Są imiona, które chętnie nadawano dzieciom w ubiegłym wieku, ale które chętnie wykorzystujemy również i dziś. Ale są też takie, które uznawane są za "obciachowe", a w języku potocznym używamy ich jako synonimów tandety i wcielenie określonych, niezbyt pozytywnych cech. Są też i takie, które źle się kojarzą, dlatego nie pojawiają się w zestawieniach imion nadanych dzieciom w ostatnim półroczu (albo pojawiają się tam bardzo rzadko).
Jak "nie wypada" nazwać dziecko? Których imion nie usłyszysz raczej na placu zabaw czy w przedszkolu?
Spis treści
- Synonim obciachu
- Tych imion Polacy nie lubią
- Jakie są najrzadsze imiona żeńskie?
- Jakie są najrzadsze imiona męskie?
Synonim obciachu
Janusz i Grażyna to słowa klucze. Gdy zamkniemy oczy, zobaczymy parę pulchnych osób po 40. On w wyciągniętym podkoszulku na ramiączka i puszką piwa, ona w pełnym makijażu i klapkach z futerkiem obiera ziemniaki. "Taki janusz" - mówimy o kimś, kogo uważamy za stereotypowego Polaka zarabiającego najniższą krajową. "Zwykła grażyna" - myślimy o wielbicielce słabych seriali i podróbek z bazaru.
Nic dziwnego, że żaden rodzic nie da swojej nowo narodzonej córeczce imienia jak z memów. W pierwszym półroczu 2023 roku nie odnotowano ani jednego noworodka o tym imieniu. Januszów było aż trzech!
Ale wśród imion, które znajdują się na liście najmniej popularnych w Polsce jest też wiele takich, które mają złe skojarzenia. Władysław, Adolf albo Włodzimierz - te imiona dzięki polskiej historii nie kojarzą się najlepiej.
Czytaj również: Czy imię może ośmieszać dziecko? Na tych 20 lepiej uważać, choć 2 z nich to totalne zaskoczenie
Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy
Tych imion Polacy nie lubią
A jakie są najmniej popularne imiona według oficjalnych danych? Od lat Główny Urząd Statystyczny podaje zestawienia imion, które nadano nowo narodzonym dzieciom w ostatnim półroczu. Lista imion z pierwszej połowy roku 2023 ma aż 1320 pozycji. Na końcu listy znajdują się imiona z innych kręgów kulturowych - ostatnio, ze zrozumiałych względów, jest tam dużo imion ukraińskich i popularnych w kulturze wschodniej.
Wśród imion typowo polskich na końcu kolejki pojawiło się kilka takich, które były nadane dzieciom zaledwie 2, 3 lub 4 razy. Dokładniejsza weryfikacja pozwala stwierdzić, że niektórych imin ni nadano wcale - tak jest z Grażyną i Wiesławą czy Bonawenturą i Adolfem.
Jakie są najrzadsze imiona żeńskie?
Jarosława - nadano je 2 razy
Żaneta - j.w.
Władysława - j.w.
Ludwika - j.w.
Józefa - j.w.
Teodozja - nadano je 3 razy
Walentyna - j.w.
Mirosława - j.w.
Marzena - nadano je 4 razy
Mariola - j.w.
Jakie są najrzadsze imiona męskie?
Zenon - nadano je 2 razy
Wiesław - j.w.
Zdzisław - j.w.
Włodzimierz - nadano je 3 razy
Bonifacy - j.w.
Janusz - j.w.
Horacy - nadano je 4 razy
Klaudiusz - j.w.
Eugeniusz - j.w.
Dobromir - nadano je 6 razy