Wymienniki węglowodanowe - co to jest i jak z nich korzystać w cukrzycy ciążowej?

2020-08-10 14:37

Wymienniki węglowodanowe (WW) to sposób na prawidłowe komponowanie diety w cukrzycy ciążowej, ale i innych rodzajów cukrzycy. Wyjaśniamy, czym są wymienniki węglowodanowe i jak stosować tabele wymienników w pilnowaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Wymienniki weglowodanowe - co to jest i jak z nich korzystać w cukrzycy ciążowej?

i

Autor: Getty images

Wymienniki węglowodanowe (WW) i tabele wymienników to narzędzie, które pomaga kobiecie z cukrzycą ciężarnych w kontrolowaniu swojej diety i zapewnieniu normoglikemii, czyli utrzymaniu prawidłowych poziomów stężenia glukozy we krwi.

Spis treści

  1. Wymienniki węglowodanowe - cukry na cenzurowanym
  2. Czym są wymienniki węglowodanowe?
  3. Jak korzystać z wymienników węglowodanowych?
  4. Zobacz najważniejsze produkty i ich wymienniki

Wymienniki węglowodanowe - cukry na cenzurowanym

Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową muszą pilnować swojej diety – od tego, ile zjedzą węglowodanów zależy ich poziom cukru we krwi - to właśnie cukry prostu i złożone wpływają na stężenie glukozy.

Gdy poziom cukru jest za wysoki, ciąży grożą powikłania. Dzieci mam z cukrzycą, która nie jest leczona lub nie jest odpowiednio kontrolowana, rodzą się zwykle dużo większe (z makrosomią), często też przed terminem. Cukrzyca ciężarnych może też poradzić do wad rozwojowych, takich jak niedojrzałość płuc czy przerost mięśnia sercowego.

Czytaj: Jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej? Pomiary, normy poziomu cukru

Test obciążenia glukozą w ciąży - jakie są normy i kiedy zrobić test obciążenia glukozą

Czym są wymienniki węglowodanowe?

W diecie cukrzycowej najważniejsze jest to, aby była zbilansowana, ale także to, aby ilość zjadanych węglowodanów nie przekraczała określonych poziomów. Oczywiście obliczanie liczby spożytych cukrów nie jest łatwe, dlatego właśnie powstały wymienniki węglowodanowe. Wymienniki węglowodanowe to jednostki, które ułatwiają komponowanie diety przyszłej mamy z cukrzycą.

Specjaliści obliczyli, że kobieta w ciąży powinna spożywać około 35 kcal na jeden kilogram masy swojego ciała. To daje średnio 2000 - 2200 kcal na dobę.

Zgodnie z zasadami zdrowej diety w ciąży połowa tych kalorii, czyli ok. 1000 kcal, powinna pochodzić z węglowodanów, czyli substancji, które są źródłem energii dla organizmu. 1000 kcal dostarcza organizmowi spożycie ok. 250 g węglowodanów - przyjmuje się, że 1 g węglowodanów to 4 kcal.

Po co ta cała matematyka? Liczenie ilości spożytych węglowodanów jest ważne, ponieważ od tego zależą dawki insuliny, które musi przyjmować przyszła mama z cukrzycą ciężarnych. Przelicznik insuliny na wymienniki węglowodanowe jest obliczany indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki przez lekarza diabetologa.

Dzienna liczba wymienników węglowodanowych (WW) w diecie powinna mieścić się w przedziale 19–21, przy czym liczba wymienników węglowodanów nie powinna być wyższa niż 6 na jeden posiłek.

Zazwyczaj podaje się taki normy:

  • I śniadanie powinno zawiać 4-5 WW
  • II śniadanie - 2-3 WW
  • obiad - 5 WW
  • podwieczorek - 2-3 WW
  • kolacja - 3-4 WW
  • posiłek przed snem - 1-2 WW

Jak korzystać z wymienników węglowodanowych?

Aby kobiecie z cukrzycą ciążową było łatwiej obliczyć, ile węglowodanów może zjeść w ciągu doby, stworzono wymienniki węglowodanowe, które określają wagę danego produkty, który zawiera 10 g węglowodanów.

1 wymiennik węglowodanowy (1 WW) to taka porcja produktu w gramach, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych. Np. 1 WW odpowiada połowie szklanki ugotowanego makaronu, 1 szklance mleka 2-procentowego, czy pół kromki chleba pumpernikla – każde z nich zawiera 10 g węglowodanów.

Aby prawidłowo komponować dietę mamy z cukrzycą niezbędne są tabele wymienników węglowodanowych, które informują o ilości węglowodanów zawartych w poszczególnych produktach.

Dzięki wiedzy, ile gramów danego produktów zawiera 10 g węglowodanów, pacjentka może dowolnie „wymieniać” jedne produkty na inne, urozmaicając swój posiłek, a jednocześnie dbając o jego wartość odżywczą.

Czytaj: Poradnie dla ciężarnych z cukrzycą - aktualne adresy poradni diabetologicznych dla kobiet w ciąży

Stan przedcukrzycowy - jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy?

Warto pamiętać
  • cukry proste – wchłaniają się szybko, gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi
  • cukry złożone – są trawione wolniej, stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi
  • błonnika, opóźnia wchłanianie węglowodanów i zmniejsza poziom glukozy po posiłku
  • dłużej gotowany makaron dostarcza więcej cukrów niż makaron al dente

Zobacz najważniejsze produkty i ich wymienniki

tabele ww 1

i

Autor: redakcja
tabele ww 2

i

Autor: redakcja