces transkrypcji (przepisywania informacji genetycznej) w ponad 200 genach. Niedobory witaminy D u dziecka przyczyniają się nie tylko do rozwoju krzywicy i niedostatecznej mineralizacji kości, lecz też zwiększają ryzyko m.in. cukrzycy, nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Ok. 80 proc. zapotrzebowania na witaminę D zaspokaja wytwarzanie jej w skórze pod wpływem światła słonecznego. W pożywieniu jej źródłami są: tran, tłuste ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Ale wobec tak powszechnych niedoborów, każda ciężarna powinna przyjmować suplementy z witaminą D3.

  • Żelazo

Podczas ciąży aż o 50 proc. wzrasta zapotrzebowanie na żelazo. Niedobór tego pierwiastka powoduje u ciężarnej niedokrwistość (anemię) – we krwi jest wtedy zbyt mało tlenu, a niedotlenienie może być przyczyną porodu przedwczesnego lub zahamowania wzrostu płodu.

Główne źródła żelaza to: drożdże piwne, pestki dyni, otręby pszenne, kakao, soja, żółtka jaj, chude mięso, fasola, groch, figi. Często jednak dieta nie wystarcza i potrzebna jest suplementacja, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze.

Powinna się ona odbywać pod kontrolą lekarza. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobieta ciężarna zagrożona anemią powinna przyjmować 30 mg żelaza dziennie, a ciężarna z już stwierdzoną anemią (hemoglobina poniżej 11 g/dl) – od 60 do 120 mg dziennie.

Warto zapamiętać

SUPLEMENTACJA w 2 trymestrze ciąży

  • kwas foliowy - 0,4 mg dziennie
  • DHA - 200–500 mg dziennie
  • jod - 250 μg dziennie
  • witamina D3 - 1500-2000 iu, czyli 20–25 μg dziennie
  • żelazo - 30–120 mg dziennie (w razie potrzeby)
Suplementy diety w ciąży - kwasy DHA

Czytaj: Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy? Zajrzyj do kalendarza ciąży

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w ryby