Miłośnikom tradycyjnych polskich imion z pewnością nie przypadłoby do gustu, a statystyki wskazują, że nieszczególnie podoba się także tym, którzy cenią w tym względzie unikalność.
Cóż, to zapewne imię, którego brzmieniem potrafimy się zachwycić, o ile nie wiążemy go z konkretną osobą. I choć nosiła je przewodniczka Dantego po raju w "Boskiej komedii", w Polsce nie doczekało się popularności.
Oznacza "przynosząca szczęście"
Imię Beatrycze, bo o nim dziś piszemy, noszą w Polsce jedynie 124 osoby. Statystyki GUS pokazują, że nie ma wśród nich dzieci, bo od 2000 roku nie nadano go w naszym kraju ani razu. Najwyraźniej więc nawet zwolennicy imion brzmiących nieco bardziej egzotycznie, omijają je szerokim łukiem.
Jednych jego brzmienie może oczarować, innych - wręcz przeciwnie. Choć oznacza "przynosząca szczęście", nie spodziewamy się, aby miało stać się popularne w najbliższych latach.
Co ciekawe, jest to jedno z nielicznych w Polsce imion żeńskich niekończących się na literę "-a", które się nie odmienia, więc w każdym przypadku brzmi tak samo: Beatrycze.
Beatrycze to najpewniej imię pochodzenia włoskiego, choć niektórzy łączą je ze starożytnym Beatrix, co po łacinie oznacza "pokonana".
Czytaj też: To imię oznacza „jutrzenkę” i jest coraz popularniejsze. Niektórzy uważają je jednak za surowe
Imieniny Beatrycze przypadają kilka razy w roku, z czego najpopularniejsze to 18 stycznia i 29 lipca.
Trzeba przyznać, że choć oficjalna wersja imienia nie cieszy się szczególnym uznaniem, zdrobnienia są naprawdę urocze:
- Beata,
- Beasia,
- Becia,
- Betty,
- Beti,
- Beatryczka,
- Beatrunia,
- Beatrusia,
- Beatrynia,
- Beatrysia,
- Betka,
- Beta,
- Trunia,
- Trysia,
- Trusia.
Żeńskie imiona niezakończone na literę "-a"
W Polsce zdecydowana większość imion żeńskich kończy się na literę "-a". Czy jednak nie można nazwać córeczki inaczej? Oczywiście można, wśród nadawanych w Polsce imion żeńskich obecne są zarówno te zakończone na spółgłoskę jak i na samogłoskę inną niż "-a", także tradycyjne.
Wśród zasad, w które muszą wpisać się imiona nadawane dzieciom w Polsce jest ta mówiąca o tym, by imię bezsprzecznie wskazywało na płeć. To dlatego jakiś czas temu rodzice, którzy dla swojego dziecka wybrali wyjątkowo rzadkie imię, mogli spotkać się z niechęcią ze strony urzędnika. Obecnie nie ma żadnego problemu, by nazwać córeczkę chociażby Beatrycze.
Przykładem żeńskich imion, które w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze, a które nie kończą się na literę "-a" są między innymi:
- Nel,
- Zoe,
- Noemi,
- Nicole,
- Abigail,
- Karmen,
- Hannah,
- Rose.
Czytaj też: To imię kojarzy się z księżniczką. Kiedyś popularne, dziś zapomniane