„Witaj na świecie Enzo. Imię masz oryginale i jak będziesz tak pozytywny jak twoi rodzice, to o przyszłość się nie martwię” – napisał Wojciech Falęcki. Do posta zaś dodał dwa zdjęcia małego pacjenta – jedno z USG, a drugie tuż po narodzinach. Internauci od razu podchwycili jego myśl i przyznali, że rzeczywiście imię Enzo jest naprawdę nietuzinkowe i godne rozważenia przez przyszłych rodziców. My sprawdziliśmy, jakie ma znaczenie i ilu chłopców w Polsce je nosi.
Enzo – niszowe imię o włoskim rodowodzie
Ojczyzną imienia Enzo są Włochy, ale można też dotrzeć do jego korzeni w języku germańskim. Zakłada się, że jego pierwowzorem było imię Heinz – skrócona forma imienia Heinrich, które w języku starogermańskim oznaczało „władcę domu” albo „władcę władztwa”.
Najsłynniejszą osobą noszącą to imię był urodzony 18 lutego 1898 w Modenie włoski kierowca wyścigowy oraz założyciel wytwórni samochodów wyścigowych i sportowych Enzo Anselmo Ferrari. Co ciekawe jednak nie tylko Włosi nosili i noszą to imię. Popularne jest także we Francji, a także krajach Ameryki Południowej jak Argentyna czy Brazylia.
Osobom noszącym imię Enzo zgodnie z korzeniami tego imienia przypisuje się zdolności przywódcze, błyskotliwość, przebojowość, nietuzinkowość oraz charyzmę.
Popularność imienia Enzo w Polsce
W naszym kraju Enzo to zdecydowanie imię niszowe. W całym 2023 roku otrzymało go tylko 11 chłopców, co było i tak dużym osiągnięciem, bo w kilku poprzednich latach nadań tego imienia było znacznie mniej – oscylowały na poziomie 2-3 rocznie. W całej bazie PESEL (stan z dnia 19 stycznia 2024 roku) zaś osiągnęło ono wynik 202. To znaczy, że mamy tylko 202 mężczyzn i chłopców, którzy noszą to imię jako pierwsze. Kto wie, być może stoimy w przededniu wielkiego rozkwitu popularności tego imienia w Polsce. Z pewnością cegiełkę w tym kierunku dołoży grany niedawno w polskich kinach film „Ferrari”.