Imiona dla chłopców, które są w ostatnich latach bardzo popularne, to przede wszystkim imiona tradycyjne - na opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji liście najczęściej wybieranych przez rodziców imion w 2020 roku znalazły się: Antoni, Jan i Jakub. Jakie imię dla chłopca wybrać w 2021 roku? Poznajcie propozycje, a najpierw również wskazówki, co wziąć pod uwagę, wybierając jedno spośród imion dla chłopców!
Spis treści
- 1. Imiona dla chłopców: imię pasujące do nazwiska
- 2. Imiona dla chłopców: nie daj się zwieść modom i idolom
- 3. Imiona dla chłopców: rodzinna tradycja
- 4. Imiona dla chłopców: nie przejmuj się uprzedzeniami
- 5. Imiona dla chłopców: skorzystaj z imiennika
- Jakie imię dla chłopca wybrać w 2021 roku?
- Tych imion dziecku nie nadasz
1. Imiona dla chłopców: imię pasujące do nazwiska
Nadając imię dziecku nie chcemy, by stało się ono powodem jego wyśmiewania na długiej drodze edukacji, a także później - podczas kariery zawodowej.
Niestety, połączenie nowoczesnego imienia i polskiego nazwiska nie zawsze się sprawdza. Podobnie jak dopasowywanie imienia do podobnie brzmiącego nazwiska, czego przykładami są Michał Michałowski czy Marcin Marcinkowski.
Pamiętajmy, że dziecko będzie wybrane przez nas imię i w połączeniu z nazwiskiem nosić (prawdopodobnie) przez całe życie.
2. Imiona dla chłopców: nie daj się zwieść modom i idolom
Jakie imię dla chłopca wybrać w 2021 roku? Takie, w stosunku do którego występuje duże prawdopodobieństwo, że będzie aktualne również za 10 lat i 50 lat. O ile jest na to spora szansa w przypadku małych Pawłów i Karolów, którzy jeszcze niedawno masowo otrzymywali imiona po zmarłym Janie Pawle II, o tyle mniej szczęścia miały małe Izaury, których rodzice lata temu z wypiekami na twarzy oglądali popularny serial.
Nie warto też nadawać dziecku imienia zaczerpniętego od zagranicznego idola czy ulubionego bohatera książkowego bądź filmowego - tak obdarowane potomstwo może nie mieć łatwego życia z rówieśnikami, a nieco później - już na wstępie ścieżki zawodowej - cieszyć się mniejszym szacunkiem współpracowników.
3. Imiona dla chłopców: rodzinna tradycja
Bardzo popularne są w ostatnich latach imiona tradycyjne, które nosili dziadkowie i babcie młodych rodziców. W niektórych rodzinach panuje też zwyczaj nadawania dzieciom imion rozpoczynających się na konkretną literę bądź przekazywania ich z ojca na syna czy z matki na córkę. Z tej tradycji niełatwo się wyłamać, a tobie przecież wcale nie musi ona odpowiadać. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest nadanie dziecku tradycyjnego-rodzinnego imienia jako drugiego.
4. Imiona dla chłopców: nie przejmuj się uprzedzeniami
Michała nie lubisz, bo, delikatnie mówiąc, ten z twojej klasy do najlepszych uczniów nie należał, Jan kojarzy ci się z nielubianym wujkiem, Kazik z tragicznie zmarłym dziadkiem, a Maks... z psem sąsiada? Jeśli tylko któreś z tych imion ci się podoba, nie przejmuj się swoimi skojarzeniami, uprzedzeniami, wspomnieniami.
Gdy na świecie pojawi się dziecko, wspomniane wyżej imiona dla chłopców, jeśli któreś z nich wybierzesz, będą ci się już od tej pory kojarzyć wyłącznie z nim.
5. Imiona dla chłopców: skorzystaj z imiennika
W wybieraniu imion dla chłopców pomocny będzie imiennik: dzięki niemu nie tylko sprawdzisz historię, znaczenie konkretnych imion, przeczytasz o znanych osobach, które je nosiły. Poznasz również imiona, o których wcześniej zapomniałaś albo te nieznane ci wcześniej. Za pomocą imiennika możesz też sporządzić z mężem/partnerem listę 10 czy 20 waszych ulubionych imion, która później będzie stanowiła wasz punkt wyjścia podczas dalszych dyskusji nad imieniem dla synka.
Jakie imię dla chłopca wybrać w 2021 roku?
Poniżej znajdziesz naszą listę z 20 propozycjami imion dla chłopców: znajdziesz na niej zarówno imiona tradycyjne, nowoczesne, jak i te popularne od wielu lat.
- Franciszek
- Igor
- Mikołaj
- Oliwier
- Stanisław
- Cezary
- Marcel
- Nikodem
- Mieszko
- Miłosz
- Julian
- Ksawery
- Hubert
- Gabriel
- Olaf
- Kacper
- Konrad
- Bruno
- Adrian
- Jan
Sprawdź:
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Tych imion dziecku nie nadasz
W Polsce nie nadasz dziecku imienia, które kojarzy się wyłącznie negatywnie, np. Lucyfer (choć tak nazwała swoją pociechę pewna Rosjanka, ponieważ "miała trudny poród"), jest słowem nieprzyzwoitym lub może ośmieszać dziecko.
Nie zaleca się również nazywania dzieci "imionami" będącymi rzeczownikami pospolitymi, np. Samochód, ale także nazwami geograficznymi, np. Kraków.
Polecamy też:
Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom: Sindi i Żyraf na czele listy