Jakie mleko pić w ciąży? Mleko sojowe, migdałowe, ryżowe w ciąży

2019-09-12 12:31

Czy można pić mleko w ciąży? A jeśli tak, to czy można pić mleko sojowe, migdałowe, ryżowe? Wyjaśniamy, czy mleka roślinne poza nazwą mają coś wspólnego z mlekiem i czy są polecane kobietom w ciąży. 

mleko-sojowe-migdalowe-ryzowe-w-ciazy-jakie-mleko-pic-w-ciazy

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Mleko sojowe jest otrzymywane z namoczonych ziaren soi, które są bardzo dobrym źródłem białka i wapnia.

Czy w ciąży można pić mleko roślinne zamiast zwykłego krowiego? W ostatnich latach pojawiło się u nas ich mnóstwo: mleko migdałowe, kokosowe,sojowe, ryżowe...

Jednak w każdej książce o ciąży można przeczytać, że mleko krowie i nabiał to najlepsze źródła wapnia w diecie kobiety w ciąży – bardzo ważnego dla rozwoju kości dziecka – a także białka i witamin z grupy B. Czy mleko roślinne ma te same właściwości co mleko krowie i czy można pić je w ciąży?

Sprawdź: Jakie przyjmować witaminy w ciąży?

Spis treści:

  1. Mleko roślinne a ciąża
  2. Mleko sojowe: bezpieczne dla płodu
  3. Mleko migdałowe: pełne składników odżywczych
  4. Mleko sezamowe - bogate w wapń
  5. Mleko konopne - bez alergenów
  6. Mleko ryżowe. Ubogie, ale nieszkodliwe

Mleko roślinne a ciąża

Oczywiście, nazwa "mleko" w odniesieniu do napoju niepochodzącego od zwierząt jest nazwą umowną. Mleko roślinne to, mówiąc w skrócie, płyn powstały w wyniku zmiksowania namoczonych ziaren lub nasion z wodą i odcedzenia.

Takie mleko można zrobić niemal z każdych ziaren. Najpopularniejsze są mleka: sojowe, ryżowe, migdałowe, kokosowe, ale można też zrobić mleko z ziaren owsa, orkiszu czy sezamu. Napój taki ma często białą lub białawą barwę, dlatego jest nazywany mlekiem. Można go też wykorzystywać do podobnych celów: oprócz bezpośredniego spożycia – dodawać do koktajli, deserów, muesli czy kawy.

Smak każdego takiego napoju jest oczywiście inny i nie przypomina mleka krowiego. Inne są również wartości odżywcze mleka roślinnego o czym warto pamiętać, komponując swój jadłospis w ciąży – w zależności od tego, z czego zostało zrobione mleko roślinne. Wiele takich produktów można kupić w sklepach, ale stosunkowo prosto można je też zrobić samodzielnie.

Gotowe mleka roślinne mają ten plus, że często są już wzbogacone w dodatkowe składniki mineralne, np. wapń, witaminy D i B12. Ale jeśli masz trochę czasu, spróbuj robić takie napoje sama. Będziesz miała z tego satysfakcję, świeży produkt bez konserwantów, a co więcej, zaoszczędzisz, bo gotowe mleka roślinne są dość drogie.

Jeśli nigdy wcześniej nie robiłaś takich specjałów, zacznij od mleka migdałowego lub sezamowego – oba są bardzo zdrowe i dość łatwe do przyrządzenia. A oto informacje o kilku wybranych rodzajach mleka roślinnego, które są szczególnie wartościowe w diecie kobiet w ciąży. 

Czytaj: Białko w diecie niemowlaka: co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka?

Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Mleko sojowe: bezpieczne dla płodu

Mleko sojowe jest otrzymywane z namoczonych ziaren soi, które są bardzo dobrym źródłem białka i wapnia (240 mg w 100 g suchych nasion). Zawiera witaminę E i z grupy B, a gotowe mleko sojowe często jest też wzbogacone w witaminy A i D. Ma wszechstronne zastosowanie: można je pić bezpośrednio, dodawać do kawy, zup, sosów, kaszek, ciast, kremów, budyniów, koktajli.

Soja to ważny składnik diety wegetariańskiej, jednak niektóre przyszłe mamy są wobec niej sceptyczne, ponieważ zawiera fitoestrogeny (hormony roślinne). Tymczasem fitoestrogeny sojowe mają pozytywny wpływ na organizm: obniżają stężenie cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy i raka piersi.

Żadne badania nie potwierdziły również, aby spożywanie soi przez kobiety w ciąży zwiększało ryzyko alergii u płodu. A zatem mleko sojowe jest produktem bezpiecznym w ciąży i możesz je spożywać bez obaw. 

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Profilaktyka antyalergiczna: czy można zapobiec alergii u dziecka?

Mleko migdałowe: pełne składników odżywczych

Mleko migdałowe jest to kremowy płyn ze zmiksowanych migdałów o orzechowym, lekko słodkawym smaku (przepis na mleko migdałowe znajdziesz poniżej). Świetnie nadaje się do koktajli, płatków śniadaniowych czy jako zabielacz do kawy. Migdały są bogatym źródłem substancji odżywczych.

Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, miedź, błonnik, tokoferole, a także – podobnie jak soja – dużo wapnia (239 mg w 100 g). Mleko migdałowe jest dobrym zamiennikiem krowiego mleka w diecie kobiet w ciąży, ale zawiera mało białka oraz mniej witamin z grupy B.

Migdały mają jednak wiele innych zalet: obniżają poziom cholesterolu, zwalczają wolne rodniki, korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, chronią przed cukrzycą, wykazują działanie przeciwzapalne.

Dlatego zarówno same migdały, jak i mleczko migdałowe jest jak najbardziej odpowiednie i zalecane kobietom w ciąży (wyjątkiem są tylko kobiety uczulone na ten rodzaj orzechów).

Czytaj: Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

Kalendarz ciąży - jak rozwija się malec w brzuchu mamy?

Mleko migdałowe można zrobić samodzielnie w domu z migdałów w skórce, ale jeśli chcesz się jej pozbyć (będzie mniej gorzkie), trzeba je obrać. Pół szklanki migdałów (75 g) zalej wrzątkiem i zostaw na 10 minut. Opłucz migdały w zimnej wodzie, obierz ze skórki, zalej wodą z kranu i zostaw na noc.

Rano migdały odcedź, wrzuć do blendera, wlej dwie szklanki wody (źródlanej lub chłodnej, przegotowanej kranówki) i miksuj przez kilka minut. Możesz dodać daktyla, aby mleko migdałowe było słodsze. Jeśli chcesz mieć czyste mleko, bez drobinek migdałów, otrzymany roztwór przecedź przez gęstą ściereczkę. Takie mleko można trzymać w lodówce przez 2–3 dni.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Mleko sezamowe - bogate w wapń

Mleko sezamowe wytwarzane z niełuskanych ziaren sezamu, jest bardzo zdrowe i bogate w składniki odżywcze. Smak tego mleka jest neutralny, można je pić bez dodatków, posłodzić lub użyć ulubionych przypraw. Mleko sezamowe zawiera dużo wapnia: szklanka mleka sezamowego ma go tyle samo lub nawet więcej niż szklanka mleka krowiego.

Jest też świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka: w ziarnach sezamu jest prawie tyle białka co w kurzych jajkach. Poza tym sezam zawiera wiele cennych witamin, w tym A, E, z grupy B, oraz składników mineralnych: cynk, fosfor, magnez, potas, żelazo. Są w nich też unikalne przeciwutleniacze i tłuszcze z grupy omega-6. Dobry wybór: warto to mleko włączyć do diety w ciąży!

Mleko konopne - bez alergenów

Konopie źle się nam kojarzą, ale uspokajamy: mleko konopne wytwarza się z nasion konopi siewnych, wolnych od psychoaktywnych substancji, które występują w liściach, kwiatostanie i łodygach konopi indyjskich. Mleko konopne zawiera więcej wapnia i fosforu niż mleko krowie!

Znajdziesz w nim również: żelazo, potas, witaminy E i z grupy B, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w doskonałych proporcjach. To napój wolny od wszelkich alergenów, jest więc doskonałą alternatywą dla mleka zwierzęcego dla wszystkich uczuleniowców.

Mleko ryżowe. Ubogie, ale nieszkodliwe

Mleko ryżowe jest produkowane z ryżu (najczęściej brązowego), jego syropu lub skrobi ryżowej z dodatkiem wody. Zazwyczaj rzadsze od mleka sojowego, migdałowego czy zwierzęcego, ma jaśniejszy kolor i słodszy smak.

Nadaje się do deserów, ciast i naleśników. Zawiera więcej węglowodanów niż mleko krowie, ale nie ma w swoim składzie wapnia ani białka, dlatego nie jest szczególnie wartościowe dla kobiet w ciąży.

Warto wiedzieć

Dobre dla alergików
Są osoby, które mają alergię na mleko krowie lub nietolerancję laktozy, muszą więc je czymś zastąpić. A nawet jeśli mleko krowie ci nie szkodzi, ale niezbyt je lubisz lub chciałabyś urozmaicić swój jadłospis w ciąży, to ten tekst też jest dla ciebie.

Piszemy w nim bowiem o produktach, które być może i dla ciebie są jeszcze produktami egzotycznymi. Warto wiedzieć, czy tzw. mleko sojowe, migdałowe, ryżowe lub jeszcze inne mogą zastąpić tradycyjne w menu kobiety w ciąży mleko krowie. Takie „mleko” jest dobrym źródłem wapnia i innych cennych składników odżywczych w ciąży.