Imiona dla dziewczynki wybierane w Polsce kończą się najczęściej na literę "A". Zdarza się jednak, że rodzice szukają czegoś oryginalnego i tak nawet najpopularniejsze imię Zofia nie jest tym jedynym, którego szukają dla swojej córeczki.
Tym rodzicom z Gdańska zależało na imieniu niebinarnym Irbis, które chcieli nadać dziewczynce. Urzędnicy mieli jednak wątpliwości.
W sierpniu tego roku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku zwrócił się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię. Odpowiedź jest dużym zaskoczeniem.
Zobacz także: Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy
Spis treści
Czym są imiona niebinarne?
Imiona niebinarne to imiona neutralne płciowo. Nie jest ono ani typowo męskie, ani typowo żeńskie i może być wybierane zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.
Zdarza się, że rodzice decydują się na imię niebinarne dla dziecka, ponieważ szczególnie im się ono podoba. Dla innych jest to świadoma decyzja, dzięki której dziecko będzie wychowywane bez ukierunkowania płciowego. Pragną bowiem, aby to dziecko miało możliwość odkrycia własnej tożsamości płciowej.
W Polsce imiona niebinarne wciąż są rzadkością, choć można je nadawać od 2015 roku. W naszym kraju nie ma jednak tradycyjnych imion neutralnych płciowo. Od jakiegoś czasu stają się jednak coraz powszechniejsze imiona neutralne płciowo z innych kultur i religii.
Przykłady imion neutralnych płciowo
Imiona niebinarne są łatwiejsze dla obcokrajowców i znacznie popularniejsze za granicą.
Przykłady imion neutralnych płciowo to:
- Alex,
- Andy,
- Aden,
- Carey,
- Carol,
- Francis,
- Ariel,
- Kai,
- Max,
- Eli,
- Morgan,
- Robin,
- Sasha,
- Jackie,
- Nico,
- Sydney.
To tylko niektóre z imion neutralnych płciowo. Jak się jednak okazuje, również forma Irbis mogłoby dołączyć do tej listy.
Imię niebinarne – odpowiedź RJP
Odpowiedzi w imieniu Rady Języka Polskiego udzielił prof. Mariusz Rutkowski. Podkreślił, że imiona o podobnej budowie i zakończeniu funkcjonują w systemie imienniczym jako imiona żeńskie. Należą do nich „Iris”, „Paris”, „Tomris” czy też „Damaris”.
„Forma Irbis w tej funkcji również może być zastosowana. Zakończenie spółgłoskowe w mianowniku, chociaż jest charakterystyczne przede wszystkim dla imion męskich, nie może być uznane za cechę językową wykluczającą daną formę z klasy imion żeńskich” – wyjaśnił profesor.
Na koniec dodał:
„Obecnie w systemach imienniczych różnych języków upowszechniają się formy dwurodzajowe, inaczej: neutralne pod względem kategorii rodzaju, które mogą być nadawane nosicielom obu płci, i zjawisko to – jako motywowane zmianami kulturowo-społecznymi – dociera również do Polski. Potencjalnie taki charakter może mieć również imię Irbis”
Źródło: rjp.pan.pl
Czytaj także: To męskie imię nosi 21 dziewczynek w Polsce. Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię
Wyznała, jak chce nazwać dziecko. Ludziom to imię kojarzy się z orgią
Syn Megan Fox od lat nosi sukienki i czyta książki o płciowości. "To jest trudne dla mnie jako mamy"