Jod w ciąży: dlaczego i jak go suplementować?

2016-02-22 17:55

Jod w ciąży powinien być suplementowany nie tylko przez te przyszłe mamy, które mają problem z tarczycą, ale przez wszystkie panie spodziewające się dziecka. Przeczytajcie, dlaczego przyjmowanie jodu w ciąży jest takie ważne i w jaki sposób można go organizmowi dostarczać!

jod w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jod w ciąży jest niezbędny dla zdrowia mamy i dziecka.

Spis treści

  1. Jod w ciąży: dlaczego należy go suplementować?
  2. Jod w ciąży: zapotrzebowanie na jod
  3. Jod w ciąży: w jaki sposób go suplementować?

Przyszłe mamy bardzo o siebie dbają: dbają o przyjmowanie kwasu foliowego, kwasów omega-3, żelaza. Jednak warto pamiętać, że wśród niezbędnych kobiecie w ciąży składników znajduje się również jod. Wbrew powszechnej opinii, o jego suplementację powinny dbać nie tylko kobiety z chorobami tarczycy, ale wszystkie kobiety spodziewające się dziecka. Przeczytaj, dlaczego i jak przyjmować jod w ciąży.

Jod w ciąży: dlaczego należy go suplementować?

Jod znajduje się w hormonach produkowanych przez naszą tarczycę: w tyroksynie i w trójjodotyroninie. Aż 75 procent jodu, który nasz organizm przyjmuje, jest przekazywane właśnie na regulowanie pracy tego gruczołu. W czasie ciąży produkcja tyroksyny wzrasta aż o 50 procent. Dlaczego? Przyszła matka musi go suplementować nie tylko dla siebie - aby utrzymać właściwą równowagę hormonalną tarczycy - ale również rozwijającemu się płodowi. Już około 11 tygodnia ciąży zaczyna on samodzielnie produkować tyroksynę, a jod czerpie z organizmu mamy.

Co więcej, tyroksyna, a pośrednio również jod w ciąży, odpowiada za procesy podziału komórek. To od nich zależy rozwój mózgu dziecka, jego układu kostnego i wzrost. Brak jodu w ciąży może spowodować u dziecka kretynizm, który jest właśnie wrodzonym niedoborem jodu. Możliwe jest również wystąpienie kłopotów z tarczycą u dzieci: niedoczynność gruczołu, większe ryzyko wystąpienia nowotworu tarczycy w przyszłości.

Brak odpowiedniej ilości jodu w organizmie działa niekorzystnie na samopoczucie przyszłej mamy. Powoduje uczucie ciągłego zmęczenia, pozostawanie w ciągłym zdenerwowaniu, większą podatność na stres. Braki w jodzie w ciąży przyczyniają się również do powtarzających się bólów głowy.

Niedobór jodu w ciąży może się też przyczynić do komplikacji związanych z ciążą i porodem. Może więc spowodować poronienia samoistne, przedwczesny poród, urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi, martwy poród.

Jod w ciąży: zapotrzebowanie na jod

Zapotrzebowanie na jod nie dla wszystkich wynosi tyle samo. Jest zależne m. in. od wieku i płci danej osoby. W szczególnych okresach: pierwszych latach dziecka lub w ciąży i okresie laktacji konieczność przyjmowania jodu zwiększa się. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wszystkim kobietom w ciąży dodatkową suplementację jodu w ilości 200 µg dziennie. Dzięki takiej jego suplementacji, kobieta zapewni zdrowie sobie i rozwijającemu się płodowi. Warto jednak pamiętać, by z przyjmowaniem jodu nie przesadzić - jego nadmiar w organizmie również może mieć działanie niepożądane - między innymi wystąpienie autoimmunologicznych chorób tarczycy.

Jod w ciąży: w jaki sposób go suplementować?

W przeciętnej codziennej diecie nie znajduje się tyle produktów bogatych w jod, których spożywanie pokrywałoby zapotrzebowanie na jod w ciąży. Dlatego już przed ciążą, a później w jej trakcie, warto zmienić swoje żywieniowe nawyki, wprowadzając do diety więcej jodu. Jod znajduje się przede wszystkim w powszechnie dostępnej soli kamiennej, ale ze względu na jej wiele niepożądanych działań, jeśli jest spożywana w nadmiarze (zwiększenie ciśnienia tętniczego, zwiększone ryzyko chorób układu krążenia), lepiej nie zwiększać jej przyjmowania w ciąży. Warto za to wybrać nieoczyszczoną sól kamienną bądź sól morską.

Bogatym źródłem jodu są przede wszystkim ryby morskie: łosoś, makrela, tuńczyk, dorsz. Jod znajduje się również w warzywach i w mleku. Warto pamiętać, by tych produktów nie przyjmować razem z kapustą, grochem czy szpinakiem, która spowalniają przyswajanie pierwiastka.

Przyjęło się uważać, że aby nadrobić braki w ilości jodu dostarczanego do organizmu, warto wybrać się nad morze. To jak najbardziej słuszne postępowanie. Najłatwiej bowiem czerpać jod w ciąży z przyrody. Woda morska, nadmorskie powietrze to doskonałe źródło jodu. Tym przyjemniejsze, że wystarczy trochę pospacerować, a nasz organizm przyjmie jod przez skórę i pęcherzyki płucne. Jesli nad morze nam nie po drodze, warto wybrać się do miejscowości, w których znajdują się tężnie solankowe: do Ciechocinka, Rabki, Grudziądza czy Inowrocławia.

Jod dostępny jest również w postaci suplementów diety, ale taki sposób przyjmowania jodu w ciąży zawsze powinien być konsultowany z lekarzem.