Wapń – czy suplementować wapń w ciąży? Dieta i preparaty wapnia

2021-03-23 16:33

Wapń jest niezbędny w diecie ciężarnej kobiety, gdyż wspomaga rozwój układu kostnego dziecka. Czy jednak wapń trzeba w ciąży skomplementować? Czy nie wystarczy prawidłowa dieta, aby uniknąć niedoborów wapnia? Wyjaśniamy, kiedy i jakie preparaty wapnia może przyjmować kobieta w ciąży.

suplementy w ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Niekiedy suplementacja wapnia w ciąży jest niezbędna dla zdrowia mamy i prawidlowego rozwoju dziecka.

Wapń to podstawowy składnik mineralny, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka, jego zębów, a także mięśni, serca i systemu nerwowego.

Odpowiednia jego ilość w diecie przyszłej mamy wpływa również na utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi w jej organizmie, zmniejsza ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego oraz przedwczesnego porodu, reguluje także krzepliwość krwi, zapobiegając krwawieniom. Czy trzeba suplementować wapń w ciąży? Jak zapobiegać jego niedoborom?

Spis treści

  1. Zapotrzebowanie na wapń w ciąży
  2. Wapń –w diecie przyszłej mamy
  3. Czy suplementować wapń w ciąży, gdy masz niedobór?
  4. Suplementy wapnia w ciąży: preparaty
M jak mama: Źródła wapnia w diecie

Zapotrzebowanie na wapń w ciąży

Organizm kobiety ciężarnej potrzebuje takiej samej ilości wapnia, jak organizm kobiety niebędącej w ciąży i wynosi od 1000 do 1200 mg dziennie. Mimo, że płód do odpowiedniego rozwoju potrzebuje zwiększonej ilości tego pierwiastka, zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży pozwalają jej organizmowi na sprostanie tym wymaganiom.

Są to między innymi zwiększona niemal dwukrotnie zdolność wchłaniania wapnia w jelitach i jego intensywny transport przez łożysko, a także czasowe zmniejszenie gęstości kości u ciężarnej. Warunkiem zachowania zdrowia i dostarczania dziecku odpowiedniej dawki potrzebnego wapnia jest oczywiście spożywanie właściwej ilości tego składnika odżywczego w codziennych posiłkach, a w razie konieczności stosowanie suplementów w ciąży.

Czytaj: Co warto wiedzieć o witaminach w ciąży? Wywiad z ginekologiem

Mleko i przetwory mleczne w ciąży - prawidłowa dieta w ciąży

Wapń –w diecie przyszłej mamy

Znakomitym źródłem wapnia w codziennej diecie jest mleko i jego przetwory. Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na ten pierwiastek w codziennym menu należy uwzględnić 3-4 szklanki chudego mleka.

Jeśli nie przepadamy za mlekiem lub nie tolerujemy laktozy, mleko świeże można zastąpić kefirem lub jogurtem naturalnym. Można też spożywać w niewielkich ilościach żółty ser. Wapń znajduje się także w szpinaku, brokułach, natce pietruszki, jarmużu, a także owocach i migdałach.

Czy suplementować wapń w ciąży, gdy masz niedobór?

Niedobór tego składnika jest groźny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. W początkowej fazie objawia się on u ciężarnej między innymi osłabieniem, nawracającymi bólami głowy oraz skurczami mięśni nóg. Z czasem może dojść do silnego odwapnienia kości, które w przyszłości może skutkować osteoporozą.

Długotrwały niedobór wapnia szkodzi również dziecku. Jeśli przyszła mama nie zadba o odpowiednią ilość tego pierwiastka dziecko będzie słabsze, może mieć zaburzenia wzrostu i deformacje kości oraz problemy z zębami.

Suplementy wapnia w ciąży: preparaty

W aptekach dostępne są preparaty uzupełniające niedobór wapnia w codziennej diecie. Nie należy jednak przyjmować ich na własną rękę, szczególnie w okresie ciąży. Jeśli u ciężarnej zostanie stwierdzony niedobór wapnia, jej dieta może być uzupełniona o suplementy w ciąży.

Tabletki z wapniem powinien zalecić lekarz i przyjmować je trzeba pod jego kontrolą. Bowiem nadmiar wapnia również może szkodzić. Ponadto podawanie zwiększonej ilości suplementowanego wapnia może skutkować zaburzeniami wchłaniania innych niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, m.in. tak ważnego w diecie ciężarnej żelaza, a także cynku i magnezu.

Warto pamiętać, że dla właściwego wchłaniania wapnia niezbędna jest obecność w organizmie witaminy D, którą nasz organizm produkuje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz odpowiednia dawka lekkiego wysiłku fizycznego.