Jedni wolą imiona krótkie, inni przeciwnie - długie, brzmiące dostojnie i tradycyjnie. Często intencją rodziców jest wyróżnienie dziecka przez nadanie mu imienia rzadkiego. Do takich z pewnością należy w Polsce Hugo. I choć odmienia się je tak samo jak Hugon, są to dwa różne imiona.
Czytaj też: Dla jednych piękne, dla innych koszmarne. Nazwano tak jedynie 182 chłopców
Spis treści
Imię synka Justyny Kowalczyk
Imię Hugo z pewnością bardzo spodobało się Justynie Kowalczyk-Tekieli i Kacprowi Tekielemu, bo właśnie tak postanowili nazwać swoją pociechę. W swoich mediach społecznościowych była biegaczka narciarska uroczo nazywa synka Hugonkiem.
Chłopiec urodził się w 2021 roku i od początku towarzyszył swojej mamie w wielu sportowych aktywnościach. Mały Hugo skończył już dwa latka, a jego dumna mama chętnie pokazuje, jak wspólnie zdobywają górskie szczyty i podróżują po Polsce i Europie.
Imię Hugo pochodzi z j. germańskiego od imienia Hugon. Odmienia się je tak samo jak Hugon, choć obecnie trwa dyskusja, czy za poprawną nie przyjąć również formy "Huga" w dopełniaczu. Oznacza "mądry", "bystry" (składnik hugu tłumaczy się jako rozum). Uważa się, że osoba nosząca to imię jest odważna i szlachetna.
Wyjątkowo rzadki wybór rodziców
Imię Hugo zdecydowanie nie jest najpopularniejszym wyborem wśród polskich rodziców. To imię w 2022 roku zdecydowano się nadać jedynie 149 chłopcom.
Obecnie w Polsce żyje 2255 mężczyzn o imieniu Hugo. Jeszcze mniej, bo tylko 101 Polaków nosi imię Hugon.
Jak zdrabniać imię Hugo?
- Hugonek,
- Hugunio,
- Huguniek,
- Huguś,
- Huguniuś,
- Hugens,
- Hugi,
- Hugoniuś,
- Hugoniś,
- Hugonik.
Popularność imienia powoli rośnie od 2010 roku, jednak rocznie nadawane jest około setce maluchów. Patrząc na to, że w 2021 roku urodziło się 170 tysięcy chłopców, jest to wynik dość niski.
Czytaj też: Nie do pomyślenia było, żeby nazwać tak córkę. "Zakazane" imię dziś jest bardzo częste