Imbir w ciąży doskonały na mdłości. W jakiej postaci jeść imbir w ciąży?

2021-01-28 15:01

Imbir w ciąży to popularny środek ma poranne mdłości. Pomoże przyszłym mamom nękanym atakami nudności i wymiotów ciążowych. Poznaj zalety imbiru i wprowadź go do swojej diety w ciąży. Oto pomysły na dania z imbirem dla kobiet w ciąży, które złagodzą dolegliwości ciążowe.

imbir w ciąży

i

Autor: Getty images Imbir jest dobry na jesienne chłody. Wprowadź go diety w ciąży.

Spis treści

  1. Imbir w ciąży - dlaczego warto go jeść?
  2. Dania z imbirem na słodko
  3. Dodaj imbir do dań obiadowych

Imbir spożywany w ciąży przyniesie wiele korzyści przyszłej mamie. Imbir w ciąży to doskonały sposób na jesienno i zimowe chłody. Dieta ciężarnej powinna obfitować wówczas w rozgrzewające i solidne danie. Ale imbir to również znane od wieków remedium na poranne wymioty.

Imbir w ciąży - dlaczego warto go jeść?

Właściwości leczniczych imbiru jest wiele. Wprowadź go do swojej diety w ciąży, ponieważ zawiera wiele wartościowych składników - minerały (wapń, magnez, fosfor, potas), żywice, skrobię, cukry, kwasy organiczne, ale najcenniejszym składnikiem imbiru jest olejek eteryczny.

Imbir w ciąży jest dobrym zamiennikiem leków, których w czasie oczekiwania na dziecko nie wolno przyjmować. Może zastąpić preparaty na dolegliwości trawienne, ponieważ imbir pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Jest skutecznym środkiem poprawiającym apetyt i usprawniającym trawienie, pomaga przy niestrawności, wzdęciach, kolce jelitowej i innych dolegliwościach trawiennych.

Ale przede wszystkim imbir w ciąży łagodzi mdłości - jego olejki (gingerol i szoagol) są doskonałym środkiem przeciwwymiotnym. Dlatego stosowany jest w lekach na chorobę lokomocyjną i w preparatach przeciw mdłościom u  ciężarnych.

Do innych właściwości imbiru zalicza się też jego działanie moczopędnie, a co za tym idzie - przeciwobrzękowe, ułatwia trawienie i poprawia krążenie krwi.

Ma też działanie rozgrzewające, dlatego w ciąży może być świetnym domowym sposobem na kaszel, katar i przeziębienie - picie herbaty z imbirem czy jedzenie imbiru z miodem stymuluje układ odpornościowy do walki z patogenami, pomaga też zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych.

Imbir w ciąży powinnaś jednak używać w niewielkich dawkach, gdyż ta ostra przyprawa działa mocno rozgrzewająco i może podrażniać żołądek.

Czytaj:  Dieta w ciąży: tygodniowy jadłospis na 1 trymestr ciąży

Dania z imbirem: 5 propozycji dla całej rodziny

Jak długo trwają mdłości ciążowe, do kiedy występują i jakie są ich dobre strony

Dania z imbirem na słodko

  • Możesz będąc w ciąży pić napój z imbiru. Plasterek świeżego imbiru gotuj 2 minuty w szklance wody, przecedź, dodaj łyżkę miodu i plasterek cytryny, a otrzymasz napój, który błyskawicznie cię rozgrzeje, gdy zmarzłaś albo czujesz, że bierze cię przeziębienie.
  •  Sproszkowany imbir możesz dodawać do ciasteczek owsianych i kruchych placuszków. Imbir w duecie z cynamonem sprawdzi się w sałatkach owocowych, szarlotce i jako przyprawa do pieczonych jabłek.

Dodaj imbir do dań obiadowych

  • Imbiru używa się zwykle jako składnika kompozycji dwóch lub kilku przypraw. Smak imbiru dobrze współgra z czosnkiem, goździkami, pieprzem, kardamonem, anyżem i kurkumą, a także skórką cytrynową i pomarańczową, które podkreślają jego cytrusowe nuty. W takich zestawieniach warto dodawać imbir zwłaszcza do pieczonych mięs: indyka, kaczki, jagnięciny, wieprzowiny. Przyprawą z dodatkiem sproszkowanego imbiru posyp mięso na kilka godzin przed upieczeniem lub dodaj świeżego imbiru do marynaty.
  • Imbir to doskonały dodatek do zup - np. dyniowej oraz do potraw wegetariańskich z duszonych lub pieczonych warzyw. Szczyptą imbiru możesz także przyprawić... rosół.
Imbir jest zdrowy i pyszny. Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz wideo Beszamel.pl