Rozważając różne imiona, trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrane imię dla dziecka dobrze komponuje się z nazwiskiem (nietypowe imię + pospolite nazwisko brzmi źle), czy pasuje do osoby dorosłej. Dziecko nie będzie przecież przez całe życie rozkosznym bobasem – mała Poziomka brzmi słodko, dorosła pani Poziomka – niezbyt. Pamiętajmy, że imię ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i psychiki dziecka. Dziwne imię może być dla dziecka koszmarem i położyć się cieniem na całym jego życiu. I nie chodzi tu tylko o wyśmiewanie w przedszkolu. Badania dowodzą, że ludzie kierują się stereotypami i oceniają innych również przez pryzmat imion. 90 proc. imion obarczonych jest takimi stereotypami, które mają wpływ na to, jak na dziecko będą w przyszłości patrzeć nauczyciele czy pracodawcy. Z niektórymi imionami skojarzenia są niezbyt pochlebne.
Nietypowe imiona dla dzieci – ostrożnie
Dżastin, Damian, Kewin, Brajan, Nikola, Dżesika, Jennifer… Rodzice, nadając takie imiona, chcieliby tym sposobem dać dzieciom życie lepsze niż sami mieli. Imiona te zainspirowane są zwykle oglądanymi w telewizji serialami i celebrytami. Rodzice myślą, że życie dziecka będzie wyjątkowe jak jego imię i że takie imię będzie zwracać uwagę wśród zamożniejszych grup społeczeństwa. Nie zauważają jednak, że w kręgach, do których aspirują, ceni się prostotę. Niestety osiągają zwykle skutek odwrotny od zamierzonego – „telewizyjne” imiona kojarzą się z niskim statusem społecznym i jeszcze bardziej spychają dziecko na margines.
Pamiętajmy, że nadając imię dziecku, robimy to dla niego, a nie dla siebie. Samo nietypowe imię nie zapewni mu wybitnych osiągnięć. A zwykłe, pospolite imię na pewno mu w tym nie przeszkodzi.
Polecamy także:
www.dlarodzinki.pl