My 1st Years, brytyjska marka produktów dla niemowląt i dzieci, postanowiła dowiedzieć się, jakie jest najpiękniej brzmiące imię dla dziecka. W tym celu firma nawiązała współpracę z doktorem Bodo Winterem, profesorem lingwistyki kognitywnej z Uniwersytetu w Birmingham.
– Na wybór imienia wpływa wiele czynników, a kilka z nich zostało sprawdzonych w badaniach. Na przykład badania Stephanie Shih pokazują, że rodzice starają się unikać wybierania imion, które źle współbrzmiałyby z ich nazwiskiem rodzinnym. Jeśli twoje nazwisko zaczyna się na literę „S”, zaleca się, aby nie nadawać dziecku imienia kończącego się na „s”, ponieważ w wymowie dwa „s” zmieszają się ze sobą – mówi dr Winter.
Ranking najpiękniejszych imion na świecie. Co mówią badania?
Badania pokazują, że brzmienie niektórych imion dla dzieci rzeczywiście jest oceniane jako piękniejsze niż innych. W rzeczywistości jednak jest bardzo wiele elementów wpływających na to, jakie skojarzenia i emocje budzi w nas dane imię – od wpływów kulturowych, przez płeć, po historię rodziny.
Zespół dra Wintera, wykorzystując inne badania z 2018 roku na temat imion, najpierw przygotował listę najpopularniejszych imion dla dzieci na świecie. Później naukowcy – z pomocą ochotników – ocenili jakie emocje budzą poszczególne imiona, gdy je głośno wypowiadamy i gdy je słyszymy. Imiona, które częściej budziły pozytywne emocje, i których brzmienie oceniano jako najpiękniejsze, pięły się w górę rankingu.
I tak za najpiękniejsze imię na świecie uznano Sophie. W języku polskim odpowiednikiem tego imienia jest Zofia. W badaniach nad imieniem dla chłopca pierwszą nagrodę zdobyło imię Zayn. Za jego popularnością stoi Zayn Malik, brytyjski piosenkarz i były członek grupy One Direction. Choć trudno znaleźć oficjalny odpowiednik tego imienia w języku polskim, niektórzy wskazują na imię... Zdzisław. To niestety nie należy w Polsce do popularnych imion dla chłopców.
Jakie są najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2024?
Nie da się ukryć, że gusta Polek i Polaków idealnie potwierdzają prawdziwość badań. Choć imię Zofia przez wiele lat było zapomniane i uchodziło za „przestarzałe” oraz „babcine”, w ostatnich latach wróciło na szczyt. Według danych GUS w 2023 roku Zofia była najchętniej wybieranym żeńskim imieniem w Polsce. Nazwano tak prawie 5 tys. nowo narodzonych dziewczynek!
W pierwszej połowie 2024 roku Zofię (2 252 dziewczynki) wyprzedziła Maja (2 309 dziewczynek), ale czy ten trend się utrzyma dowiemy się dopiero w styczniu nadchodzącego roku.
W Polsce żyje obecnie 268 440 kobiet noszących to imię. Zofia była popularnym imieniem w okresie przed i powojennym, swój renesans przeżywa od 20 lat - imię to stale pojawia się w TOP 10 najpopularniejszych polskich imion żeńskich.
10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek w pierwszej połowie 2024 roku:
- Maja - 2 309
- Zofia - 2 252
- Zuzanna - 1 974
- Hanna - 1 966
- Laura - 1 898
- Julia - 1 667
- Oliwia - 1 623
- Pola - 1 592
- Alicja - 1 585
- Maria - 1 340
Zjawisko „babcinego” imienia: Dlaczego Zofia wraca do łask?
Sofia, Sophia, Sophie, Soffie, Sofija – to różne odmiany imienia, które swoje źródło ma w języku greckim. Po grecku sophia (σοφία) oznacza „mądrość”.
Nic więc dziwnego, że wszystkie Zosie postrzegane są jako dziewczynki – a z czasem kobiety – mądre, piękne i pełne wdzięku.
Zofia ma w sobie dużo mądrości. Nie tylko wyuczonej, ale przede wszystkim życiowej. Mimo daru mądrości, Zofia nie lubi zwracać na siebie uwagi i stawać w centrum wydarzeń. Obok skromności, Zofia charakteryzuje się też wyjątkowym spokojem i opanowaniem, co wcale nie oznacza, że jest „cichą myszką”.
Dziewczynka o imieniu Zofia jest pełna energii, chętnie podejmuje nowe wyzwania, a przy tym ma swoje zdanie! Jednym słowem - przysłowiowa Zosia samosia.
Zofia świetnie radzi sobie na kierowniczych stanowiskach i ma łatwość w podejmowaniu decyzji - tak zawodowych, jak i osobistych. Właśnie dlatego, że nie daje się ponieść emocjom.