Czy można pić miętę w ciąży? Zioła w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny. Jest to spowodowane tym, że ciąża to czas szczególny, w którym kobieta powinna szczególnie o siebie dbać.
W okresie tym zakazane jest również stosowanie niektórych leków takich jak wybrane leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Zostały one dokładnie przebadane, a skutki stosowania znanych nam leków oraz szczepionek w ciąży są w większości znane lekarzom.
W piśmiennictwie bardzo mało jest jednak informacji na temat stosowania ziół w okresie ciąży, a ich wpływ nie jest do końca poznany. Pamiętaj zatem, aby zawsze przed wprowadzeniem ich do swojej diety skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem i spytać go, czy możesz pić miętę w ciąży.
Spis treści
- Mięta w ciąży - jakie ma zalety?
- W jaki sposób można wykorzystać miętę?
- Czy można podawać miętę małemu dziecku?
- Inne zioła w ciąży
Mięta w ciąży - jakie ma zalety?
Mięta posiada właściwości, które z pewnością pomogą ci zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości ciążowe. Ma ona pozytywny wpływ m.in. na poranne nudności, które często dotykają kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Mięta łagodzi również wzdęcia i inne niepożądane dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Mięta w ciąży jest także źródłem witaminy C oraz A, a także elementów takich jak żelazo, wapń, potas oraz magnez. Herbata z mięty wpływa pozytywnie również na twoje zdrowie psychiczne, gdyż łagodzi napięcie oraz niweluje stres.
Warto jednak podkreślić, że jak ze wszystkim, również i w tym przypadku należy zachować umiar. Jak już zostało wspomniane, nie istnieją duże, obiektywne badania jednoznacznie wskazujące wady i zalety preparatów zawierających w swoim składzie miętę.
Ponadto, mięta spożywana w zbyt dużych ilościach może wywoływać zgagę. Mięta jest również uznawana za stosunkowo silny alergen, więc jeżeli miałaś w przeszłości stwierdzoną uczulenie na nią, nie stosuj jej w czasie ciąży. Za bezpieczną ilość naparów, które może wypić ciężarna w ciągu dnia, uznaje się od dwóch do trzech dziennie.
Czytaj również: Herbata z lipy - właściwości i zastosowanie. Jak parzyć herbatę z lipy?
Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży
W jaki sposób można wykorzystać miętę?
Mięta funkcjonuje w naszym społeczeństwie od wieków. Jej walory doceniane są od dawna, a sposobów na zastosowanie mięty jest bardzo dużo. Jedną z nich jest wykorzystanie mięty do przyrządzenia herbaty. Można przygotować ją zalewając wrzątkiem świeże liście z łodygami i przykryć napar na kilka minut.
Innym sposobem jest wykorzystanie gotowych herbat zawierających miętę. Pamiętaj jednak, aby przed ich wypiciem upewnić się co do składu, gdyż może okazać się, że niektóre jej składniki są niewskazane w okresie ciąży. Herbata z mięty jest świetną alternatywą dla zwykłej herbaty oraz kawy, których ilość powinna być w tym okresie ograniczona ze względu na znajdujące się w nich teinę oraz kofeinę.
Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie liści mięty jest przyrządzenie tzw. cold brew. Jest to sposób przygotowywania wywaru na zimno, który może wydobyć nowy, zupełnie inny smak z twoich ziół. Jeżeli w czasie ciąży preferujesz delikatniejsze napoje i herbaty, ten sposób zdecydowanie przypadnie ci do gustu.
Mięta może służyć również jako przyprawa do różnego rodzaju potraw, a także dodatek do deserów. Idealnie wpisuje się jako składnik masła ziołowego czy element dodawany do kasz czy ziemniaków. Jest również dobrym sposobem na odświeżenie smaku sałatek.
Miętę możesz wykorzystać także do deserów takich jak lody, owoce czy sorbety. Użycie kilku suszonych liści w lemoniadzie i nadanie jej orzeźwiającego smaku podczas upalnego dnia jest również bardzo dobrym pomysłem. Jak więc widać, jest bardzo dużo możliwości na wykorzystanie mięty w codziennych daniach, wystarczy jedynie dać się ponieść kulinarnej fantazji.
Czy można podawać miętę małemu dziecku?
Mięta jako roślina łagodząca dolegliwości związane z przewodem pokarmowym takie jak wzdęcia, uczucie ciężkości czy nudności, może pomóc również dziecku zmagającemu się z takimi objawami. Należy jednak pamiętać, że organizm niemowlęcia jest bardzo wrażliwy i dopiero „uczy się” jak poprawnie funkcjonować w otaczającym go świecie.
Z tego też powodu podanie dziecku herbaty miętowej powinnaś skonsultować z lekarzem pediatrą. Nie można jednak zapominać o tym, że mięta jest stosunkowo silnym alergenem, a jej wpływ na najmniejszych nie został jednoznacznie przebadany w obiektywnych badaniach naukowych. Może więc wywołać u małych dzieci nieprawidłowe reakcje.
W takiej sytuacji należy natychmiast wyłączyć miętę z diety dziecka, a o zaistniałej sytuacji poinformować waszego lekarza. Dla bezpieczeństwa maluszka, herbatki miętowe można podawać dziecku dopiero po skończeniu 4. roku życia.
Inne zioła w ciąży
Jak już zostało podkreślone, stosowanie ziół w ciąży jest tematem niejednoznacznie rozstrzygniętym. Ich wpływ na kobiety ciężarne nie jest rzetelnie udokumentowany mimo iż potrafią w naturalny sposób łagodzić objawy związane z ciążą. Warto jednak podkreślić, że jeżeli przed ciążą nie stosowałaś w swojej diecie ziół, wprowadzenie ich w ciąży nie jest wskazane.
Pamiętaj również, że zioła nie mogą być stosowane zamiast leków przypisanych przez lekarza, a jedynie jako profilaktyka i łagodzenie dokuczliwych objawów.
Z innych ziół, które możesz stosować w czasie ciąży są:
- Pokrzywa – zawiera duże ilości witaminy K, C oraz witaminy z grupy B. Zawarte w niej glikozydy flawonoidowe wzmacniają dodatkowo organizm w walce z infekcjami oraz przeziębieniem. Łagodzą również dolegliwości związane z przewodem pokarmowym takie jak poranne nudności czy wymioty charakterystyczne dla I. trymestru ciąży.
- Imbir – zapobiega wymiotom i nudnościom, a dodatkowo łagodzi suchy kaszel. Ważne jest jednak, aby stosować świeże kłącze imbiru, gdyż w postaci sproszkowanej nie przynosi oczekiwanych efektów.
- Rumianek – również ma pozytywny wpływ na Twój układ pokarmowy. Łagodzi wzdęcia, a także działa uspokajająco. W połączeniu z imbirem stanowi skuteczną i naturalna broń w walce z porannymi nudnościami.
- Nasiona lnu – uzyskiwane z nich siemię lniane łagodzi zaparcia, które bardzo często towarzysza przyszłym mamom
Istnieją jednak również zioła, których zdecydowanie należy unikać w trakcie trwania ciąży. Są to m.in. piołun, aloes, bylica, żeń-szeń, krwawnik pospolity, lubczyk czy cząber ogrodowy.
Pamiętaj, aby zawsze przed włączeniem ziół do swojej diety w ciąży skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który w oparciu o posiadaną wiedzę zdecyduje, czy w twoim przypadku jest to bezpieczne.
Czytaj również: Zaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży