Zapotrzebowanie na płyny w ciąży jest duże, dlatego warto sięgać po różnego rodzaju napoje. Polacy uwielbiają herbatę i piją ją bardzo często. W okresie ciąży wiele kobiet próbuje jednak ograniczyć spożycie herbat, ze względu na zdrowie dziecka. Popularne napary zawierają bowiem dużo teiny, która działa podobnie jak kofeina. Czy można pić herbatę w ciąży, a jeśli tak, to jaką?
Spis treści:
Czarna: czy można pić czarną herbatę w ciąży?
Bez wątpienia Polacy najczęściej piją czarną herbatę. Niestety, nie jest ona zalecana do spożywania w ciąży. Dlaczego? Zawiera teinę, która ma działanie podobne do zawartej w kawie kofeiny - podnosi ciśnienie krwi i tętno.
Właściwie to teina jest herbacianym odpowiednikiem kofeiny. W czarnej herbacie znajdują się również garbniki. W wielu aspektach działają one na organizm pozytywnie: chronią błony śluzowe jelit, przeciwdziałają biegunkom, wspomagają regenerację tkanek.
Czarna herbata, stosowana w zbyt dużych ilościach, przez działanie garbników spowalnia przyswajanie witaminy A i B12 i, co bardzo ważne w przypadku przyszłych mam, wypłukuje żelazo, wapń, fluor, cynk oraz tak ważny na tym etapie życia kwas foliowy.
Dlatego picie herbaty w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem - prawdopodobnie nie będzie konieczne zrezygnowanie z niej, lecz ograniczenie spożywania napoju.
Przeczytaj również: Używki w ciąży - czego unikać?
Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą
Zielona: czy picie zielonej herbaty w ciąży jest bezpieczne?
Na temat tego, czy pić zieloną herbatę w ciąży toczy się tyle dyskusji, ile o jej czarny odpowiednik. Różne zdanie mają zarówno same kobiety, jak i lekarze. Herbata zielona również zawiera teinę, jednak uwalnia się ona wolniej niż w przypadku czarnej herbaty.
Zielona herbata spowalnia przyswajanie kwasu foliowego, szczególnie potrzebnego na początku ciąży, ponieważ zapobiega on wadom cewy nerwowej. Z drugiej strony, ten napój ma więcej dobroczynnych właściwości niż herbata czarna: neutralizuje wolne rodniki, jest źródłem żelaza, cynku, fluoru i nie podrażnia żołądka.
Zawiera również witaminę C i E. Co ważne dla niejednej przyszłej mamy, którą męczą nudności i senność, zielona herbata w ciąży poprawia koncentrację i działa orzeźwiająco, jednak nie w tak "brutalny" sposób jak kawa.
Jej spożywanie trzeba skonsultować z lekarzem - być może zaleci rezygnację z niej w pierwszym trymestrze ciąży (wtedy kwas foliowy jest szczególnie potrzebny) lub poprosi o ograniczenie jej picia.
Zobacz:
Zielona kawa - co to takiego? Czy można ją pić w ciąży?
Dlaczego w ciąży zielona herbata jest lepsza od kawy?
Czerwona: czy kobiety mogą pić rooibos w ciąży?
Rooibos to jeden z rodzajów czerwonej herbaty. Co ciekawe, słowo to pochodzi z języka afrikaans - "rooi" znaczy "czerwony", a "bos" - "krzew". Jej główną zaletą jest fakt, że Rooibos nie posiada teiny, którą znajdziemy w zielonej i czarnej herbacie. Co więcej, nie znajdziemy w niej też garbników.
Picie czerwonej herbaty w ciąży pozwala również pozbyć się mdłości i dodaje organizmowi żelaza. Warto wiedzieć, że ten rodzaj herbaty w ciąży działa uspokajająco, więc herbatę najlepiej pić wieczorem. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów napojów, pić Rooibos w ciąży można bez ograniczeń. Warto dodać, że picie czerwonej herbaty zaleca się również mamom karmiącym oraz osobom chorym na cukrzycę i choroby serca oraz nowotwory.
Popularnym rodzajem czerwonej herbaty jest również Pu-ehr. Choć świetnie nadaje się dla osób, które chcą się odchudzić, to dla mam w ciąży i karmiących się nie nadaje. Wypłukuje z organizmu składniki mineralne i może powodować rozwolnienia.
Przeczytaj również: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy
Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść
Ziołowe: czy herbaty ziołowe są bezpieczne dla ciężarnych
Picie herbat ziołowych - choć często mówi się o ich dobroczynnym działaniu - w przypadku kobiet w ciąży również trzeba skonsultować z lekarzem. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że zawierają bardzo mało kofeiny, więc są bardziej wskazane niż najczęściej spożywane przez nas herbaty: czarna czy zielona.
Herbatek ziołowych jest mnóstwo. Herbata z malin w ciąży jest najbardziej przydatna, ale warto pamiętać, by spożywać ja dopiero w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ słynie jako napój przyspieszający poród.
Bardzo dobrze działa również herbata z pokrzywy - stanowi źródło żelaza i wapnia. Pokrzywa zwyczajna obniża ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, działa moczopędnie, więc poprzez pozbycie się z organizmu wody pozwala zniwelować opuchliznę na nogach.
Herbatą w ciąży, którą można pić, są również zioła lucerny, działające na kłopoty z mdłościami. To również źródło fosforu, wapnia, żelaza, wapnia oraz wielu witamin. Należy unikać następujących ziół w ciąży: aloes, lubczyk ogrodowy, bylica zwyczajna, mięta polna, krwawnik pospolity, arcydzięgiel.
Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe
Dieta w ciąży - tygodniowy jadłospis dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży