Obiad poza domem - czy w ciąży można iść do restauracji?

2020-07-23 14:30

Czy w ciąży można iść do restauracji? Oczywiście! Jeśli pora obiadowa zastaje cię w pracy czy na mieście, coś przecież musisz zjeść. Ważne jest tylko, gdzie i co? Nie jest obojętne, w jakim lokalu zjesz i o jakie dania poprosisz. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze restauracji w ciąży i co w niej zamawiać.

Obiad poza domem - czy w ciąży można iść do restauracji?

i

Autor: Getty images

Czy w ciąży można pójść do restauracji? Tak, ale nie do każdej. Dochodzący z daleka zapach przypalonego oleju powinien być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym, bo oznacza, że kucharz bazuje na daniach smażonych w głębokim, wielokrotnie podgrzewanym tłuszczu. To istny horror dla żołądka i wątroby.

Warto natomiast zaufać barowi, którego wnętrze pachnie apetycznie i który ma w ofercie świeżo przyrządzone sałatki, potrawy wegetariańskie, wyciskane na poczekaniu soki warzywne i owocowe, i w którym dania podaje się z dodatkiem świeżej zieleniny. Podpowiadamy, co jeść na mieście w ciąży i jakie restauracji wybierać, gdy oczekujesz dziecka.

Spis treści

  1. Jaką wybrać restauracje, gdy jesteś w ciąży?
  2. Co jeść w restauracji w ciąży?
  3. Pokarmy, których unikać w restauracjach w czasie ciąży
  4. Nie wstydź się prosić kelnera o modyfikacje menu

Jaką wybrać restauracje, gdy jesteś w ciąży?

Nie zawsze możesz mieć taką możliwość, ale jeśli masz do wyboru kilka restauracji, przyjrzyj się ich menu. Niektóre lokale lepiej nadają się dla kobiet w ciąży, bo oferują dużo zup, sałatek czy potraw z ryb, inne mniej - bo serwują ostre dania, smażone lub podgrzewane w mikrofali.

Jeśli masz w zasięgu ręki restaurację z barem sałatkowym albo z daniami wegetariańskimi - idź właśnie tam. Warzywa są zdrowe, poza tym trudno je "zepsuć" nieprawidłowym przyrządzeniem.

Nie jest też wcale złym pomysłem skorzystanie z lokalu szybkiej obsługi wielkich sieci. Po pierwsze restauracje typu fast food oferują dziś zdrowe przystawki (sałatki, owoce itd). Poza tym takie restauracje są bardzo kontrolowane i stosuje się tam surowe rygory higieniczne co sprawia, że raczej się tam nie strujesz.

Mają też dużo klientów i ciągły ruch, dlatego produkty, które oferują są zawsze świeże. Oczywiście, nie polecamy stołować się tam na co dzień, faktem jest jednak, że można w nich zjeść coraz częściej zdrowe posiłki. Niezłą opinię mają także bary mleczne ze swoją ofertą tradycyjnej i niedrogiej kuchni; niestety, jest ich coraz mniej.

Uwaga: jeśli jesteś amatorką japońszczyzny, na czas ciąży musisz skreślić z listy ulubionych lokali bary sushi. Ich menu opiera się na surowych rybach i owocach morza, które w ciąży są niewskazane, mogą być bowiem źródłem niebezpiecznej infekcji spowodowanej przez bakterię Listeria monocytogenes. Możesz jeść jednak sushi z gotowanych ryb.

Czytaj: Bezpieczne wyjście na imprezę w ciąży - jak spędzić bezpiecznie sylwestra czy wesele będąc w ciąży

Czy w ciąży można jeść sushi? TAK!

Co jeść w restauracji w ciąży?

To, co jesz na mieście, nie powinno się wiele różnić od twojego codziennego menu. Żołądek, wrażliwy zwłaszcza na początku ciąży, mógłby nie zaakceptować dań, do których nie przywykł. Ostrożnie więc z eksperymentami. Nie znaczy to jednak, że nie możesz sobie pozwolić na potrawę, której nie przyrządzasz w domu, a masz na nią ochotę – byle była nietłusta, lekkostrawna i świeżo przyrządzona.

  • Zawsze godne polecenia są sałatki ze świeżych lub gotowanych warzyw oraz surówki (z wyjątkiem tych na bazie świeżej i kiszonej kapusty oraz z dodatkiem fasoli i groszku, gdyż powodują wzdęcia).

    Uwaga: unikaj sałatek „utopionych” w majonezie – jest tuczący, a ponadto nie pozwala obiektywnie ocenić świeżości składników. W wielu barach istnieje możliwość samodzielnego skomponowania - wtedy najlepiej wybierać sos na bazie jogurtu albo klasyczny winegret.
  • Jeśli masz ochotę zjeść coś ciepłego, wybierz zupę gotowaną ze świeżych warzyw, rosół drobiowy lub wołowy, zupę krem. W upalny dzień dobrym pomysłem jest chłodnik: zdrowa kompozycja warzyw i jogurtu lub kefiru, z dodatkiem jajka na twardo.
  • Poszukaj pieczywa pełnoziarnistego i pełnoziarnistych makaronów, zamiast białej bułki pszennej czy białego ryżu.

  • Bezpieczniejsze od smażonych (bo lżej strawne) są dania gotowane: pulpety drobiowe, risotto, makaron. Coraz częściej można spotkać gotowane na parze lub pieczone w folii ryby i białe mięso drobiowe – są nie tylko lekkostrawne, dają też gwarancję, że są świeżo przyrządzone. Jeśli nie jesteś amatorką produktów gotowanych, zamów danie grillowane.

  • Jako dodatek warto wybrać ziemniaki (gotowane, nie odsmażane!), kaszę, ryż, lepiej zaś unikać frytek. Z gotowanych warzyw wybieraj marchewkę, brokuły, szpinak. Unikaj warzyw zasmażanych, np. zasmażanej duszonej kapusty czy buraczków – są tłuste i ciężkostrawne.

  • Do popicia najzdrowszy będzie świeżo wyciskany sok owocowy albo niegazowana woda mineralna. Na ciepło – herbata czarna, zielona lub czerwona.

  • Na deser poproś o świeże owoce, sorbet lub mrożony jogurt.

Pokarmy, których unikać w restauracjach w czasie ciąży

Bez względu na to, czy jesteś w restauracji pięciogwiazdkowej czy w barze mlecznym unikaj niektórych potraw. Nie zalecane są:

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Nie wstydź się prosić kelnera o modyfikacje menu

Nie jesteś jedynym wybrednym klientem, ale nawet jeśli by tak było - masz ku temu ważny powód, jakim jest twoja ciąża. Dlatego nie krępuj się pytać kelnera o skład potraw, sposób ich przyrządzenia, a także nie wahaj się prosić go o zmiany i modyfikacje menu.

Śmiało, poproś o nie polewanie sałatki dresingiem majonezowym, o odłożenie sera pleśniowego lubo dosmażenie steka.  Nie wstydź się też poprosić o zapakowanie resztki posiłku, którego nie dałaś rady zjeść.

Czytaj: Co powinnaś jeść w pracy, kiedy jesteś w ciąży?

Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

miesięcznik "M jak mama"